Zwiedzanie Rygi

Jeżeli masz ochotę spędzić urlop wraz z najbliższymi w urokliwej europejskiej metropolii z przyzwoitymi cenami, a jednocześnie zobaczyć masę secesyjnych zabytków, to Ryga jest właśnie dla ciebie. Stolica Łotwy uchodzi za miasto niezwykle wdzięczne i przyjazne wobec wszystkich turystów, o czym można przekonać się na każdym kroku. Urlop w Rydze z pewnością nie będzie należał do nudnych!

Zdjęcie

Widok na zamek i stare miasto w Rydze /123/RF PICSEL
Widok na zamek i stare miasto w Rydze
/123/RF PICSEL

Przydatne informacje

Dzięki temu, że Łotwa jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, nie powinieneś napotkać żadnych problemów z dostaniem się na terytorium tego kraju. Wystarczy posiadać przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty, nie funkcjonuje żaden system związany z wizami. Pamiętaj, że od stosunkowo niedawna (od 1 stycznia 2014 roku) na terenie całej Łotwy zastąpiono dotychczasową walutę lokalną - łat łotewski, ujednoliconym euro. Wciąż jednak możesz spotkać się z podawaniem podwójnych cen nawet w sklepach w centrum Rygi. 

Ceny są naprawdę niewygórowane i nie powinny zrujnować twojego portfela. Przykładowo za bochenek chleba, litr mleka, kilogram pomidorów i jedno piwo nie zapłacisz więcej niż 5 euro. Pamiętaj, że zawsze warto nosić przy sobie pewien zapas gotówki na wypadek gdybyś trafił do mniejszego sklepu, gdzie czasem zdarza się jeszcze brak terminala na karty płatnicze. 

Reklama

Jeżeli po przyjeździe do stolicy Łotwy będziesz miał jakikolwiek problem, możesz skierować swoje kroki do jednego z punktów informacji turystycznej. Dodatkową ciekawostką jest możliwość wzięcia udziału w darmowej wycieczce pieszej po mieście, która w okresie wakacyjnym rozpoczyna się w centrum codziennie o 11.00. Oprócz specyficznego języka łotewskiego najlepszym sposobem na skuteczną komunikację z mieszkańcami Rygi jest język rosyjski. Zna go praktycznie każdy Łotysz.

Najciekawsze atrakcje Rygi

Stolica Łotwy położona jest nad rzeką Dźwiną. To właśnie tam zlokalizowany jest jeden z najwspanialszych zamków w całej okolicy. Początkowo był on własnością rycerzy z Zakonu Kawalerów Mieczowych. Obiekt wielokrotnie był celem ataków mieszkańców Rygi, przez co często potrzebował gruntownych remontów i renowacji. W późniejszym okresie zamek stał się siedzibą lokalnych władz. W jego murach urzędowali gubernator i prezydenci Łotwy. Taką funkcję budowla pełni po dziś, bo tylko wydzielona jej część jest udostępniona do zwiedzania przez turystów jako Muzeum Historyczne. 

Ryga to miasto, na terenie którego znajdziesz ogromną ilość zabytkowych budynków w stylu secesyjnym. Powstanie większości z nich datuje się na początek XX wieku. Jednym z najbardziej znanych jest tak zwany Dom Kotów zlokalizowany w obrębie Starego Miasta. Z pewnością zwrócisz uwagę na kamiennie figury zwierząt, które wieńczą dach kamienicy. 

Wspominając o starej części Rygi nie sposób pominąć Placu Liwskiego. To miejsce idealne na spacer późnym wieczorem. Położone w jego pobliżu liczne puby i przytulne restauracje sprawiają, że plac jest nocnym centrum całej Rygi. Z pewnością doprowadzą cię tam odgłosy głośnej muzyki granej zazwyczaj do białego rana.

Co warto ze sobą przywieźć i na co uważać?

Każdy turysta powinien przywieźć z podróży coś na pamiątkę. Tych w Rydze z pewnością nie zabraknie. To właśnie na Starym Mieście znajdziesz kilkanaście sklepów, które oferują przeróżne przedmioty i wytwory lokalne, które warto zabrać ze sobą po pobycie w stolicy Łotwy. Jeśli chodzi o słodycze to koniecznie powinieneś spróbować ryskich słodyczy. Zazwyczaj przypominają bezy i są opatrzone uroczą nazwą - Zefirki. 

Zaskoczy cię też spory wybór lokalnych alkoholi. Należy do nich przede wszystkim Balsam Ryski. To słodki napój, który jest dostępny niemalże w każdym sklepie na terenie miasta. Występuje w trzech odmianach smakowych. Butelka tego napoju to koszt kilkunastu euro. Ryga może pochwalić się też wieloma niszowymi rodzajami piwa, które jest warzone na miejscu. 

W przypadku zakupu alkoholu musisz koniecznie pamiętać jednak o absolutnym i surowo przestrzeganym zakazie spożywania napojów wyskokowych po godzinie 22.00. Po tej godzinie nie ma też możliwości sprzedawania alkoholu. Oczywiście zakaz picia dotyczy jedynie miejsc publicznych. Wyjątkiem jest jeden dzień w roku - 31 grudnia. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej