Zaplanuj wycieczkę do Lublany

Zdjęcie

Lublana /123/RF PICSEL
Lublana
/123/RF PICSEL

Jest tu wszystko, co potrzebne, by spędzić miło kilka dni lub nawet dwa tygonie wakacji. Kameralne, europejskie w charakterze miasto, lazurowe morze, malownicze alpejskie szczyty i wspaniałe jedzenie.

By móc powiedzieć, że zwiedziliśmy Lublanę, trzeba zobaczyć: główny plac Prešerna (Prešernov trg), Potrójny Most (Trimostovje), targ lubljański, katedrę św. Mikołaja, Smoczy Most (Zmajski most), zamek (Ljubljanjski grad), Starą Lublanę i park Tivoli. 

Reklama

Piękna jak...

Nawet jeśli zatrzymamy się tutaj w drodze do Włoch czy Chorwacji, wybierzmy się na spacer uliczkami starego miasta i pięknym nabrzeżem rzeki Lublanicy. Poza uroczymi kamieniczkami, barokowymi czy secesyjnymi, trafimy na mnóstwo knajpek, kawiarenek i kameralnych sklepików.

W podcieniach jednej z najpiękniejszych ulic miasta Stari trg co sobota odbywa się targ, gdzie możemy kupić pachnące owoce i miejscowe specjały, np. sery. Odwiedzajacy stolicę Słowenii mówią, że to Praga bez turystów.

Warto wiedzieć

✓ Warto przepłynąć się kajakiem po rzece. Wypożyczalnie znajdziecie, kierując się wzdłuż rzeki od placu głównego do Zoicova Cesta („cesta” to ulica).

✓ Słoweńcy produkują pyszne wina i jeśli zamówicie kieliszek domowego za euro lub dwa, na pewno będą smakować. Serwują też wspaniałą, aromatyczną kawę.

✓ Stolica Słowenii położona jest nad rzeką Lublanicą.

Smocze miasto

Rzeźba z pięknego Smoczego Mostu (Zmajski Most), który zaprojektował Jože Plečnik (jego budynki znajdują się w Wiedniu i Pradze). Smoki to symbol miasta.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Olivia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej