​Zanzibar - bogactwo natury

Zanzibar słynie nie tylko z piaszczystych plaż z widokiem na turkusowe morze - to wyspa pachnąca egzotycznymi przyprawami, przepełniona tropikalnymi smakami, z idealnymi warunkami do nurkowania.

Zdjęcie

Durian - bardzo śmierdzący owoc /123/RF PICSEL
Durian - bardzo śmierdzący owoc
/123/RF PICSEL

Zanzibar leżący na Oceanie Indyjskim, w pobliżu wybrzeży Tanzanii zachwyca turystów urokliwymi krajobrazami i niebywałym bogactwem przyrody. Ta niewielka wyspa jest wyjątkowo zielona. Rośnie tutaj wiele gatunków rośli, o których większość z nas nawet nie słyszała. Fauna, podobnie jak flora, jest bogata i złożona.

Wyspa przypraw i owoców

Wyspa Przypraw - tak niegdyś mawiano na Zanzibar. Uprawia się tutaj cynamon, anyż, goździki, imbir, chili, pieprz, gałkę muszkatołową. Warto skorzystać z przygotowanych dla turystów wycieczek połączonych z degustacją, podczas których zwiedza się plantacje. 

Reklama

Dla wielu zaskoczeniem będzie, jaką formę ma cynamon czy pieprz zanim w formie proszku kupimy go w sklepie. Przyprawy można również dostać na kolorowych straganach, które spotkamy w wielu miejscach na wyspie. Na targach można także kupić wiele odmian owoców. Oprócz znanych w Polsce bananów, kokosów, limonek czy pomarańczy występuje jabłko budyniowe, chlebowce czy jackfruity. 

Uwaga na durian - jego spożywanie jest zakazane w miejscach publicznych ze względu na... okropny fetor, który wydziela. Smak ma podobnież obłędny. Niektóre owoce, które rosną na Zanzibarze służą głównie jako baza do tworzenia kosmetyków, np. drzewo szminkowe.

Palmy kokosowe porastają całą wyspę. Szczególnie malowniczo prezentują się tuż nad morzem. Kokosy spożywa się zarówno na surowo, jak i wykorzystuje do przygotowania potraw i napojów. Warto spróbować bogatego w witaminy i minerały piwa Tembo. Łupiny owoców wykorzystuje się jako paliwo. Natomiast z włókien wytwarza rękodzieło i meble.

Podwodny świat

Zanzibar będzie rajem dla nurków. Przybrzeżne wody Oceanu Indyjskiego słynną z przepięknych raf koralowych, które można podziwiać dzięki przejrzystości wód. Rafy dla jednych stworzeń są schronieniem, dla innych pożywieniem. Niektóre podwodne skały i szczeliny osiągają nawet 40 metrów. Pod wodą można także oglądać wiele gatunków żółwi. Natomiast w przejrzystych wodach zatoki Kizimkazi można obserwować delfiny i orki.

Wakacje na wyspie

Urlop na Zanzibarze to doskonała propozycja, dla tych którzy chcieliby egzotyczną smaki i aromaty oraz tropikalną przyrodę. Biura podróży oferują zróżnicowane pod kątem wymagań klienta wycieczki: skoncentrowane na wypoczynku, zwiedzaniu, nurkowaniu. Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej