Wyspy Gili: Raj na ziemi

Wysp Gili na większości map nie znajdziecie, podobnie jak wielu z 17 500 tysięcy wysepek, z których składa się Indonezja. Trzy punkciki na północy Lomboku to właśnie Gili Air, Gili Travangan i Gili Meno. Mały raj, który można obejść w godzinę. Każda z wysp ma inny charakter.

Travangan jest najbardziej rozrywkowy, Air jest bardziej rodzinny, spokojny i kameralny, za to Meno... Cóż, jeśli Air jest oazą spokoju, to tu panuje letarg: na całej wyspie znajdziemy może z 10 hotelików, ze dwie restauracyjki i to wszystko. Idealna sceneria do ucieczki przed światem i zaszycia się w samotności!

Reklama

Mimo maleńkich rozmiarów wysp, nie sposób się tu nudzić. Przypływy i odpływy sprawiają, iż krajobraz plaży dramatycznie się zmienia. Łodzie kołyszące się na falach wieczorem, o świcie stoją na piasku.

Zwykle spokojna tafla wody potrafi nagle się rozkołysać. Fale stają się coraz wyższe, pojawiają się grzywy pian. Podczas gdy rybacy mozolą się, by wrócić na brzeg, do wody wbiegają chłopcy z okrzykami radości i deskami do surfowania, by ścigać się z falami.

A najpiękniejszymi spektaklami, które nigdy się nie nudzą, są malownicze zachody słońca...

A. i K.K.

Nasze wskazówki

Najlepiej polecieć do Singapuru lub Bangkoku (od 2500 do 3500 zł) i stamtąd Air Asia na Bali (ok. 200 zł), skąd łodzią dotrzemy bezpośrednio na wyspy Gili (ok. 100 zł).

Wiza

Aby wjechać do Indonezji, potrzebna jest wiza. Można ją kupić na lotniskach i w portach. Cena: 25 dolarów. Informacje: indonesia.pl

Herbata z hibiskusa

Tradycyjna kuchnia indonezyjska składa się głównie z owoców morza i ryb. Warto spróbować takich dań, jak: gado-gado, czyli ryżu z warzywami i jajkiem polanego sosem z orzechów lub bami goreng – smażonego makaronu z warzywami. Do tego herbata z hibiskusa.

Ważna ochrona przyrody

Fauna i flora na prawie 17 500 wysp jest bardzo bogata i zróżnicowana. Żyją tu słonie, nosorożce, tygrysy, pantery, tak egzotyczne ptaki, jak bezszpon, argus malajski, a także wiele gatunków papug.

Największym zagrożeniem przyrody jest masowy wyrąb lasów równikowych na Celebes, Sumatrze i Borneo. W Indonezji znajdują się 32 parki narodowe.

Żółwie specjalnej troski

Centrum ochrony żółwi założono na Gili Travangan. Małe żółwiki po wykluciu się z jajek trafiają do akwariów, a po kilku miesiącach wypuszcza się je na wolność. To wielkie święto, na które wszyscy schodzą się na plażę, życząc żółwikom długiego i szczęśliwego życia.

Lekcje nurkowania

Na wyspach jest wiele szkół nurkowania, gdzie można zarówno wykupić nurkowanie rekreacyjne, jak i zrobić kilkudniowy kurs. Cena za 3–4- dniowy kurs wynosi ok. 300 dolarów. A warto, bo nurkując można podziwiać przepiękne rafy koralowe.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również