Zwiedzanie Toskanii. Dużo więcej niż wino

Kiedy myśli się o Toskanii, łatwo wyobrazić sobie malownicze wzgórza obsadzone rzędami winorośli. Ten region to jednak nie tylko winnice i gaje oliwne, lecz także wspaniałe wybrzeże oraz wyjątkowa architektura. Sprawdźcie, co czeka was na włoskiej prowincji.

Zdjęcie

Zamek Sammezzano w sercu Toskanii /123/RF PICSEL
Zamek Sammezzano w sercu Toskanii
/123/RF PICSEL

Jednym z obiektów, który warto odwiedzić w czasie podróży po Toskanii jest zamek Sammezzano w miejscowości Reggello. Jest to XVII-wieczna rezydencja wybudowana przez hiszpańskich władców. Na uwagę zasługuje nie tylko mauretański styl wnętrz, lecz także niezwykle atrakcyjna lokalizacja budynku. Zamek stoi na szczycie wzgórza, skąd roztacza się panorama doliny Arno. Ponadto budowlę okala olbrzymi park (kilkuset hektarowy).

Choć z zewnątrz zamek wygląda na zaniedbany, to jednak wewnątrz wciąż zachwyca. Sammezzano jest tak duży, że potrzeba by roku, aby dokładnie zwiedzić go w całości (zamek liczy bowiem 365 pokoi). Jednym z najpiękniejszych pomieszczeń w zamku jest Komnata Pawia, którą zdobią różnobarwne mozaiki. Wystrój tego wnętrza to feeria barw i uczta dla oczu. Nie sposób zliczyć wszystkich barw i kształtów, jakie wypełniają tę komnatę.

Reklama

Obowiązkowym punktem podróży po Toskanii jest także miasteczko Montefioralle. Jeżeli chcecie poczuć atmosferę włoskiej prowincji, to jest to idealne miejsce. W Montefioralle znajdziecie charakterystyczną dla regionu, niemalże pocztówkową architekturę: wąskie uliczki, kamienne schody, niewielkie kościółki oraz ukwiecone patia.

Choć po sezonie miasteczko sprawia wrażenie kameralnego, to jednak w czasie wakacji jest odwiedzane przez tłumy turystów. Jeżeli ktoś szuka ustronnego miejsca do wypoczynku, to Montefioralle spełnia ten warunek, ale dopiero w miesiącach zimowych.

Choć nie znajdziecie tam zbyt wielu zabytkowych obiektów (nie licząc kościołów, których jest mnóstwo), to jednak atmosfera panująca w tym mieście was oczaruje. Restauracje, sklepiki z pamiątkami, winoteki, romantyczne zaułki, wspaniałe krajobrazy - wszystko to tworzy niepowtarzalny nastrój, który nie pozwala stamtąd szybko wyjechać.

Jeszcze innym miejscem na mapie Toskanii jest Castiglione della Pescaia. Ta malutka miejscowość znajdująca się w prowincji Grosseto ma do zaoferowania nie mniej niż największe europejskie miasta. Jest tutaj średniowieczny zamek, starówka, port, plaża z promenadą. Będąc w tej okolicy, warto wybrać się na targ. Można na nim dostać produkty, które trudno spotkać w Polsce. Nawet jeżeli nie będziecie na tyle odważni, aby samodzielnie ugotować z nich danie, to przynajmniej nacieszycie zmysły. Spacer po stoiskach okaże się zapewne wartościową lekcją o włoskich kulinariach. Być może uda wam się nawet czegoś spróbować...

W Castiglione della Pescaia nie sposób nie zahaczyć o Muzeum Archeologiczne im. Izydora Falchi. Warte polecenia są także: Park Narodowy Wzgórz Colline Metallifere, Ruiny Wetulonii oraz Winnica Rocca di Frassinello.

Jeżeli jesteście fanami sportów wodnych, to pobyt w Castiglione della Pescaia stwarza ku temu dogodne warunki. Oprócz takich sportów jak kitesurfing czy windsurfing można uprawiać także takie dyscypliny jak np. kajakarstwo. Mniej odważnym proponujemy zaś rejs po Morzu Tyrreńskim.

 Zwieńczeniem podróży powinien być spacer po plaży, z której roztacza się widok na turkusowe wody Morza Tyrreńskiego oraz panoramę całego wybrzeża. Pożegnanie Toskanii z kieliszkiem lokalnego wina przy zachodzącym słońcu Castiglione della Pescaia powinna być ucztą zarówno dla duszy, jak i ciała.

Jeżeli pragniecie odpocząć o miejskiego zgiełku i poczuć atmosferę włoskiej prowincji - podróż do Toskanii jest wybornym pomysłem. Takie miasteczka jak Reggello, Montefioralle czy Castiglione della Pescaia powodują, że wakacyjny czas staje w miejscu. Pobyt w Toskanii sprawia, że nawet najkrótsze wakacje potrafią na długo pozytywnie nas nastroić. Jak się tam dostać? Najwygodniejszą opcją są tanie loty do Pizy, więc przy okazji zobaczycie Krzywą Wieżę... i turystów w dziwnych pozach pozujących do zdjęć.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również