Zwiedzanie Neapolu

Pizza, Liz Taylor, opera, gorący temperament mieszkańców, mafia... To zaledwie część elementów składających się na obecny w wyobraźni obraz Neapolu. Jakie jest prawdziwe oblicze tego miasta na południu Włoch?

Zdjęcie

Neapol /123/RF PICSEL
Neapol
/123/RF PICSEL


Miasto królewskie

Położony na północnym brzegu Zatoki Neapolitańskiej, między masywem Wezuwiusza a Polami Flegrejskimi, Neapol odgrywał ważną rolę już u swoich początków. Założony w VIII w. p.n.e., był jednym z bardziej istotnych ośrodków Wielkiej Grecji. Przez pewien czas stolica Królestwa Neapolu, a następnie Królestwa Obojga Sycylii, Neapol od czasów średniowiecza stanowi jedno z najważniejszych centrów handlowych, kulturalnych i artystycznych Europy. 

Reklama

Tutaj rozwijały się ważne prądy filozoficzne (między innymi iluminizm), tu kwitła barokowa opera buffa; Neapol był również kolebką wielu nowych nurtów w malarstwie i architekturze. Tu też zbudowano pierwszą linię kolejową we Włoszech.

W Neapolu znajduje się wiele uczelni wyższych, w tym najstarsza publiczna w Europie - Uniwersytet Fryderyka II, czy też Università l'Orientale - stary i ceniony ośrodek studiów sinologicznych i orientalnych.

Neapol - miasto z własnym językiem

Słynne na całym świecie O, sole mio skomponowane jest wcale nie po włosku, a - po neapolitańsku, w języku, który różni się dość znacząco od standardowego języka włoskiego. Pierwsze pisane teksty w tym dialekcie pochodzą z XV wieku. Neapolitański został uznany za osobny język przez UNESCO.

Rezydencje, świątynie i katakumby - zabytki Neapolu

Jak  przystało na włoskie miasto z długą tradycją, przez pewien czas - siedzibę króla, w Neapolu znajdziemy wiele pięknych rezydencji, z królewską - Castel Nuovo - na czele.  Z neapolitańskich pałaców warto wymienić również wybudowany przez Normanów w XII wieku Palazzo dell’Ovo, czyli Zamek Jajeczny, renesansowe Palazzo zbudowane w duchu baroku Palazzo Reale oraz Palazzo Capodimonte z kolekcją malarstwa, między innymi Botticellego, Tycjana i Goyi.

Najsłynniejszym kościołem Neapolu jest z pewnością katedra (Duomo), w której przechowywane są relikwie świętego Januarego, między innymi ampułka z jego zakrzepłą krwią. Dwa razy do roku odbywają się misteria, w których zakrzepła krew staje się z powrotem płynna.

Tylko niewielka część turystów stąpających po neapolitańskim bruku ma świadomość, że pod nimi znajduje się "drugie miasto" - długie korytarze katakumb San Gennaro i San Gaudioso, pochodzących z okresu wczesnego chrześcijaństwa, a także plątanina miejskich podziemi - kanałów, piwnic i starych przejść. Wszystko to można zwiedzić z przewodnikiem.

Pizza, muzyka i południowy temperament

Neapol słynie ze znakomitej kuchni - jest to wszak ojczyzna pizzy oraz spaghetti neapolitana. Podstawą obu jest sos, którego głównym składnikiem są wspaniałe pomidory San Marzano, a cennym dodatkiem - świetny ser. Podobno sekret neapolitańskiej pizzy tkwi w wilgotności powietrza i wapiennej wodzie, dzięki której przyrządzane według tradycyjnej receptury ciasto szybko rośnie.

Zajadając oryginalne przysmaki w restauracjach, można przy okazji posłuchać dobrej muzyki, z której Neapol słynie - podobnie jak z doskonałej opery o najlepszych tradycjach.

Życie jest tu gwarne, pełne zgiełku i temperamentu - Neapol to zdecydowanie najbardziej barwne miasto Włoch. Tutaj, jak nigdzie indziej, wciąż bardzo żywy jest kult rodziny. Ale tradycyjne oblicze Neapolu ma też swoją ciemną stronę - miasto to jest kolebką mafii Camorra, i wciąż ma większy wskaźnik przestępczości oraz brudu na ulicach niż inne regiony Włoch.  

Dziś, co do bezpieczeństwa zwiedzania Neapolu zdania są podzielone, zalecane jest zachowanie zdrowego rozsądku. Na pewno, jeśli zachowamy ostrożność (np. parkowanie na strzeżonych parkingach), odkryjemy same jasne strony tego pięknego miasta na południu Włoch.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej