Zabytki Aleksandrii - kulturalnej stolicy Egiptu

Nazywana "perłą wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego" oraz "kulturalną stolicą Egiptu", Aleksandria to drugie co do wielkości - po Kairze - miasto kraju, jego największy port i ważny ośrodek kulturalny, naukowy oraz handlowy. Turystów kusi niezapomnianymi widokami oraz zabytkami, będącymi świadkami jej bardzo długiej i bogatej historii.

Zdjęcie

Amfiteatr w Aleksandrii /123/RF PICSEL
Amfiteatr w Aleksandrii
/123/RF PICSEL

Miasto Aleksandra i stolica kultury

Według tradycji, Aleksandrię założył w IV w. p.n.e. Aleksander Wielki. Od samego początku była ważnym ośrodkiem kulturalnym. Z niej wywodzą się liczni filozofowie i naukowcy, między innymi Archimedes i Euklides. 

Założona w III w. p.n.e. Biblioteka Aleksandryjska była największą w starożytnym świecie - liczyła ponad 900 tysięcy dzieł. W Aleksandrii powstało też pierwsze tłumaczenie Starego Testamentu na język grecki.

Reklama

Faros - tam, gdzie stał jeden z cudów świata

Około 280 r. p.n.e. na Faros, wysepce na Morzu Śródziemnym stanowiącej część wejścia do portu w Aleksandrii, stanęła wspaniała latarnia. Mierzyła około 120 metrów i była najwyższa w ówczesnym świecie. W nocy świeciła silnym światłem, widocznym z odległości kilkudziesięciu kilometrów. 

Zniszczyły ją kolejne trzęsienia ziemi, ale jej pomniejszoną replikę można oglądać w odległej o kilkadziesiąt kilometrów od Aleksandrii miejscowości Taposiris Magna.

W miejscu, gdzie kiedyś stała latarnia, obecnie znajduje się fort Kaitbaya - pochodząca z XV wieku twierdza o charakterystycznej, obfitującej w wieżyczki, bryle. Jej wnętrze skrywa najstarszy meczet w Aleksandrii. W forcie znajduje się również Muzeum Morskie, prezentujące przedmioty wydobyte z zatopionych okrętów.

Antyczne ruiny i wspaniałe katakumby

Pozostałości panowania rzymskiego jest w Aleksandrii wiele. Jedną z najbardziej spektakularnych są katakumby Kom el-Shoqafa - największa grecko-rzymska nekropolia w Egipcie, wykuta w skale w II w. n.e. na trzech poziomach, przy czym najniższy - na głębokości 35 metrów - nie jest udostępniony do zwiedzania. 

Katakumby tworzą cały system korytarzy prowadzących do grobowców, w których znajduje się około 300 sarkofagów, ozdobionych dekoracjami stanowiącymi mieszankę motywów sztuki greckiej, rzymskiej i egipskiej.

W dzielnicy Kom-el-Dikka znajduje się pochodzący z II w. n.e. amfiteatr rzymski. Liczący 13 rzędów marmurowych siedzeń amfiteatr pierwotnie służył do wystawiania sztuk teatralnych, a następnie - zgromadzeń miejskich Aleksandrii. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na znajdujące się przed teatrem fragmenty oryginalnych mozaik, a także - ekspozycję podwodnych wykopalisk z rejonu fortu Kaitbaya.

Inną rzymską pamiątką jest zlokalizowana w dzielnicy Karmus, w miejscu dawnego akropolu, zbudowana z czerwonego granitu kolumna Pompejusza o wysokości 27 metrów. W rzeczywistości pochodzi jednak z czasów cesarza Dioklecjana (III w.). W pobliżu kolumny można znaleźć katakumby służące do chowania Apisów - świętych byków, a także - kamienne sfinksy.

Pozostałości czasów grecko-rzymskich zgromadzone są w Muzeum Sztuki Grecko-Rzymskiej, które liczy aż około 40 tysięcy eksponatów.

Biblioteka Aleksandryjska - skarbnica książek

Słynna w starożytnym świecie Biblioteka Aleksandryjska spłonęła w 48 r. p.n.e., podczas inwazji Juliusza Cezara na Egipt. Biblioteka czekała dwa tysiące lat na swoją następczynię, aż wreszcie w 2002 roku otwarto nowy kompleks biblioteczny, połączony z planetarium i muzeum nauk.

Aleksandria - miasto kościołów, pałaców i ogrodów

Piękno i różnorodność Aleksandrii widać też w jej innych zabytkach architektury. Zwiedzając miasto, warto szczególnie zwrócić uwagę na:

-  Meczet Tysiąca Kolumn (z IV w. n.e.), znajdujący się w centrum miasta;

- Koptyjską katedrę św. Marka, zbudowaną według tradycji w miejscu kościoła postawionego przez Marka Ewangelistę; obecnie jest ona siedzibą patriarchy Aleksandrii;

-  Zbudowany w stylu renesansu włoskiego pałac Ras el-Tin, obecnie rezydencję prezydenta Egiptu;

- Pałac i ogrody Montaza; te ostatnie są ogólnodostępne dla zwiedzających;

- Ogrody Shallalat, kontynuujące tradycję starożytnych ogrodów; do dziś zawierają część starożytnego Muru Aleksandrii.

Biżuteria królewskiej dynastii

W dawnym pałacu księżnej Fatma Al-Zahra mieści się Królewskie Muzeum Biżuterii, gromadzące zbiory klejnotów dynastii Muhammada Alego, rządzącej Egiptem przez prawie 150 lat. Pałac sam w sobie stanowi piękny zabytek - pochodzi z początku XX wieku, a zbudowano go w stylu neoklasycystycznym.

Miasto aktywnych turystów

Aleksandria to drugie co do wielkości miasto oraz największy port Egiptu. Jest mniej hałaśliwa niż Kair, jednak nie stanowi idealnego miejsca dla wczasowiczów spragnionych pełnego ciszy i spokoju wypoczynku nad morzem. 

Jest za to wspaniałym celem podróży dla turystów aktywnie zwiedzających, choć plażę też posiada - znajduje się ona w popularnej dzielnicy Maamoura.  W Aleksandrii znajduje się duże międzynarodowe lotnisko oraz wiele hoteli.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej