​Złote Piaski - wakacje nad Morzem Czarnym

To jeden z najpopularniejszych kurortów w Bułgarii, który przyciąga turystów z całej Europy.

Zdjęcie

W sezonie bułgarskie kurorty przeżywają prawdziwe oblężenie /123/RF PICSEL
W sezonie bułgarskie kurorty przeżywają prawdziwe oblężenie
/123/RF PICSEL

W Złotych Piaskach panuje wyjątkowo sprzyjający urlopowiczom klimat. Morze jest ciepłe, deszcz pada rzadko, słońce rzadko chowa się za chmury. Pogoda jest znacznie mniej kapryśna niż ta nad Bałtykiem. Plaże są szerokie, a piasek miękki i biały. Znajdują się tutaj również lecznicze źródła mineralne. Budowę miasteczka rozpoczęto w 1957 roku, dziś znajduje się tu ponad 100 hoteli, willi i apartamentów. Wysokie ceny rekompensują niebiańskie widoki.

Plażowanie i aktywny wypoczynek

Kiedy plażowanie się już z nudzi trzeba wybrać się na spacer nadmorską promenadą wzdłuż której znajdują się liczne kawiarnie, restauracje, bary czy sklepiki z pamiątkami. W Złotych Piaskach można skorzystać z licznych atrakcji, które oferuje kurort. Znajdują się tutaj boiska (do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki) oraz kilka kortów tenisowych. Można pojeździć konno, zagrać w minigolfa, bilard lub kręgle. Ci, którzy podczas wakacji chcieliby spróbować hazardu mają do dyspozycji kasyno. W Złotych Piaskach znajduje się również jeden z największych w Bułgarii parków wodnych. Wieczorami rozbrzmiewa muzyka (także na żywo) w licznych klubach i dyskotekach. 

Reklama

Park Przyrodniczy Złote Piaski i klasztor Aładża

Kurort Złote Piaski leży na skraju parku przyrodniczego o tej samej nazwie. Las jest gęsty i soczyście zielony. Drzewa podchodzą prawie do samego morza. Warto się tutaj udać, aby pokontemplować ciszę, odpocząć nieco od gwarnego miasteczka. Cenny pomnikiem przyrody jest  licząca 200 lat sykomora.

W parku znajdują się ścieżki spacerowe i szlaki. Jednym z ciekawszych jest ten prowadzący do skalnego klasztoru Aładża. Monastyr prawdopodobnie miał swoje początki w IV wieku, lecz większość zabudowań pochodzi z XII w. To niebywałe miejsce: klasztor stworzony w 40-metrowej skale. Mnisi do budowy wykorzystali naturalne jaskinie. Współcześnie można zwiedzać dwie cerkwie, kaplicę, kryptę, jadalnię, cele i inne pomieszczenia, które służyły mnichom. Do klasztoru można także dojechać samochodem. 

Informacje praktyczne

Liczne biura podróży organizują wczasy w Złotych Piaskach. Pobyt można też zaplanować na własną rękę. Do Warny latają z Polski w sezonie tanie linie. Można też spróbować pojechać własnym samochodem, choć podróż będzie naprawdę długa - z Warszawy do Złotych Piasków jest przeszło 1600 kilometrów.

Jak na kurort przystało oferta noclegowa jest bardzo bogata i nie odbiega od zachodnich standardów. Ceny jednak są wysokie. Szczególnie w sezonie konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. W czerwcu i wrześniu ceny są niższe.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej