Wyprawa na Litwę. Nie tylko Wilno

Jesień nastraja nieco sentymentalnie. W takim razie czas na wyprawę , która doskonale wpisze się w takie ramy, a przy okazji dostarczy nam wielu nowych wrażeń. Bo przecież Litwa to nie tylko Wilno.

Zdjęcie

Zamek w Kownie /123/RF PICSEL
Zamek w Kownie
/123/RF PICSEL

Z tym krajem łączy nas wyjątkowa więź i historia. Choćby z tego względu warto tu przyjechać i zobaczyć miejsca, gdzie przyszło na świat tylu sławnych polskich poetów, artystów i naukowców.

Wilno, Kowno, Troki, Szawle, Druskienniki i Kłajpeda to miasta, które trzeba odwiedzić, by poznać wszystkie smaki naszych sąsiadów – i to dosłownie.

Reklama

Bo będąc na Litwie, warto spróbować tutejszych specjałów: kołdunów (pierożków z wołowiną), blinów, kibynów (dużych pierogów), cepelinów z farszem mięsnym, grzybowym lub tak jak w Kłajpedzie – rybnym. Ale nie o jedzeniu tu miało być.

Odwiedź Wilno i…

Ponoć w dwa dni możesz zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca w tym bliskim Polakom mieście. Przez centrum nie przechodzą żadne głośne arterie i właściwie wszędzie można dostać się pieszo. Oprócz spaceru ulicą Zamkową, która jest głównym szlakiem turystycznym Wilna, obowiązkowym punktem jest Ostra Brama z cudownym obrazem Matki Boskiej oraz Góra Giedymina, skąd rozciąga się widok na całe miasto.

W podróży sentymentalnej nie można pominąć cmentarza na Rossie, gdzie jest wiele polskich grobów i spoczywa serce marszałka Piłsudkiego.

… ruszaj dalej!

Niedaleko Wilna znajdują się Troki, gdzie podziwiać możesz obronne twierdze i urocze zabudowania karaimskie (grupa etniczna pochodząca z Krymu). Kowno to drugie co do wielkości miasto Litwy, malowniczo położone nad brzegiem Niemna.

Tu niegdyś uczył w szkole i romansował z Karoliną Kowalską Adam Mickiewicz. Dziś w Kownie jednym z najpopularniejszych miejsc jest Dolina Mickiewicza, ulubiony szlak spacerowy poety.

Kłajpeda to kolejny punkt na mapie naszej wyprawy. To nie tylko największe miasto nadmorskie Litwy, ale i świetny punkt wypadowy na Mierzeję Kurońską z pięknymi plażami. A jeśli ktoś wybiera się z dziećmi, musi odwiedzić miejscowe delfinarium. I to wszystko po sąsiedzku.

IK

Informator

DOJAZD: Najszybciej można dotrzeć na Litwę samolotem. Bilet kupić można już za 199 zł w obie strony. Drugą możliwością dotarcia na Litwę jest autobus. Kursy realizują np. linie autokarowe Polski Bus, Simple Express czy Lux Express.

Bilety do Wilna można kupić już za 19,99 zł, a z dużym wyprzedzeniem – nawet taniej. Połączenie kolejowe jest najmniej wygodne. Podróż np. z Warszawy do Wilna trwa długo i wymaga aż dwóch przesiadek, bo nie ma bezpośrednich połączeń. Od czerwca br. jest nowe, bezpośrednie połączenie z Białegostoku do Kowna. Cena biletu – 11 euro.

WALUTA: • Od stycznia 2015 roku na Litwie obowiązuje euro. W związku z tym ceny żywności i noclegów nie są już dla nas tak atrakcyjne jak jeszcze do niedawna. Cena noclegu to koszt ok. 20 euro.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tele Tydzień
Więcej na temat:

Zobacz również