Zwiedzanie Tuluzy

​Miasto romantyczne, idealne dla zakochanych, ale i doskonałe dla potrzebujących spokoju i wyciszenia. Spacery wśród cudów architektury zachowanych po panowaniu Rzymian i liczne katedry i kościoły, to zaoferuje Tuluza.

Zdjęcie

Most w Tuluzie /123/RF PICSEL
Most w Tuluzie
/123/RF PICSEL

Tuluza to miejscowość i gmina we Francji, położona nad rzeką Garonną. Jest jednym z ważniejszych ośrodków akademickich. Studenci uczą się w trzech uczelniach - Uniwersytecie Tuluza I - Capitole, Uniwersytecie Toulouse II - Le Mirail oraz Uniwersytecie Tuluza III - Paul Sabatier.

Przemysł i komunikacja

Miasto pełni funkcję największego węzła komunikacyjnego w południowo-zachodniej części Francji. Można poruszać się tutaj autostradami, liniami kolejowymi prowadzącymi między innymi do Bordeaux oraz Narbonne, metrem oraz skorzystać z usług portu rzecznego prowadzącego do Morza Śródziemnego.

Reklama

Tuluza jest siedzibą koncernu lotniczego Airbus Industrie. Ponadto, doskonale rozwijają się przemysł elektrotechniczny, metalowy, mechaniczny i chemiczny. Miasto jest największym ośrodkiem przemysłu kosmicznego w całej Francji.

Zwiedzanie Tuluzy

Centrum miasta stanowi Plac du Capitole. Na środku wznosi się ratusz, łączący się z teatrem. Nieco dalej zajrzeć można do gotyckiego kościółka Jakobinów, w którym przechowywane są relikwie św. Tomasza z Akwinu. Również w centrum znajduje się pochodząca z XIV wieku kaplica świętego Antoniego, sławna za sprawą gotyckich fresków.

Za najważniejszy, historyczny budynek architektury sakralnej uważa się Bazylikę św. Sernina. W jej zbiorach znajdują się dzieła Rubensa i Delacroix. Obiekty zachwycają rozmiarami, a prostota wykonania przy użyciu zwykłej cegły jeszcze bardziej fascynuje zwiedzających. Bazylika wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zakochani powinni udać się na romantyczny spacer bulwarami Garonny. Na Placu de Daurade można spocząć na jednej z licznych ławeczek i podziwiać wznoszący się tam osiemnastowieczny kościół.

Gastronomicznym centrum miasta jest targowisko Marche Victor Hugo. Stragany z pasztetami, owocami morza, serami, wędlinami, mięsem mieszczą się w nowoczesnym budynku. Jest to także miejsce, w którym można spróbować i zakupić lokalne specjały. Należą do nich tuluskie kiełbasy, cassoulet, czy confit de canard. Jeśli chcemy zjeść tam obiad, czy kolację, to możemy udać się na pierwsze piętro budynku, gdzie znajduje się pięć restauracji, słynących z tradycyjnej kuchni.

Atrakcją dla wielu tutaj przybywających jest wizyta na starej barce Maison de la Violette. Cumuje na zachodnim brzegu kanału prowadzącego do Morza Śródziemnego. Pokład barki przekształcono w muzeum i sklepik z pamiątkami, pocztówkami, słodyczami, alkoholami, herbatami. 

Ważne miejsce wśród przedmiotów do kupienia zajmuje fiołek. Kwiat jest symbolem Tuluzy, a drużyna piłkarska działająca w mieście nazywana jest właśnie "les Violets". Według legendy fiołek przybył do Francji wraz z wojskami Napoleona. Wstęp na barkę jest darmowy, a dostać się tam można codziennie między 9.30, a 12.30 oraz 14.00, a 19.00.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej