Zwiedzamy Madryt - miasto, które nie zasypia

Odwiedź stolicę Hiszpanii, miasto pełne parków, zabytków, matadorów, wielbicieli piłki nożnej i zabaw do białego rana.

Zdjęcie

Centralny Urząd Pocztowy w Madrycie /123/RF PICSEL
Centralny Urząd Pocztowy w Madrycie
/123/RF PICSEL

Madryt nie zasypia nigdy. W czasie, gdy w Polsce ziąb i słoty trzymają nas w domu, tam tętni życie i trwa zabawa. Naj- bliższa już 9 listopada – fiesta La Almudena. Poświęcona jest Matce Bożej Almudenie. Tego dnia tradycyjnie należy zjeść ciastko Corona de la Almudena, a wieczorem warto zobaczyć, jak kobiety o imieniu Almudena składają ofiary z kwiatów.

W Madrycie hucznie obchodzi się też powitanie Nowego Roku i karnawał. Wszystkie święta celebruje się ulicznymi koncertami, zabawami, pokazami i tańcem.

Reklama

Madryt jest najwyżej położoną stolicą Europy (600 m n.p.m), a przy okazji jedną z najstarszych (pierwsze wzmianki pochodzą z IX w.). Sercem miasta jest Puerta del Sol (Brama Słońca) – owalny plac otoczony ze wszystkich stron kremowymi osiemnastowiecznymi domami. Tu naprzeciw wieży zegarowej usytuowany jest hiszpański kilometr zero – punkt, od którego mierzy się wszystkie odległości. Tu też w wigilię Nowego Roku o północy zbierają się mieszkańcy, by zgodnie z tradycją zjeść 12 winogron, jedno po każdym uderzeniu zegara.

U wylotu Calle del Carmen – jednej z promieniście odchodzących od placu ulic – stoi trójwymiarowy herb Madrytu. Następnie wybierz się na plac Plaza Mayor. Tu aż do 1834 r. odbywały się procesy inkwizycyjne. Dziś nazywany jest „teatrem pod niebem Madrytu”.

Będąc w stolicy Hiszpanii, nie sposób nie odwiedzić Muzeum Prado

To jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Zostało utworzone w 1819 r. przez króla Ferdynanda VII na prośbę jego drugiej żony, Marii Izabeli Braganza. Znajdują się w nim olbrzymie zbiory malarstwa europejskiego, grafik, rzeźby i rysunku od XV-XX w.

Gdy zmęczy Cię zwiedzanie, poszukaj wytchnienia w jednym z ponad 40 parków i ogrodów. Na uwagę zasługują zwłaszcza: ogród botaniczny (założony w 1781 r.) i parki położone nad brzegami rzeki Manzanares i w okolicach Prado.

Interesującą atrakcją turystyczną jest też świątynia Debod, staroegipska budowla sprowadzona w czasach budowy tamy asuańskiej i odtworzona w pobliżu pałacu królewskiego. Warto ją odwiedzić, bowiem z niej rozciąga się widok na całe miasto.

W Madrycie znajduje się również największa w Hiszpanii arena, na której odbywają się walki byków – Las Ventas (może pomieścić 23 tys. widzów).

Jeśli kochasz piłkę nożną, powinnaś koniecznie odwiedzić stadiony dwóch największych klubów piłkarskich miasta: Atlético – Vicente Calderón i Realu Madryt – Santiago Bernabéu. W wolnej chwili skosztuj lokalnej kuchni – besugo al horno (ryby w cyt- rynie), flaczków callo czy gulaszu cocido madrileno. Popij je tutejszym piwem San Miguel.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej