Wyprawa w góry Albanii

​Trudno dostępne, z niewielką liczbą szlaków i praktycznie pozbawione infrastruktury - góry Albanii zachwycają pierwotnymi, niezadeptanymi przez turystów, pejzażami, stanowią jednak niemałe wyzwanie. Kto jednak, odpowiednio przygotowany, się na to odważy - nie będzie żałował, gdyż takich miejsc w Europie już prawie nie ma.

Zdjęcie

Góry w Albanii /123/RF PICSEL
Góry w Albanii
/123/RF PICSEL

Góry Przeklęte

Góry i wyżyny stanowią 75% powierzchni Albanii, jest więc w czym wybierać podczas wizyty w tym kraju. Największą popularnością - o ile w ogóle w przypadku Albanii można o czymś takim mówić - cieszą się Prokletije, czyli Góry Przeklęte z najwyższym szczytem Maja e Jezerce (2694 m n.p.m.), leżące na granicy z Czarnogórą. 

Ich pejzaże bywają porównywane z alpejskimi, stąd też inna nazwa pasma - Alpy Albańskie. Na szczyty prowadzą poprzez kruche skały drogi głównie wspinaczkowe, jednak już spacer dolinami pozwala zaznać czaru Gór Przeklętych. 

Reklama

Zwiedzających przyciąga zwłaszcza piękna Dolina Valbonë, w której ostatnio intensywnie rozwija się infrastruktura turystyczna. Godne uwagi są zwłaszcza: jezioro zaporowe Koman, jeziorko Gjimësu oraz alpejska łąka Fuscha e Gjedhëve. Do jaskini Dragobi trafimy natomiast jedynie z miejscowym przewodnikiem. 

Najciekawszą miejscowością jest Theth z oryginalną tzw. Wieżą odosobnienia  z XIX wieku, w której mogły się schronić osoby zagrożone wendetą. W okolicach Theth znajduje się wywierzysko Syri i Kaltër, czyli "Błękitne Oko", a także 30-metrowy wodospad Grunas (Theth) i bogata w formy naciekowe jaskinia Bira e Rrathëve.

Wokół najwyższego szczytu - góry Korab

Najwyższy szczyt Albanii - Korab (2764 m n.p.m.) - leży w masywie o tej samej nazwie, na granicy z Macedonią. Po stronie albańskiej są to góry prawie bezleśne, z dużą ilością zjawisk krasowych (m.in. leje krasowe i jaskinie), o krajobrazie zbliżonym do Tatr Zachodnich. 

W górach Korab ma miejsce wypas owiec i kóz na dużą skalę, wędrując tu należy więc uważać na pilnujące ich psy. Najdogodniejszym miejscem do zorganizowania wycieczki na najwyższy szczyt jest miejscowość Radomirë, z której trasa ta może zająć ok. 8-10 godzin, o ile się nie pobłądzi (tabliczki ze szlakami bywają niszczone przez pasterzy).

Trawa i piargi - góry Gramoz

Gramoz - trzeci pod względem wysokości masyw górski Albanii (z najwyższym szczytem Cukapecit  2523 m n.p.m.) leży przy granicy z Grecją. Charakterystycznymi jego elementami są trawy i piargi (po stronie greckiej przetrwały resztki pierwotnej puszczy). 

Turyści są tu rzadkością - brak jakiejkolwiek infrastruktury oraz szlaków, w górach istnieją jedynie ścieżki pasterskie.

Własny transport i namiot

W albańskie góry najłatwiej dotrze się  własnym transportem, gdyż komunikacja publiczna jest w tym rejonie bardzo słabo rozwinięta, a ruch na drogach przeważnie słabej jakości - znikomy. 

Nie jest tu też prawie wcale (poza rejonem Doliny Valbonë) rozwinięta infrastruktura turystyczna, więc najlepiej podróżować z własnym namiotem (biwakować w Albanii można swobodnie). 

W wyższych partiach gór brakuje wody. Szlaków jest tu niewiele. W razie wypadku w górach nie można liczyć na specjalistyczną pomoc.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również