Zwiedzanie Dakaru - stolicy Senegalu

Malowniczy kraj, jakim jest Senegal, oprócz nieziemskich widoków oferuje również zwracające uwagę podróżników piękne kolonialne miasta. Swoim niepowtarzalnym urokiem przyciąga przede wszystkim stolica państwa, czyli Dakar. Zobacz, dlaczego nie można go ominąć!

Parę słów o Dakarze

            Dakar to stolica Senegalu, zamieszkała przez ok. 2,4 mln mieszkańców. Jest największym miastem w kraju, położonym na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego na Półwyspie Zielonego Przylądka. Miasto popularność zyskało przede wszystkim przez mające w nim swoją metę ekstremalne rajdy samochodowe. Warto wybrać się do Dakaru chociaż po to, by poczuć niezwykłą atmosferę afrykańskich miast. Pierwsza w oczy rzuci się jednak zdecydowana nierówność poziomu życia i wyraźny podział na dzielnice biedne i luksusowe. Niestety, jest to główna cecha charakterystyczna południowych miast.

 

Reklama

Atrakcje turystyczne

            Zwiedzając Dakar, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na najważniejszą budowlę religijną w kraju, jaką jest Wielki Meczet. Zaprojektowany przez francuskich i marokańskich architektów wzbudza podziw niezwykle zdobioną fasadą. Do ciekawych budowli należy również Pałac Prezydencki otoczony imponującym ogrodem pełnym tropikalnych roślin. Niestety, nie został on udostępniony do zwiedzania turystom. Zamiast tego, polecamy spacer wokół pomnika Porte Millenaire, mającego witać nowy XXI wiek. Znajduje się na nim wizerunek sąsiedniej wyspy Goree, przypominający o kolonialnej przeszłości okolicznych terenów oraz ocean, symbolizujący przyszłość.


Co robić w okolicy Dakaru?

Parę kilometrów od Dakaru znajduje się wyspa Goree, słynna przede wszystkim ze znajdującego się na niej Muzeum Niewolników. To właśnie tam dowiesz się prawdy o życiu w Afryce w czasach kolonializmu. Warto także zobaczyć okoliczny rezerwat, w którym największą atrakcją są przejazdy quadami wzdłuż wydm trasy rajdu Dakar i słynnego różowego jeziora Retba. Świetna zabawa i dla dorosłych, i dla dzieci!

Obyczaje w Senegalu

Jedną z najbardziej fascynujących cech Senegalczyków jest wieczna chęć do targowania się. Podczas wizyty na bazarze na pewno wdasz się w dłuższą rozmowę ze sprzedawcami, oferujących ci swój towar w coraz atrakcyjniejszych cenach. Negocjacje są bardzo mile widziane! Wyrobami charakterystycznymi dla Dakaru są drewniane figurki, malunki na szkle oraz biżuteria z darów morza. Warto zaopatrzyć się w kilka egzotycznych pamiątek.

Pamiętaj również aby podczas wizyty w meczecie zachowywać się odpowiednio i zgodnie ze zwyczajami. Ściągnij buty i postaraj się zachować ciszę. Świątyń należy unikać w piątki, gdyż odbywają się tam wówczas nabożeństwa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej