Wycieczka po Paryżu śladami Edith Piaf

W tym roku minęła setna rocznica urodzin legendarnej francuskiej artystki, czyli Edith Piaf. Z tej okazji w Paryżu otwarta została specjalna wystawa upamiętniająca piosenkarkę.

Zdjęcie

Wystawę można zobaczyć w Bibliotece Narodowej Francji /AFP
Wystawę można zobaczyć w Bibliotece Narodowej Francji
/AFP

To wspaniała okazja, by przemierzyć stolicę Francji jej śladami - najlepiej z City Break Paryż.

Piaf w Bibliotece Narodowej

Reklama

Chociaż Edith Piaf w niesamowity sposób zapisała się w historii Paryża, stając się jednym z najbardziej wyrazistych symboli miasta, do niedawna niewiele było miejsc, które w jakikolwiek sposób upamiętniałyby tę postać. Prócz prywatnej galerii, o której niewiele osób wiedziało, oraz podróży po klubach związanych ze sławną piosenkarką, pozostawał jedynie spacer uliczkami stolicy Francji. Z tego względu nowo otwarta wystawa jest tym bardziej interesująca.

Ekspozycja zagościła w salach Biblioteki Narodowej Francji - jest to więc dość prestiżowa lokalizacja. Pierwsi goście mogli ją zobaczyć w połowie kwietnia, a zostanie ona zamknięta 23 sierpnia tego roku. Organizatorzy postawili sobie za cel nie tylko ukazać publiczności pamiątki związane z gwiazdą estrady, ale przede wszystkim ukazać, jak skomplikowaną osobą o niezwykłej wrażliwości była Piaf.

Piosenkarka, urodzona w Paryżu, przed osiągnięciem sukcesu musiała zmierzyć się z wieloma problemami, przede wszystkim biedą. Zaczynała od ulicznych występów, w co aż trudno uwierzyć, kiedy wie się już, z jaką czcią jest teraz traktowana w Europie. Dzięki eksponatom zgromadzonym w  Bibliotece Narodowej można przekonać się, że mimo to pozostała radosną osobą, która nade wszystko ceniła sobie sztukę. 

Dlatego też najważniejszą, centralną częścią tej pamiątkowej galerii jest sukienka, która niegdyś należała do gwiazdy. Czarna i skromna, uzmysławia dwie rzeczy. Po pierwsze to, że artystka była bardzo niska - miała niecałe 150 centymetrów wzrostu, a mimo to potrafiła zupełnie zahipnotyzować swoich słuchaczy. 

Po drugie to, że pomimo statusu diwy nie lubiła ona wyróżniać się swoją powierzchownością i chciała, by wszyscy skupili się tylko na jej muzyce. Do innych wystawianych przedmiotów należą przede wszystkim pamiątki i fotografie.

Dołożono także wszelkich starań, by wystawa miała kameralny i intymny charakter. W zrozumieniu jej sensu mają pomóc piosenki Piaf towarzyszące ekspozycji. Francuzi chcieliby w ten sposób sprawić, że postać piosenkarki zostanie przypomniana, a jej życie lepiej zrozumiane.

Tajemnicze muzeum

Do otwarcia wystawy w Bibliotece Narodowej istniało tylko jedno miejsce poświęcone Edith Piaf. Było to prywatne muzeum założone przez przyjaciela artystki w jego własnym mieszkaniu. 

Można je było odwiedzić jedynie po wcześniejszym umówieniu się, trudno też było znaleźć informacje na ten temat. Warto jednak było dołożyć starań i odwiedzić placówkę. Galeria prowadzona przez Bernarda Marchoisa to niezwykłe miejsce, które niejednego pewnie wzruszy. Właściciel sam zgromadził wiele fotografii, obrazów i pamiątek, które zdobywał od innych znajomych i krewnych.

Jeżeli chcielibyście zapuścić się w podróż śladami Edith Piaf, warto, abyście odwiedzili również Olympię. Jest to sławna sala koncertowa, powstała w XIX wieku, na której występowali najwięksi artyści. Piaf wykonała tutaj serię słynnych recitali w połowie lat 50. Innym interesującym miejscem jest Grasse. To właśnie tu, w tej pięknej miejscowości słynącej z produkcji perfum, swoje ostatnie chwile spędziła piosenkarka.

W samym Paryżu natomiast wyruszcie uliczkami Montmartre czy Dzielnicy Łacińskiej i spróbujcie poczuć klimat czasów, kiedy Edith Piaf dopiero zaczynała swoją karierę.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej