Wyjątkowe miejsca w Salonikach

Saloniki są jednym z najczęściej odwiedzanych miast na Półwyspie Bałkańskim.

Zdjęcie

Łuk Galeriusza w Salonikach /123/RF PICSEL
Łuk Galeriusza w Salonikach
/123/RF PICSEL

Miasto zostało założone około roku 300 przed naszą erą przez króla Macedończyków Kassandra. Nazwa to cześć złożona jego żonie Tessalonice. Za panowania rzymskiego Saloniki były jedną z czterech stolic cesarstwa. Po podziale imperium znajdowały się pod panowaniem Bizancjum. W biegu historii władzę i wpływy na tych terenach mieli Arabowie, Turcy, Włosi. W trakcie wojen bałkańskich obszar przeszedł pod panowanie Grecji.

Saloniki są obecnie drugim co do wielkości po Atenach miastem w Grecji. Położone są nad Zatoką Salonicką nad Morzem Egejskim. Są ośrodkiem największego administracyjnego obszaru Grecji, Macedonii. Samo miasto liczy około 400 tysięcy stałych mieszkańców, gdy cały ośrodek Salonik to ponad milion mieszkańców. 

Reklama

Wyjątkowe miejsca w Salonikach

Biała wieża jest obiektem wybudowanym przez osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego przy nadbrzeżu. Uważana jest za symbol miasta Saloniki. W dawnych czasach była więzieniem, stąd przez pewien czas nazywana była Krwawą Wieża. W jej wnętrzu stworzono Muzeum Kultury Bizantyjskiej. Z szczytu wieży można podziwiać wspaniałą panoramę Salonik. W pobliżu Białej Wieży znajduje się także ważny obiekt kultury - pomnik Aleksandra Wielkiego.

Łuk Triumfalny to obiekt wzniesiony po zwycięstwie Galeriusza nad Persami. Razem z nim wzniesiono również Mauzoleum. Obie budowle znane są pod wspólną nazwą Kamara, ewentualnie Mauzoleum zamiennie nazywane jest Rotundą. Łuk obecnie nie jest idealnym zabytkiem, ponieważ pozostały po nim tylko ruiny. 

Wykonany był z czerwonego kamienia i bardzo bogato ozdobiony. Mauzoleum miało być miejscem pochówku cesarza Galeriusza, jednak zginął on w Persji. Po tych wydarzeniach Mauzoleum przemianowano na kościół św. Jerzego.

Najważniejszym kościołem miasta jest kościół św. Demetriusza. Powstał prawdopodobnie między piątym, a siódmym wiekiem. Nie bez powodu jest najważniejszym obiektem architektury sakralnej w mieście, ponieważ Demetriusz jest patronem Salonik. Kościół składa się z trzech bocznych kaplic, głównej, a także podziemnych katakumb, w których to znajduje się ważna historycznie cela. Więziono w niej św. Demetriusza.

Olimp - góra bogów

Góra bogów, czyli Olimp ulokowana jest w odległości stu kilometrów od miasta. Aby do niej dotrzeć trzeba wkroczyć na specjalną trasę, która rozpoczyna się w Litochoro.

Tradycja, kultura i rozrywka w mieście

Mieszkańcy uwielbiają Białą Wieżę i są zdania, że pobyt w Salonikach bez odwiedzenia jej i sfotografowania się na jej tle nie jest pełnym i godnym wyjazdem. Dla tych, którzy mają problemy z orientacją w mieście w razie zgubienia się polecają zmierzanie zawsze w dół miasta. Dociera się wtedy zawsze do wybrzeża, które jest również ukochane przez tutejszą ludność.

Nadmorski deptak, do którego najłatwiej dotrzeć prosto z Białej Wieży jest miejscem, w którym głód zaspokoi nawet najbardziej wybredny turysta. Spacerując nadmorskimi ścieżkami można zatrzymać się w jednej z wielu kawiarenek i restauracji. Najlepsze doznania smakowe i jednocześnie poznanie kultury greckiej gwarantowane są na Placu Arystotelesa. Jest to jeden z centralnym punktów w mieście. Zjeść tutaj można tradycyjne greckie potrawy.

Typowo greckie tawerny można podziwiać w charakterystycznej dzielnicy Ladadika. Wieczorami można wziąć udział w imprezach, których obowiązkowym punktem jest muzyka na żywo.

Kolejnym punktem wycieczki, który dostarczy ciekawych wrażeń i pozwoli poznać tutejszą kulturę są greckie bazary. Najbardziej znanym targiem jest Modiano, który jest głośny i ciasny. Dla wielu jednak jest idealnym odzwierciedleniem greckiego handlu, specyfiki i usposobienia Greków.

Można tutaj kupić przede wszystkim produkty spożywcze, czyli sery, przyprawy, wina, ale także wyroby rzemieślnicze, ubrania, czy dzieła sztuki lokalnych artystów.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej