Zwiedzanie Berlina w weekend

Berlin to miasto o niezliczonych obliczach. Jego historyczne dzieje sprawiły, że ślady przeszłości układają się tu w wyjątkową mozaikę, której poszczególne elementy bywają zupełnie różne.

Zdjęcie

Oberbaumbrücke w Berlinie /123/RF PICSEL
Oberbaumbrücke w Berlinie
/123/RF PICSEL

W kolejnych dzielnicach traficie na zabytki i miejsca kompletnie nie pasujące do siebie - z jednej strony przepych, z drugiej modernistyczny monumentalizm, jednym razem kluby i kawiarenki, a innym wieżowce ze szkła. 

Świetną okazją do zobaczenia tego wszystkiego będą krótkie wakacje w stolicy Niemiec, na które możecie wyruszyć z City Break Berlin.

Reklama

Po pierwsze, Berlin królewski

Jedną z najciekawszych dzielnic Berlina jest niewątpliwie Charlottenburg, znany przede wszystkim ze względu na znajdujący się tu piękny pałac. Dawniej ta część Berlina stanowiła niezależną miejscowość i dopiero z czasem, wraz z rozwojem miasta, została włączona w jego granice. 

Sam zamek natomiast został tak nazwany na część jednej z pruskich królowych, która zwykła spędzać tu wakacje. Budynek jest imponujący - bardzo elegancki i piękny, obecnie stanowi największy tego typu zabytek w całym mieście. 

Chociaż został bardzo poważnie zniszczony podczas II wojny światowej, dziś nie sposób się tego domyślić po samym jego wyglądzie. Wewnątrz można poczuć się jak członek dynastii Hohenzollernów!

Z zamkiem Chartottenburg wiąże się jedna z największych zagadek historycznych ubiegłego stulecia, która nieodmiennie rozpala umysły poszukiwaczy przygód. To właśnie tu znajdowała się słynna Bursztynowa Komnata, uznawana za ósmy cud świata.

Wśród odwiedzających pojawia się opinia, że znacznie ciekawsze od samego pałacu są ogrody, które go otaczają. Faktycznie, tutejszy kompleks pałacowy jest naprawdę piękny i niczym nie odstępuje tym, które otaczają sławne rezydencje francuskich królów. 

Część zaprojektowana została w stylu angielskim, a centralny obszar reprezentuje typowy barok, znany już choćby z Wersalu, gdzie zieleń ujęta została w fantazyjne geometryczne kształty, poprzetykane ścieżkami, żywopłotami i fontannami. W ogrodzie warto zajrzeć także do uroczej starej Herbaciarni.

Po drugie, Berlin historyczny

W Berlinie znajduje się wiele budynków, które nieodmiennie kojarzone są z najważniejszymi wydarzeniami ubiegłego stulecia. To nie tylko miejsca, gdzie niegdyś ważyły się losy Europy, ale także bardzo ważne punkty miasta, do których powróciło już codzienne życie. Przykładem może być Plac Paryski ze sławną Bramą Brandenburską. 

Niewiele osób pamięta, że jest ona znacznie starsza niż podział Berlina, który symbolizuje - pochodzi bowiem aż z XVIII wieku. Ponieważ cały plac został zamknięty dla samochodów, to idealne miejsce na spokojny spacer, które często odwiedzają także mieszkańcy miasta. 

Swoje oblicze zupełnie zmienił także budynek Reichstagu. Po wojnie został odrestaurowany, w związku z czym nieco zmieniono jego kształt. Otrzymał on wspaniałą szklaną kopułę, pod którą znajduje się taras widokowy, z którego można obserwować jedną z najżywszych części Berlina. 

Sami mieszkańcy miasta natomiast korzystają z tego miejsca w bardzo ciekawy i przyjemny sposób. Przed budynkiem rozciąga się zielony trawnik, na którym uwielbiają odpoczywać i urządzać pikniki.

Po trzecie, Berlin nowoczesny

Współcześnie stolica z Niemiec to jedna z najdynamiczniej rozwijających się metropolii w Europie. Wiele budynków przebudowuje się, inne wyburza i na ich miejscu stawia nowe. Dzięki temu miasto zrywa z etykietką brzydkiego i socjalistycznego. 

Żeby się o tym przekonać, możecie udać się już choćby na Plac Poczdamski. To chyba najnowocześniejsze miejsce w całym Berlinie, w całości zabudowane ogromnymi drapaczami chmur. Prawdziwa gratka dla tych, którzy uwielbiają wieżowce!

Po czwarte, Berlin artystyczny

W Berlinie coś dla siebie znajdą także ci, którzy pasjonują się sztuką. Wyspa Muzeów, znajdująca się na Spreeinsel, to jeden z najbardziej znanych i popularnych kompleksów wystawienniczych w Europie. Znajdziecie tutaj galerie prezentujące sztukę od starożytnej po współczesną.

Już sam spacer wprowadza w specyficzny nastrój - budynki położone na wyspie przypominają antyczny lub renesansowy Rzym i robią ogromne wrażenie. Są tak piękne, że cały kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej