Zachwycająca przyroda Rumunii

Jeśli poszukujecie na wakacje spokojnego miejsca, które nie zostało jeszcze odkryte dla masowej turystyki, zwróćcie uwagę na Rumunię. To kraj o ogromnym potencjale. Jego położenie geograficzne i dziedzictwo przyrodnicze w połączeniu z małą liczbą odwiedzających sprawiają, że Rumunia wciąż zachwyca przyrodą niezniszczoną działalnością człowieka. Poznajcie ją, zanim dotrą tu inni.

Zdjęcie

Góry Fogaraskie w Rumunii /123/RF PICSEL
Góry Fogaraskie w Rumunii
/123/RF PICSEL

Góry Fogaraskie

Najwyższym pasmem Karpat Południowych, a zarazem całej Rumunii są Góry Fogaraskie z rekordowym szczytem Moldoveanu, wznoszącym się 2544 m n.p.m. Oddzielają od siebie dwie krainy: słynną Transylwanię i Wołoszczyznę, której nazwa pojawia się na wielu kartach z historii Polski.

Płynąca pomiędzy górami Aluta to jedyna rzeka pokonująca to pasmo - i to jeszcze w malowniczym, spławnym Przełomie Czerwonej Wieży, który swoją nazwę zawdzięcza ruinom dawnej twierdzy. 

Reklama

Właśnie tędy przebiegał ważny szlak, który umożliwiał starożytnym Dakom przebycie tych gór. Północna strona masywu fogaraskiego jest skalista i stroma, południowa to łagodniejsze zejścia i mniejsze wzniesienia pokryte trawą, na których przy odrobinie szczęścia można spotkać pasące się kozice. Tam znajduje się jedyny chroniony obszar Fogaraszy, park krajobrazowy Godul Alpin Fâgâraş. Mieszka w nim najwięcej kozic oraz świstaków, a duże wrażenie robią unikatowe naturalne formy polodowcowe.

Częstym widokiem w tych górach są otoczone skałami jeziorka, z których największe to Bâlea Lac, a najgłębsze - Lacul Podragu. Na tutejszy krajobraz składają się też głębokie doliny. Pokryte są pięknymi łąkami, na których rosną polne kwiaty: storczyki, szarotki i koniczyna, oraz halami, gdzie mieszkańcy okolicznych wiosek nadal wypasają owce.

Pomimo że Fogarasze to najpopularniejszy cel górskich wycieczek w Rumunii, nie zaprowadzono tu jeszcze infrastruktury odpowiedniej dla turystów. Ostatnie schroniska położone są około 1500 m n.p.m., dalej podróżnicy muszą radzić sobie sami.

Park Narodowy Retezat

Górskie pasmo Retezat, podobnie jak Góry Fogararskie, jest częścią Karpat Południowych. Mimo że jego wysokości są zbliżone do tatrzańskich, to kształt gór jest inny. 

Wśród tutejszych szczytów rozpościerają się ogromne połoniny, a także lasy bukowe i bukowo-jodłowo-świerkowe. Warto poszukać rosnących dziko obuwików i szarotek oraz zachwycić się porastającymi gęsto trawę fioletowymi dzwonkami alpejskimi. Obozy najłatwiej założyć przy jednym z osiemdziesięciu górskich jezior polodowcowych.

Park Narodowy Buila-Vânturarița

W Rumunii są trzy parki narodowe; Buila-Vânturarița to drugi z nich. Utworzono go, by objąć ochroną tutejsze lasy oraz dziesięć spośród licznych jaskiń. Znawców roślinności na pewno zaskoczy jej różnorodność, a laików zachwyci malowniczość kwiatów i drzew (m.in. szarotek, lilii, zawilców ale także jodeł, cisów czy jałowców). Przy odrobinie cierpliwości można natknąć się na rysie, dziki, jelenie, a nawet niedźwiedzie brunatne i wilki.

Delta Dunaju

Na terenie Rumunii i Ukrainy znajduje się wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO Park Narodowy Delty Dunaju. To druga co do wielkości delta w Europie, a zarazem największy obszar podmokły na naszym kontynencie. Jej teren wciąż się powiększa za sprawą nanoszonych z prądem osadów. 

Tuż przed ujściem do Morza Czarnego Dunaj dzieli się na trzy główne odnogi: Kilię, Sulinę i Sfântu Gheorghe, a każdą z nich można udać się w rejs do pobliskich miasteczek i wiosek - taką usługę oferują miejscowe promy i wypożyczalnie łodzi. Warto także wybrać się na wycieczkę w boczne odnogi. Są one dużo mniej uczęszczane, a podmokłe, bagienne tereny pełne trzcin i traw sprawiają, że chętnie przebywają tam rozmaite zwierzęta.

Na terenie parku żyje ponad 300 gatunków ptaków. W okresie lęgowym przylatują tu z prawie całego świata, co sprawia, że Delta Dunaju jest największą i najważniejszą ostoją ptactwa - przede wszystkim wodnego. Uważny obserwator może wypatrzeć pelikany, kormorany, łabędzie, a także czaple, kaczki czy rybołowy oraz puchacze, warzęchy i ibisy. 

Najbardziej spektakularne są oczywiście białe flamingi - wycieczki do ich lęgowisk organizuje się praktycznie z każdej pobliskiej wioski. Na rozległych i zróżnicowanych terenach: bagnach, pastwiskach, łąkach, zaroślach i lasach rośnie ponad 1500 gatunków roślin, zaś w wodach Delty występuje około 150 gatunków ryb słodkowodnych: w płynących m.in. karp, sandacz czy sum, a w stojących jesiotr, szczupak albo karaś.

Wędkarze mogą łowić ryby w okolicach Chilii. Delta Dunaju jest jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju - aby się tam dostać, wystarczą tanie loty do Rumunii i 4 godziny jazdy z Bukaresztu do Tulczy.

Morze Czarne

Pisząc o Delcie Dunaju, nie sposób nie wspomnieć o Morzu Czarnym. Krystalicznie czysta woda, piaszczyste plaże z jednej, a skaliste klify z drugiej strony przyciągają tu coraz więcej turystów spragnionych ciszy, spokoju i ucieczki od zgiełku popularnych kurortów. Najbardziej znaną miejscowością na wybrzeżu jest Konstanca, ale w mniejszych kurortach znajdziecie przyzwoite warunki i spotkacie niesamowitych ludzi.

Wołoszczyzna

Wołoszczyzna to historyczna kraina Rumunii obejmująca Mutenię i Oltenię. Na jej obszarze leży m.in. stolica kraju, Bukareszt i słynny zamek w Branie - w którym co prawda nie mieszka Dracula, ale i tak zachwyca położeniem. Z jednej strony terytorium rozciągają się lasy, pokrywające górskie obszary, tutaj też rosną szlachetne gatunki winorośli. 

Z drugiej rozciąga się pokryty lessem step Baragan. Latem robi się dość sucho i gorąco, dlatego roślinność jest niższa i mniej zielona. Nie przeszkadza to pasącym się stadom owiec. Polecamy też wizytę w dolinie Prahowy, gdzie w górach i lasach kryją się nie tylko najpiękniejsze przyrodnicze skarby Rumunii, lecz także wyjątkowe zabytki - nie zawsze opisane w przewodniku, więc tym bardziej warto je poznać.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej