Zaniemenie - litewska Suwalszczyzna

Krainę północnych puszcz i malowniczych jezior niegdyś zamieszkiwali legendarni Jaćwingowie. Wytyczona po wojnie granica podzieliła region na polską Suwalszczyznę i litewskie Zaniemenie.

Reklama

Ten stosunkowo mało znany rejon Kresów leży tuż za północno-wschodnią granicą Polski. Turyści jadący do Wilna lub na litewskie wybrzeże najczęściej przemykają tędy pospiesznie nieświadomi tego, co kryją te dziewicze tereny między polską Suwalszczyzną a litewską Żmudzią.

W połowie XVIII wieku sprowadzono tu ojców Marianów, którzy zbudowali kościół i klasztor. Niebawem wokół klasztoru powstała osada, którą od nazwy zakonu nazwano Mariampolem. Najnowsza historia klasztoru związana jest z postacią błogosławionego Jerzego Matulewicza. Mimo prześladowań carskich, w ukryciu, duchowny dbał o odnowę zgromadzenia Marianów i zabiegał o kolejne powołania. Do końca życia pełnił funkcję generała zakonu. 28 czerwca 1987 roku został beatyfikowany przez Jana Pawła II. W bocznej kaplicy mariampolskiej bazyliki spoczywają jego relikwie, a w budynkach klasztornych urządzono poświęcone mu muzeum.

W okolicach Mariampola możemy zobaczyć pozostałości XIX-wiecznych majątków polskiej szlachty

Największy z nich – zespół parkowo-pałacowy znajduje się w miejscowości Kirsna-Ostrów. Poza okazałym klasycystycznym pałacem rodziny Gawrońskich przetrwały tam inne zabudowania, m.in. browar, młyn, spichlerz.

W Pojeziorach możemy oglądać obiekt pałacowy z dekoracjami w stylu Ludwika XVI. W Kopciowie, małym miasteczku na zachód od przygranicznych Druskienik, znajduje się grób Emilii Plater. Bohaterka powstania listopadowego zmarła z wycieńczenia w pobliskim Justianowie na dzień przed Wigilią 1831 roku.

Chcąc uniknąć carskich represji miejscowy proboszcz początkowo na grobie napisał Zielińska, dopiero kilkanaście lat po śmierci pojawiło się prawdziwie nazwisko.

Wycieczka na Litwę

Zaniemenie to najbliższe polskie Kresy. Wycieczka nie wymaga paszportu ani wizy. Najlepiej pojechać własnym autem a z przygranicznych miejscowości nawet rowerem. Sieć dróg jest dość dobrze rozwinięta, a ruch samochodowy niewielki.

Dobrą bazą noclegową może być Mariampol lub Wyłkowyszki. Za pokój 2-osobowy w hotelu zapłacimy od 150 zł, tańsze są kwatery agroturystyczne (od 50 zł/osobę).

Bł.Jerzy Matulewicz. Relikwie Ojca Odnowiciela bł. Jerzego Matulaitisa-Matulewicza znajdują się w kościele pw. św. Michała Archanioła w Mariampolu. Klasztorna świątynia to obecnie katedra diecezji wiłkowyskiej. Ma status bazyliki mniejszej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej