Zwiedzanie Akwizgranu - miasta Karola Wielkiego

Choć od czasów Karola Wielkiego minęło wiele stuleci, Akwizgran wciąż je pamięta. W tym położonym bezpośrednio przy granicy z Belgią i Holandią mieście w Nadrenii Północnej-Westfalii natykamy się co krok na pamiątki średniowiecza.

Zdjęcie

Ratusz w Akwizgranie /123/RF PICSEL
Ratusz w Akwizgranie
/123/RF PICSEL

Akwizgran - między Francją a Prusami

Na terenie Akwizgranu (niem. Aachen, fr. Aix-la-Chapelle) pierwszą osadę założyli Celtowie, później dotarli tu starożytni Rzymianie. Tu narodził się przyszły cesarz Karolingów - Karol Wielki, który z Akwizgranu uczynił stolicę swojego potężnego państwa. W tutejszej katedrze było koronowanych wielu władców, przez pewien czas odbywały się posiedzenia sądu Rzeszy, tu też zawierano ważne traktaty, między innymi kończący wojnę o sukcesję austriacką w 1748 roku. 

W toku dziejów Akwizgran przechodził z rąk niemieckich do francuskich i z powrotem (pokój w Lunéville w 1801 roku przyznał go Francji, kongres wiedeński w 1815 roku - Prusom), by ostatecznie pozostać w granicach Niemiec. W 1944 roku był pierwszym niemieckim miastem zajętym przez wojska alianckie, a krwawe walki sprawiły, że zniszczone zostało ponad 60% zabudowy.

Reklama

Źródła termalne - najstarsza atrakcja Akwizgranu

Już w czasach rzymskich i karolińskich Akwizgran słynął z termalnych źródeł, których temperatura sięga aż 74 stopni. Dziś w Termach Karola znajdziemy kryte i zewnętrzne baseny, z różnymi dodatkowymi atrakcjami, jak bicze wodne, grota wodna czy łaźnia parowa. Całości dopełnia oprawa muzyczna i świetlna.

Wspaniała katedra - symbol Akwizgranu

Pierwsza katedra w Europie Północnej, miejsce koronacji większości niemieckich królów - katedra w Akwizgranie została wybudowana w IX wieku jako przypałacowa kaplica i w kolejnych stuleciach rozbudowywana (w 1414 roku powstało na przykład słynne gotyckie prezbiterium). Świątynia ta była pierwszym obiektem w Niemczech wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzając katedrę w Akwizgranie, z pewnością warto zwrócić uwagę między innymi na:

- Znajdujące się w najstarszej, zachodniej części świątyni tzw. Wilcze Wrota - powstałe ok. 800 roku brązowe drzwi;

- Marmurowy tron cesarski, najprawdopodobniej powstały z okazji koronacji Ottona I, znajdujący się w pałacowej kaplicy;

- Pala d'Oro, czyli złote antependium  ołtarzowe z 1. ćwierci XI wieku w kaplicy pałacowej;

- Capella Vitrea - gotyckie prezbiterium, nawiązujące do najlepszych francuskich wzorów;

- Skarbiec uchodzący za jeden z najbogatszych w Europie; wśród eksponatów znajdują się monumentalny Krzyż loterański z X wieku oraz złoty odlew ręki z fragmentem kości przedramienia Karola Wielkiego.

"Pałacowy" ratusz

Uwagę odwiedzających akwizgrański rynek od razu przykuje XIV-wieczny ratusz, architekturą przypominający kościół. Stoi on w miejscu pałacu Karola Wielkiego i podobno stanowi pozostałość dawnej kaplicy pałacowej. 

Ściany ratusza są bogato zdobione, między innymi figurami władców niemieckich. Wnętrze budowli jest udostępnione do zwiedzania, a uwagę zwraca zwłaszcza Sala Koronacyjna z insygniami królewskimi.

Nastrojowa starówka pełna czaru

Akwizgrańska starówka jest pełna uroku, a zarazem - stosunkowo kameralna, dzięki czemu spacer wąskimi uliczkami pośród starych kamieniczek może być prawdziwą przyjemnością. Warto też przysiąść w jednej z licznych kawiarenek i w spokoju nacieszyć się atmosferą tego wolnego od zbytniego tłoku miasta.

W 150 tysięcy gazet dookoła świata

W Akwizgranie mieści się Międzynarodowe Muzeum Prasy - największa tego typu instytucja w Europie. Znajdziemy tam pierwsze wydania różnych gazet, a także egzemplarze próbne i okolicznościowe. Najciekawsza ekspozycja dotyczy początków prasy.

Akwizgran - informacje praktyczne

Ponieważ Akwizgran jest małym, za to chętnie odwiedzanym przez turystów, warto wcześniej zarezerwować nocleg w jednym z hoteli lub kwater - znalezienie miejsca na ostatnią chwilę w sezonie może się okazać problemem. 

Wyzwaniem jest też nierzadko znalezienie miejsca do zaparkowania w centrum ze względu na ciasną średniowieczną zabudowę, dlatego - aby dojechać do miasta - dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kolei.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej