Złote plaże Bułgarii

Wybrzeże Morza Czarnego to setki kilometrów szerokich plaż, wydm, klifów. Urlopowicze szczególnie lubią Złote Piaski.

Bywalcy mówią, że najlepiej wybrać się do Bułgarii na wczasy w lipcu lub sierpniu. No, może jeszcze na początku września, gdy owoców w bród i to za grosze. Morze jest w tych miesiącach nagrzane, a upały nie tak dokuczliwe, jak np. w Egipcie. Średnia temperatura powietrza na bułgarskim wybrzeżu wynosi latem 23 stopnie, a wody – 24 stopnie.

Reklama

W tym kraju każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu góry i morze, a nad nim legendarne kurorty, jak Słoneczny Brzeg, Złote Piaski czy Warna, gdzie bawią się turyści z całego świata.

Ci, którzy wolą spokój, mogą się wybrać na wędrówkę w pobliskie dzikie góry Stranża albo odkrywać na własną rękę urokliwe miasteczka o bałkańskim rybackim klimacie.

Choćby Achtopol – najbardziej wysunięte na południe miasto nad Morzem Czarnym (które jest czarne tylko z nazwy, a tak naprawdę turkusowe). Większość urlopowiczów wybiera jednak Słoneczny Brzeg i Złote Piaski. Wzdłuż całego wybrzeża ciągną się tam hotele, tonące w kwiatach i zieleni. W pobliżu morza wytyczono ścieżki spacerowe, i rowerowe. Woda przy brzegu jest płytka, wszędzie masa obiektów dla dzieci, jak brodziki i place zabaw. Wielką atrakcją dla najmłodszych jest park wodny Aqua Paradise, przy drodze pomiędzy Słonecznym Brzegiem a Nessebar. Pełno tam zjeżdżalni, biczy wodnych, tuneli.

Maluchom pewnie najbardziej spodoba się zamek z wieżami, mostami i labiryntem.

Przy plaży i wśród wzgórz

Ale wybrzeże to przede wszystkim raj dla dorosłych. Jest tu masa tawern i rozmaitych knajpek na plaży, które co wieczór zapraszają na tańce. Jadąc w to miejsce z dziećmi, warto wziąć pod uwagę również i to, że wokoło kwitnie nocne życie, a hotel nad morzem to zapewniona dyskoteka do białego rana!

Czasem lepiej poszukać lokum dalej od wody. Kto woli kontakt z przyrodą, ma inne możliwości: Blisko wybrzeża wznoszą się lesiste wzgórza, a wśród tej zieleni również skrywa się wiele przytulnych i niedrogich pensjonatów.

Od Bałcziku do Sozopola

Na północy nad morzem leży Bałczik, białe miasteczko. Znajduje się w nim letni pałac dawnej rumuńskiej królowej Marii, a w jej pięknym ogrodzie botanicznym do dziś rosną tysiące róż i... kaktusów.

Jeżeli w to miejsce dotrzecie, wybierzcie się troszkę dalej na północ, na przylądek Kaliakra. Ten wąski skrawek lądu wcina się w morze i opada z 70-metrowej wysokości. Pełno tu jaskiń, malowniczych kanionów, gdzieniegdzie ozdobionych ruinami murów obronnych czy rzymskich łaźni.

Klify cudownie mienią się brązem, czerwienią, złotem. Wędrówka nad dzikim urwiskiem, szczególnie o zachodzie słońca, zostawia niezapomniane wrażenie. Zwłaszcza jeśli na dole, w morskiej toni, zobaczycie baraszkujące delfiny, które polubiły to miejsce. Przyjemnie tam spacerować we dwoje, z dziećmi – ostrożnie, bo o wypadek nietrudno.

Spędzając wakacje w południowej części wybrzeża, warto wziąć pod uwagę niezwykłe miasteczko Sozopol. Tutejsze klify i czyściutka przejrzysta woda są słynne w całej Bułgarii! A wszystko to zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Burgas, gdzie lądują samoloty tanich linii lotniczych.

Przydatne informacje Jak dojechać

Samolot leci ok. 2 godzin. Latem połączenie z Warną i Burgas oferują tanie linie (www.wizz-air.com.pl), bilet w dwie strony kosztuje od 500 zł/os.

Autem – wygodna trasa prowadzi przez Węgry i Rumunię (ok. 1600 km przejedziecie w 24 godziny).

Autobusem; na www.columbus.net.pl są trasy i ceny (260-1000 zł).

Gdzie spać

Pokoik w hoteliku na wybrzeżu, kosztuje równowartość 120 zł za noc. W kurortach ceny są przeciętnie o 50 proc. wyższe; www. kwaterybulgaria.pl

Kwatery prywatne oferują noclegi za równowartość ok. 30 zł/os. W monastyrach też nieraz można nocować. Wrażenia niezapomniane! Za pryczę w celi zapłacicie ok. 20 zł.

Co przywieźć

Haftowane tkaniny, koronki, kilimyIkony i rzeźby (cena ok. 200 zł)

Wino i miejscową brandy – rakiję Warto zakupić płytę z tutejszą czałgą (folkowa muzyka taneczna) Bajecznie kolorową ceramikę

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Naj

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej