Wycieczka do Rygi - stolicy Łotwy

Ryga pełni rolę stolicy Łotwy i jest jednocześnie turystycznym centrum całego regionu. Ta potężna metropolia na miarę europejskiej bez wątpienia zachwyci cię szeroką gamą atrakcji, które ma do zaoferowania przyjezdnym. Mieszkańcy stolicy Łotwy uchodzą za niezwykle miłych i gościnnych ludzi, dzięki temu będziesz miał doskonałą okazję do poczucia prawdziwego klimatu tego miasta, jak i całego kraju.

Zdjęcie

Panorama Rygi /123/RF PICSEL
Panorama Rygi
/123/RF PICSEL

Przydatne informacje

Jedną z pierwszych rzeczy, która powinna pozytywnie zaskoczyć cię podczas pobytu w Rydze to ceny. Nawet w ścisłym centrum miasta przedsiębiorcy, handlarze czy restauratorzy nie liczą sobie wygórowanych cen za podstawowe usługi czy produkty. Stosunkowo krótko - bo od 1 stycznia 2014 roku, na terenie całej Łotwy obowiązuje waluta euro. Pomimo to często możesz natrafić w sklepie na podwójne ceny (uwzględniane są jeszcze wyliczenia w starej walucie - łotewskich łatach).

Gwarantujemy, że chcąc zrobić drobne zakupy spożywcze możesz przygotować się na wydatek łącznie zaledwie kilku euro. Weź pod uwagę to, że szczególnie w podmiejskich sklepach możesz napotkać problem ze znalezieniem terminala obsługującego karty płatnicze - to niestety wciąż nie jest na Łotwie standardem. Jeśli chodzi o znajomość języków obcych - w Rydze zdecydowanie większe szanse na porozumienie się będziesz miał znając język rosyjski aniżeli angielski. Rzecz jasna funkcjonuje tu także język łotewski.

Reklama

Komunikacja miejska

Jednym z najtańszych i bardziej efektywnych rozwiązań będzie z pewnością skorzystanie z usług przedsiębiorstw komunikacji publicznej. W Rydze działa obecnie łącznie około 80 różnych tras i linii, które są obsługiwane przez autobusy, tramwaje i trolejbusy. Trzeba jednak przyznać, że ten sposób podróżowania po mieście ma swoje wady. Przede wszystkim stan taboru pozostawia wiele do życzenia - pojazdy są w większości przestarzałe a proces ich wymiany na nowsze egzemplarze postępuje bardzo wolno. 

Kolejną przeszkodą jest niedostępność rozkładów jazdy a często też ich niezgodność ze stanem faktycznym. Także zakupienie biletu nie należy do czynności najprostszych. Cała Ryga podzielona jest na specjalne strefy a w każdej z nich obowiązuje inny rodzaj biletu. Osoba przyjezdna może mieć poważny problem ze zorientowaniem się w tym skomplikowanym systemie. 

Alternatywą dla komunikacji publicznej może być wypożyczenie auta. To jednak też niesie za sobą kilka zagrożeń. Przede wszystkim płyną one z lekceważącego stosunku lokalnych kierowców do przepisów ruchu drogowego. Stłuczka czy drobna kolizja to z pewnością ostatnia rzecz, która jest pożądana podczas wakacyjnej podróży.

Najciekawsze muzea Rygi

Stolica Łotwy to prawdziwy raj dla miłośników kultury, historii i sztuki. Każdej z tych dziedzin można tu doświadczyć podczas wyprawy do poszczególnych muzeów. Szczególnie godnym polecenia jest placówka mieszcząca się w obecnej siedzibie łotewskich władz. To Muzeum Historii Łotwy, gdzie jak nie trudno zgadnąć będziesz miał okazję zapoznać się z losami mieszkańców tych ziem na przestrzeni dziejów. Gorąco polecamy także wizytę w Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych i Łotewskim Muzeum Etnograficznym, które położone jest zaledwie kilka kilometrów od centrum Rygi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej