Wycieczka do Londynu - co warto zobaczyć?

Londyn uważany jest przez wielu za najwspanialsze miasto w Europie. W stolicy Wielkiej Brytanii czeka na turystów mnóstwo atrakcji. Ogromną wartość historyczną ma przede wszystkim dzielnica Westminster. Część City jest bankowym centrum miasta o nowoczesnym klimacie.

Dzielnica Westminster wraz z opactwem stanowi obowiązkowy punkt programu wycieczek przybywających do stolicy nad Tamizą. Tuż obok monumentalnego neogotyckiego Pałacu Westminsterskiego, który jest siedzibą parlamentu, znajduje się symbol Londynu – słynny zegar Big Ben.

Reklama

Jeszcze w średniowieczu wzniesiono tu kościół św. Małgorzaty oraz wspaniały kompleks opactwa Westminster. Po dziś dzień odbywają się w nim ceremonie koronacyjne brytyjskich monarchów.

Pałac Buckingham, największy pałac królewski na świecie, do dzisiaj pełni swoją pierwotną funkcję – mieszka w nim rodzina królewska.

British Museum to prawdziwa gratka dla miłośników historii – na ekspozycję składają się wspaniałe świadectwa starożytności, m.in. Kamień z Rosetty, rzeźby Partenonu czy skarby z Sutton Hoo.

Z kolei wizyta w Muzeum Historii Naturalnej stwarza wspaniałą okazję do poszerzenia swojej wiedzy przyrodniczej. Spacer w parkach królewskich, przede wszystkim Królewskim Ogrodzie Botanicznym lub Hyde Parku, pozwoli się zrelaksować i podziwiać piękne widoki.

Londyn to również jedno z głównych centrów kulturalnych świata. Największymi galeriami sztuki, które warto odwiedzić, są National Gallery oraz Tate Modern – galeria sztuki współczesnej.

Ile kosztuje wyprawa do Londynu?

Ceny biletów lotniczych do Londynu wynoszą 100 zł i więcej, jednak warto śledzić informacje dotyczące promocji – wtedy bilety mogą kosztować kilkadziesiąt czy nawet tylko kilkanaście złotych. Ceny noclegów zaczynają się od 40 zł (w przeliczeniu) za dobę w hostelu turystycznym. Informacje www.visitlondon.com.

London’s Eye

Londyńskie Oko nie jest zwykłym diabelskim młynem, ale wielkim kołem obserwacyjnym – ma wysokość 135 metrów, a jeden obrót trwa 30 minut.

W kapsule pasażerskiej mieści się 25 osób! Cena biletu dla osób powyżej 16 lat wynosi ok. 19£, a dzieci w wieku 4-15 lat – ok. 11£. Wstęp dla dzieci poniżej 4 lat jest bezpłatny.

Co warto zwiedzić w Londynie?

Galerie wystawiające prace najlepszych dawnych i współczesnych artystów przyciągają miłośników sztuki. Warto odwiedzić National Portrait Gallery, Design Museum oraz galerie Tate Modern i Tate Britain, a wcześniej sprawdzić, w które dni tygodnia wstęp do galerii jest bezpłatny.

Jakie pamiątki kupić?

Kramy i sklepy z pamiątkami oferują wyroby okolicznościowe, a wśród nich miniaturki charakterystycznych budek telefonicznych (kubki, magnesy, skarbonki) i najpopularniejszych budynków w mieście, a także wszelkiego rodzaju przedmioty związane z rodziną królewską. Dzieci ucieszą się z lizaków z wizerunkiem Tower.

Tradycja armii królewskiej

Niemal każdego dnia pod Pałacem Buckingham odbywa się zmiana warty. Co ważne, w uroczystych paradach biorą udział różne jednostki reprezentacyjne brytyjskiej armii.

Wykaz dni i przypisanych im grup wojskowych oraz dodatkowych wydarzeń towarzyszących można znaleźć na www.changing-the-guard.com.

EJ

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej