Zwiedzamy Porto. Tu życie tętni całą dobę

Tu powstają wina z doliny złotej rzeki Douro. Kończy się Europa, a obieżyświatów wzywa bezkres oceanu…

Zdjęcie

Katedra w Porto /123/RF PICSEL
Katedra w Porto
/123/RF PICSEL

Brukowane uliczki wspinają się, to opadają, prowadząc od nadbrzeżnych dzielnic ku szczytom wzgórz, na których rozpościera się Porto.

Zdobione błękitnymi płytkami azulejos kościoły, kolorowe fasady domów z wysokimi oknami z malowniczo rozwieszonym praniem i licznymi przybudówkami, sprawiają, że to drugie pod względem wielkości miasto Portugalii wydaje się kameralne.

Reklama

Zwiedzanie zacznij od Avenida dos Aliados – to najbardziej reprezentacyjna aleja miasta. Następnie odszukaj dworzec kolejowy Sao Bento, jego ściany od podłogi po sufit zdobi 20 tys. płytek azulejos, przedstawiających historię Portugalii.

Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwy rozmach, udaj się do kościoła Igreja Sao Francisco. Na udekorowanie jego wnętrza w barokowym stylu zużyto ponad 600 kg złota!

Na tyłach kościoła znajduje się wieża Torre dos Clérigos (75 m). Gdy pokonasz 225 stopni wiodących na jej szczyt, będziesz mogła podziwiać panoramę miasta wraz z ujściem rzeki.

Podobny punkt widokowy – po drugiej stronie rzeki – znajduje się w klasztorze Serra de Pilar. Nie odmawiaj też sobie przejażdżki jednym z odrestaurowanych zabytkowych tramwajów.

Zwiedzaj

Można w nich odwracać ręcznie siedzenia w zależności od kierunku jazdy (tramwaj nie zawraca, ponieważ jeździ tylko jednym torem). Najciekawsze trasy mają tramwaje nr 1 (wzdłuż brzegu rzeki) i 22 (przez historyczne centrum Porto).

Przy brzegu Douro kołyszą się barcos rebelos – tradycyjne drewniane łodzie, przypominające gondole. Dawniej wiosną spławiano nimi młode wino z doliny w dół rzeki. Dziś możesz wybrać się taką łodzią w rejs po złotej rzece. Gdy zmęczy Cię zwiedzanie, odpocznij w jednej z nadbrzeżnych knajpek.

Spróbuj caldo verde, czyli rodzaju kapuśniaka, suszonego dorsza (bacalhau), sardynek z grilla lub flaczków duszonych z dodatkiem fasoli, warzyw i ziół. Po jedzeniu zamów porto. To właśnie z tego trunku od wieków słynie miasto. Jest to słodkie, wzmacniane wino nierozłącznie związane z losami Porto.

Jeśli interesuje Cię historia wina i jego degustacja, wybierz się na zwiedzanie winiarni w Vila Nova de Gaia.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Zwiedzanie Pułtuska

    Położony pięknie nad rzeką, z fantastyczną historią, zabytkami i prawdziwie kosmicznymi atrakcjami, Pułtusk jest wyśmienitym celem na weekendową wycieczkę dla całej rodziny. więcej