Wyspa Wielkanocna - wskazówki dla turystów

Ta niewielka wyspa zagubiona wśród oceanu słynie z kamiennych posągów. Warto zobaczyć je na własne oczy i poznać inne tajemnice tego miejsca.

Zdjęcie

Kamienne posągi - znak rozpoznawczy Wyspy Wielkanocnej /123/RF PICSEL
Kamienne posągi - znak rozpoznawczy Wyspy Wielkanocnej
/123/RF PICSEL

Wyspa Wielkanocna to magiczne miejsce. Położona pośród wód południowego Oceanu Spokojnego należy do Chile, choć leży około 3600 kilometrów od jego brzegów. W związku z tym jest jednym z najbardziej izolowanych miejsc na ziemi.

Nietypowa nazwa i niewiele drzew

Skąd się wzięła nazwa wyspy? Została odkryta w Niedzielę Wielkanocną, 5 kwietnia 1722 roku przez holenderskiego podróżnika Jacoba Roggeveena. Zamieszkują ją głównie Polinezyjczycy. Wyspa o zbliżonym do trójkąta kształcie ma pochodzenie wulkaniczne. Dawniej porastały ją lasy tropikalne, jednak dziś można spotkać tutaj głównie przywiezione z Chile eukaliptusy i akacje. 

Reklama

Jedna z teorii głosi, że to tubylcy wycięli porastające wyspę lasy wykorzystując je do budowy domów, łodzi i transportowania kamiennych posągów. Turyści najczęściej przybywają tu, aby podziwiać kamienne posągi, jednak warto zatrzymać się na dłużej, aby rozkoszować się lokalną kuchnią, niebywałymi krajobrazami i ciepłym oceanem.

Moai - kamienne posągi

Wyspa Wielkanocna znana jest przede wszystkim z ogromnych kamiennych posągów przedstawiających ludzkie głowy. Zbudowane są z tufu wulkanicznego (rodzaj skały). Największa figura ma ponad 6 metrów i waży 20 ton. Wciąż nie wiadomo dokładnie, jakie jest pochodzenie tych tajemniczych rzeźb. Prawdopodobnie powstały ok. XI-XII wieku. 

Niektórzy twierdzą, że ich twórcami byli polinezyjscy osadnicy, inni, że byli to przybysze z Ameryki Południowej. W XIX wieku większość z moai została wywrócona, prawdopodobnie wskutek walk między antagonistycznymi grupami. Dziś około 50 figur stoi na swoich pierwotnych miejscach. Niespełna 400 znajduje się w kamieniołomie Rano Raraku, gdzie je rzeźbiono. Pozostałe rozrzucone są po całej wyspie.

Inne atrakcje Wyspy Wielkanocnej

Na wyspie nie ma żadnego publicznego środka transportu. Można jednak wypożyczyć skuter, quad, rower albo samochód, dzięki którym możliwe będzie odkrywanie jej uroków. Szczególnie warto wstać rano i wybrać się do Tongariki, by zobaczyć wschód słońca.

Miłośnicy aktywnego wypoczynku powinni skorzystać z tras trekkingowych prowadzących na wulkany lub wzdłuż klifów. Możliwe jest także zwiedzanie wyspy konno. Oczywiście, jak na wyspę przystało, będzie ona rajem dla miłośników nurkowania, surfingu i pozostałych sportów wodnych.

W jednym z hoteli urządzono kino. Osobliwe, ponieważ grają tu codziennie ten sam film, powstały w 1994 roku "Rapa Nui" opowiada historię miłosną, która dzieje się na Wyspie Wielkanocnej.

Mieszkańcy organizują dla turystów także liczne festiwale i pokazy lokalnych tańców.

Wskazówki dla turystów

Najcieplej jest w lutym, pora chłodna trwa od lipca do sierpnia, najwięcej deszczu pada w kwietniu.

Oferta noclegowa Wyspy Wielkanocnej jest bogata i zróżnicowana. Zamożniejsi goście mogą wybierać wśród hoteli i apartamentów. Na tych, którzy nie dysponują odpowiednio dużym budżetem, czeka kilka kempingów, na których można zanocować nawet bez własnego namiotu.

Niestety, jeżeli zależy nam na oszczędności, warto przywieźć ze sobą jedzenie, gdyż na wyspie jest ono kilkakrotnie droższe niż w Chile. Jeżeli jednak cena nie gra roli to na turystów czeka wiele sympatycznych kawiarni, barów i restauracji.

Na wyspie znajduje się port lotniczy Mateveri. Ciekawostką jest, że od lat 80. XX wieku jest on przystosowany to lądowania promów kosmicznych. Połączenia lotnicze obsługuje jedynie chilijska linia LAN.

Wycieczki, które oferują polskie biura podróży najczęściej łączą pobyt na Wyspie Wielkanocnej ze zwiedzaniem Ameryki Południowej. Koszt to ok. 10-15 tysięcy złotych.  

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej