Zabytki Edynburga, które warto zobaczyć

Edynburg to potężny ośrodek miejski, który dzięki długowiecznej historii ma do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji dla miłośników zabytków. Podczas zwykłego spaceru wąskimi i klimatycznymi uliczkami tej metropolii można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się w miejscu a historia jest na na wyciągnięcie ręki. Zapoznaj się z naszym zestawieniem najciekawszych zabytków, które czekają na ciebie i twoich bliskich w magicznym Edynburgu.

Zdjęcie

Pałac Holyrood w Edynburgu /123/RF PICSEL
Pałac Holyrood w Edynburgu
/123/RF PICSEL

Potężny zamek w Edynburgu

To bez wątpienia jeden z największych i najciekawszych zabytków nie tylko samego Edynburga, ale i całej Szkocji. To prawdziwa perła, która od lat gromadzi rzesze turystów chcących poczuć atmosferę tego niesamowitego miejsca. Sam zamek zajmuje rozległy teren na miejskim wzniesieniu. Szczególną uwagę wszystkich fanów ciekawostek architektonicznych powinna przykuć mnogość stylów, które mieszają się w fasadzie poszczególnych elementów całego kompleksu. 

Funkcji zamku nie da się zamknąć w jednym określeniu - była ona wielokrotnie zmieniana na przestrzeni dziejów. Przez większość lat była to jedna z wielu siedzib lokalnych władców, jednak obiekt pełnił także bezpośrednio role obronne. Jedną z jego najstarszych zachowanych części jest zapierająca dech w piersiach kaplica Św. Małgorzaty, która liczy sobie z pewnością ponad 900 lat! 

Reklama

Do zwiedzania udostępniona jest także doskonale utrzymana sala, gdzie niegdyś ucztowano i świętowano zwycięstwa w licznych wojnach. Naukowcy twierdzą, że pomieszczenie pamięta czasy władcy Szkocji Jakuba IV. Obecnie to miejsce, gdzie odbywają się największe państwowe uroczystości. Oprócz tego, na terenie kompleksu zamkowego będziesz miał okazję podziwiać liczne zachowane wieże, sale, komnaty i korytarze. Na wystawie znajdziesz także najstarszy europejski zestaw klejnotów używanych przy uroczystościach koronacyjnych.

Pałac Holyrood

Chcąc zwiedzić największe zabytki Edynburga nie można pominąć byłej siedziby rodziny królewskiej - okazałego pałacu Holyrood. Obiekty składające się na cały rozległy kompleks powstawały stopniowo, poczynając od pierwszej połowy XII wieku. Początki pałacu związane są z pierwotnie znajdującym się na tym terenie opactwem Świętego Krzyża. 

Dzisiejszy kształt rezydencji został nadany przez królewskich architektów w połowie XVII wieku. Dzięki szczególnie urokliwemu położeniu pałacu podobno była to niegdyś ulubione miejsce między innymi królowej Wiktorii a także królowej Marii Stuart. Gorąco polecamy spokojny spacer po pobliskim Parku Królowej otoczonym nowoczesną szosą. Gwarantujemy niesamowite widoki i doznania.

Inne zabytki godne polecenia

Rzecz jasna na terenie całego Edynburga zlokalizowanych jest cała masa zabytkowych obiektów, jednak do godnych polecenia i obejrzenia z pewnością należy zaliczyć budynek katedry pod wezwaniem Św. Idziego. To monumentalna konstrukcja pochodząca z XII wieku (pewne jej elementy powstały w wieku XV). 

Dzięki doskonale zaplanowanej i wykonanej rekonstrukcji w wieku XIX katedra może cieszyć oczy turystów z całego świata po dziś dzień. Na szczególną uwagę zasługuje aleja z grobami zasłużonych dla narodu szkockiego. Będąc w Edynburgu koniecznie poświęć też chwilę na podziwianie konstrukcyjnych szczegółów siedziby Narodowej Galerii Szkocji czy Galerii Portretów.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej