​Wycieczka do Gruzji - przewodnik, atrakcje, zabytki

Planujesz wyjazd do Gruzji? Dzięki kilku praktycznym wskazówkom dowiesz się, jak odpowiednio przygotować się do wycieczki i które dokumenty są niezbędne, by móc bezproblemowo przekroczyć granicę. Zdrowie i bezpieczeństwo również nie stanowią dla nas tajemnicy - sprawdź, o czym koniecznie należy pamiętać jeszcze przed wakacjami. Szykuje się przygoda twojego życia!

Zdjęcie

Narikala - twierdza w Gruzji /123/RF PICSEL
Narikala - twierdza w Gruzji
/123/RF PICSEL

Dlaczego warto pojechać do Gruzji?

Położony niemal całkowicie w górach kraj to świetny cel naprawdę niezapomnianej wycieczki. Dla kogo Gruzja będzie idealną propozycją na wakacje? Przede wszystkim dla miłośników przepięknych krajobrazów, niezwykłej kultury i dla tych, nie bojących się... niewygody oraz licznych kłopotliwych sytuacji. 

Region niestety nie jest zbyt przyjaźnie nastawiony do przyjezdnych, lecz braki w infrastrukturze turystycznej stara się nadrabiać innymi atrakcjami. Wbrew pozorom udaje się to całkiem nieźle, więc mimo średnich warunków sanitarnych i braku luksusów w bazach noclegowych, w Gruzji wciąż można odkryć coś nowego i trafić na absolutnie fantastyczne miejsca. 

Reklama

Walory kulturowe i naturalne zachwycą każdego amatora długich spacerów, a ci liczący na nadmorski odpoczynek również się nie zawiodą - plaże nad Morzem Czarnym na pewno ich zachwycą.

Co koniecznie zobaczyć, czyli największe atrakcje Gruzji

Wybierając się na wycieczkę w kaukaskie tereny, zwróćmy uwagę przede wszystkim na niezwykłe gruzińskie miasta. Żaden turysta nie może obyć się bez wizyty w stolicy Gruzji - Tbilisi z jej wyjątkowymi świątyniami (meczetem w Abanotubani czy kościołem Kaszueti) oraz imponującą twierdzą Narikala. 

Warto zajrzeć również do drugiego pod względem wielkości miasta Kutaisi, spędzić chwilę w duchowym centrum w Mcchecie i odwiedzić urzekające zabytkami Gonio z monumentalnymi ruinami rzymsko-bizantyjskiej twierdzy. Zainteresowanym dawną kulturą polecamy także wycieczkę do muzeum w Telawi oraz monastyrów Ikalto, Akali Szaumta i Dzweli Szaumta. 

Oprócz absolutnie nieziemskich miast, koniecznie zobaczyć należy także gruzińską przyrodę. W tym celu wybierzmy się do rezerwatu Sataplia, będącego jedynym na świecie miejscem, w którym zachował się las reliktowy typu kolchidzkiego - to miejsce tak piękne, że naprawdę trudno o nim zapomnieć. 

Kolejnym takim punktem jest Park Narodowy Lagodechi położony na południowych stokach Pasma Głównego Wielkiego Kaukazu. Jego krajobrazy są naprawdę unikatowe, a zielone lasy i prześliczne wodospady sprawiają, że chciało by się zostać tam na zawsze. Ciekawostkę stanowią także okolice Davit Gareji, Uplisciche oraz Wardzia, czyli niepowtarzalne skalne miasta. Formacje skalne, na które można natrafić w tych rejonach to unikaty w skali światowej, dlatego postarajmy się nie przeoczyć ich podczas zwiedzania.

Parę słów o kulturze

Najwięcej o gruzińskich tradycjach dowiemy się oczywiście w Tbilisi. To tam znajdziemy pełne bezcennych eksponatów muzea, natrafimy na niezwykłe wydarzenia kulturalne i koncerty zespołów ludowych. Koniecznie spróbujmy również specjałów kaukaskiej kuchni - proponowane w jadłodajniach tajemnicze przysmaki są naprawdę niesamowite. 

Korzystając z bogatego wachlarza różnorodnych potraw, wybierzmy te brzmiące szczególnie obco, a na pewno się nie zawiedziemy! Chaczapuri, kababi, mcwadi czy charczo to obiady, bez których zdecydowanie nie możemy się obejść na naszej wycieczce. Mając ochotę na słodycze, skosztujmy za to churchkheli, czyli czegoś w rodzaju gruzińskiego "snickersa". Pycha!

Garść praktycznych informacji

Przed wyjazdem koniecznie zaopatrzmy się w dolary lub euro, które zamienimy następnie na obowiązującą w Gruzji lari. W większości miast nie ma problemów ze znalezieniem kantoru lub bankomatu, więc spokojnie możemy zrobić to na miejscu. Ogólne ceny żywności i noclegów są podobne do tych obowiązujących w Polsce, lecz trzeba nastawić się na o wiele niższy standard hoteli i pensjonatów - niestety braki w infrastrukturze turystycznej są widoczne gołym okiem. 

Dużą zaletę stanowi jednak fakt, że wybierając się na wakacje do tego niezwykłego regionu, nie potrzebujemy zdobywać wizy lub wyrabiać paszportu - wystarczy nam jedynie ważny jeszcze ponad pół roku dowód osobisty. Zabierzmy ze sobą również koniecznie dodatkowe ubezpieczenie medyczne, które ochroni nas od ewentualnych kosztów leczenia. 

Nie polecamy wizyt w publicznych ośrodkach zdrowia - warunki w nich panujące są naprawdę odstraszające. W razie wypadku lepiej zdecydować się na skorzystanie z usług prywatnej kliniki niż państwowego szpitala. Planując urlop, śledźmy także wszelkie ogłoszenia MSZ dotyczących możliwych konfliktów - przezorny zawsze ubezpieczony!


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej