Z czego słynie San Sebastian?

​Miasto znane jest w świecie jako "perła północy" Hiszpanii. Kształtem przypomina muszlę. Uroki San Sebastian potwierdziła specjalna komisja, przyznając mu miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Zdjęcie

San Sebastian w Hiszpanii /123/RF PICSEL
San Sebastian w Hiszpanii
/123/RF PICSEL

San Sebastian jest stolicą hiszpańskiej prowincji Gipuzkoa w Kraju Basków. Leży tuż przy granicy z Francją, nad Zatoką Biskajską. Takie ulokowanie powoduje, że San Sebastian jest doskonałym punktem wypoczynkowym i popularnym celem turystycznym. Stolicę zamieszkuje około 180 tysięcy stałych mieszkańców. W wielu przewodnikach, jak i powszechnym użyciu nazywa się je "perłą północy".

Zwiedzanie miasta

Miasto ma kształt muszli, a dwa jej końce stanowią wzgórza Monte Igueldo oraz Monte Urgull. Dotarcie na drugi szczyt zajmuje około pół godziny, ale naprawdę warto. Na szczycie znajdują się ruiny potężnego, dwunastowiecznego zamku oraz figura Jezusa Chrystusa.

Reklama

Stare miasto to splot licznych, wąskich uliczek. Jest tutaj gwarno, ale bardzo malowniczo. W panoramę starego miasta wkomponowuje się barokowy kościół Santa Maria i plac, który w przeszłości stanowił arenę do korridy. Jak w każdym centrum znajdziemy również mnóstwo barów, restauracji i pubów. W każdym z obiektów można spróbować miniaturowych przekąsek, charakterystycznych dla San Sebastian, nazywanych pinxos.

Dobrym pomysłem na wypad za miasto może być wyspa św. Klary. Dotarcie do niej nie jest trudne, ponieważ miasto zorganizowało łodzie, które regularnie odpływają w kierunku wyspy. Dawniej była utożsamiana ze złem i budziła strach. W okresie, kiedy San Sebastian nawiedziła epidemia dżumy św. Klarę przemianowano na swego rodzaju izolatkę dla osób, które zachorowały.

Święta w San Sebastian

20 stycznia każdego roku mieszkańcy San Sebastian świętują podczas festiwalu nazywanego Tamborrada. O północy na Placu Konstytucyjnym, znajdującym się na obszarze starego miasta prowadzący cały festiwal podnosi wysoko flagę miasta. Ten symboliczny gest otwiera dwudziestoczterogodzinną zabawę przy akompaniamencie bębnów.

W sierpniu odbywa się wielki tydzień - semana grande. Największą atrakcją jest międzynarodowy konkurs sztucznych ogni.

21 grudnia to dzień świętego Tomasza. Wtedy to mieszkańcy skupiają się wokół produktów regionalnych, do których należą między innymi historia, czyli kiełbasa i sidra, czyli cydr.

Stolica światowej gastronomii

Ten tytuł jest nieoficjalny, ale serwowane dania potwierdzą to określenie. W San Sebastian znajdują się aż trzy restauracje wyróżnione najwyższym stopniem odznaczenia Michelin, czyli trzema gwiazdkami. 

Najpopularniejsze są tutaj miniaturowe przekąski-kanapeczki, czyli pinxos. Są bardzo podobne są do znanych w Hiszpanii tapas. Różnicą jest to, że podawane są na kawałkach bagietki, a nadzienie do nich trzyma się za pomocą wykałaczek. Najciekawsze jest to, że w każdym barze znajdują się stoły z przekąskami, które możemy śmiało nakładać na swoje talerze bez proszenia o zgodę kelnera. 

Rozliczenie polega na pokazaniu przy wychodzeniu ilości pozostawionych po posiłku wykałaczek. W ten sposób pracownicy restauracji wystawią nam rachunek przy kasie. 

Od niedawna w San Sebastian działa Uniwersytet Sztuk Kulinarnych, na którym wykłada Ferran Adria. Jego restauracja uznawana jest na świecie za najlepszą na świecie. Jej budynek przypomina wyglądem stos talerzy.

Jak poruszać się po mieście?

Dotarcie do San Sebastian nie jest trudne, ponieważ do wyboru jest kilka portów lotniczych. Najbliższy znajduje się w odległości około dwudziestu kilometrów od centrum starego miasta. Inne, również dobrze działające to odległość 90 km - w Pamplonie i 105 km - w Bilbao.

 Po San Sebastian warto poruszać się pieszo. Jeśli jednak wolimy oszczędzić sobie sił można skorzystać z licznych linii autobusów miejskich, nazwanych DBus. Udogodnieniem dla turystów jest specjalnie dla nich przygotowany autobus, który w godzinę obwozi odwiedzających po całym mieście. Dorośli płacą 14 euro, studenci i dzieci powyżej 6. roku życia - 12 euro.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej