Zaplanuj podróż do Rwandy

Ten niewielki kraj afrykański zachwyca przede wszystkim bogactwem przyrody. Warto go odwiedzić, aby przekonać się, jak życzliwi i przyjacielscy, mimo trudnej historii, są jego mieszkańcy.

Zdjęcie

Plantacja herbaty w Rwandzie /AFP
Plantacja herbaty w Rwandzie
/AFP

Rwanda jest niewielkim państwem położonym w środkowo-wschodniej Afryce. Jej nazwa oznacza "kraj tysiąca wzgórz" ze względu na pofałdowany teren, na którym leży. Malownicze sawanny i nieliczne lasy tropikalne pozwalają nam poczuć, że jesteśmy w sercu Afryki. Choć dotknęły jej w latach 90. trudne wydarzenia to powoli wychodzi na prostą stając się celem podróży wciąż nielicznych turystów.

Historia

Rwanda nie miała łatwej historii. Została naznaczona ludobójstwem z 1994 roku, kiedy Hutu wymordowało Tutsi, śmierć poniosło wtedy ok. 800 tysięcy osób. Wcześniej, na początku XX wieku była kolonią, a po I wojnie światowej podlegała administracji belgijskiej, by niepodległość uzyskać w 1962 roku. 

Reklama

Jeszcze w latach 70. i 80. XX wieku była jednym z najbogatszych państw Afryki. Dziś Rwandyjczycy, choć nie sposób zapomnieć o bolesnych wydarzeniach, patrzą z nadzieją w przyszłość.

Klimat

Klimat sprzyja podróżom. Jest bardzo ciepło. Pory deszczowe występują dwa razy w roku: pora deszczy długich na wiosnę i pora deszczy krótkich od października do grudnia. Deszcze krótkie oznaczają nagłe, poprzedzone silnymi wiatrami, nawałnice, trwające około kwadransa.

Kigali - stolica Rwandy

Kigali stanowi największy ośrodek kulturalny i ekonomiczny kraju. Miasto zostało założone w 1907 roku, więc nie znajduje się tu wiele zabytków. To tutaj wybudowano Centrum Pamięci Ludobójstwa, które upamiętnia masakrę w Rwandzie, ale także zajmuje się badaniami historyczno-społecznymi. Pomnik ludobójstwa jest miejscem, które skłania do refleksji nad przeszłością i przyszłością.

Przyroda Rwandy

Turyści odwiedzają Rwandę, aby poznać piękno jej przyrody. Znajdują się tutaj zaledwie trzy parki narodowe, jednak są tak wyjątkowe, że trzeba zobaczyć je wszystkie.

Park Narodowy Wulkanów leży w północnej części kraju i obejmuje sześć stożków wulkanicznych pasma Wirunga. Jest to jedno z ostatnich miejsc, gdzie można spotkać zagrożone wyginięciem goryle górskie.

Park Narodowy Lasu Nyungwe obejmuje dziewiczy las deszczowy oraz rzeki Kongo i Nil. Miejsce zachwyci amatorów mocnych wrażeń. Spacer drewnianym mostem zawieszonym na linach nad przepaścią na pewno przyprawi każdego o silne emocje.

W Parky Narodowym Akagera znajdują się tu liczne jeziora i wodospady, sawanny oraz tereny górzyste. Wśród zwierząt zamieszkujących te tereny są: antylopy, zebry, małpy, bawoły, hieny, słonie i guźce.

Plantacje herbaty

Niewielu wie, że w Rwandzie uprawia się herbatę. Strome stoki i gleby wulkaniczne stwarzają idealne warunki dla hodowli tej rośliny. Ciągnące się po horyzont, zielone pola, nad którymi góruje błękitne niebo to wyjątkowy krajobraz. Warto wybrać się na jedną z plantacji, aby skorzystać ze specjalnie przygotowanej dla turystów wycieczki połączonej z degustacją.

Informacje praktyczne

Rwanda nie ma kolei oraz dostępu do morza. Port lotniczy znajduje się w Kigali i obsługuje połączenie do Europy. Można też spróbować dolecieć do jednego z sąsiednich państwa, aby dalej przedostać się autobusem, który jest dość tani. Pomiędzy miastami najlepiej podróżować korzystając z busów - co nietypowe dla Afryki, odjeżdżają według rozkładu jazdy.

Z jedzeniem na mieście nie będzie najmniejszych problemów. W wielu domach nie ma lodówek, w niektórych nawet kuchni - Rwandyjczycy przyzwyczajeni są do spożywania posiłków poza domem.

Jeżykiem urzędowym jest angielski. Przed wyjazdem należy pamiętać o wizie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej