Zbaraż: Co warto wiedzieć

Wieś Kołodno w powiecie krzemienieckim w województwie wołyńskim leżała około 8 kilometrów od Zbaraża. Większość domów była zbudowana z klocków z gliny zmieszanej ze słomą owsianą.

Reklama

Wieś należała w przeszłości kolejno do rodzin Centerów, Rzewuskich i Szweykowskich, a ostatnim jej właścicielem był hrabia Grocholski. W czasie rzezi wołyńskiej Ukraińcy z UPA spalili kościół i pałac zbudowany przez Grocholskich. Dziś w Kołodnie nie mieszka już żaden Polak.

Miasto Zbaraż wymieniane jest w każdym podręczniku historii. To tutaj w lipcu i sierpniu 1649 roku 14-tysięczne oddziały polskie pod wodzą hetmana Jeremiego Wiśniowieckiego przez 44 dni broniły się przed liczącymi około 250 tysięcy wojskami tatarsko-kozackimi pod wodzą chana Islama Gireja i Bohdana Chmielnickiego.

Wydarzenie unieśmiertelnił Sienkiewicz

Wydarzenia te w literackiej formie unieśmiertelnił Henryk Sienkiewicz w „Ogniem i mieczem”. Szlachcic Skrzetuski rzeczywiście przekradł się ze Zbaraża do obozu króla Jana Kazimierza pod Toporowem, z tym że w rzeczywistości nosił imię Mikołaj, a nie Jan. Zygmunt Gloger, autor „Geografii historycznej ziem polskich”, określił Zbaraż mianem polskich Termopili.

Główny zabytek

Dziś polskimi Termopilami określamy Wiznę i ich bohaterskich obrońców z kampanii wrześniowej 1939 roku. Głównym zabytkiem Zbaraża jest kościół bernardynów (zbudowany na miejscu poprzedniego, zniszczonego przez Turków). Położony na wzgórzu zamek jest obecnie siedzibą muzeum. Wśród licznych portretów eksponowanych w jego wnętrzach znajduje się m.in. portret pułkownika kozackiego Burłaja.

Sławny ten żołnierz rodem z Hadziacza został zabity przez Onufrego Zagłobę, kiedy próbował podejść obrońców Zbaraża od tyłu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej