Wschodnia Chorwacja: Istria

Na Istrię najlepiej przyjechać latem. Choć temperatura powietrza jest tu wtedy wysoka (raczej ponad 30 stopni), to lekka morska bryza od morza sprawia, że nie czuje się upału, tylko przyjemną świeżość!

Zmierzając w kierunku Istrii, warto zwiedzić Rijekę – wielki tutejszy port i okręg przemysłowy. Wjazd do miasta pociągiem od strony Zagrzebia jest niezapomniany: widać rozległe wybrzeże i wyspy rozsiane po Adriatyku.

Z Rijeki można miejskim autobusem pojechać do Opatiji – w tym nadmorskim kurorcie nadal panuje atmosfera XIX wieku, gdy miejsce stało się modne wśród bogaczy z Austrii, Węgier i Włoch. Dziś, niestety, są tu głównie betonowe nabrzeża, ale rekompensują je stylowo urządzone hotele.

Reklama

Z Opatiji można autobusem lub samochodem pojechać wzdłuż wybrzeża, gdzie znajdują się najciekawsze miasta Istrii. Nierzadko droga prowadzi tuż nad skarpą spadającą do morza. Na naszej drodze znajdzie się Pula – miasto pełne starożytnych budowli. Koniecznie trzeba zwiedzić amfiteatr i wejść na górę fortu.

Na zachodnio-północnym wybrzeżu Istrii jest kilka pięknych miast, pamiętających zarówno czasy starożytne, jak i panowanie weneckie: Rowinij, Pazin i Poreč.

W Rowiniju trzeba koniecznie zwiedzić katedrę św. Eufemii z dzwonnicą wzorowaną na weneckiej. W Pazinie możemy zwiedzić zamek wybudowany nad Pazinską Jamą, czyli wielką grotą, natomiast Poreč to miasto dla wielbicieli tłumów.

Jak dojechać?

Najłatwiej dotrzeć samochodem lub samolotem do Zagrzebia, a potem pociągiem, (malownicza trasa) do Rijeki, dalej autobusem. Noclegi Jest tu ogromny wybór hoteli, hosteli i apartamentów. Ceny od 20 euro.

Uzdrowisko Opatija

Osłonięta od morza górami miejscowość uzdrowiskowa Opatija od wieków przyciąga turystów. Już pod koniec XVIII wieku powstawały tu pierwsze eleganckie hotele. Kilkakrotnie był tu Józef Piłsudski.

Kwiaty bugenwille

Przez całe lato w Chorwacji kwitną kwiaty bugenwilli. Te krzewy rosną wszędzie – w każdym ogrodzie i parku. Dzięki nim okolica wygląda radośnie i kolorowo.

Pod koniec lata warto koniecznie spróbować świeżych fig. Okoliczni mieszkańcy twierdzą, że nigdzie na świecie nie rosną smaczniejsze figi jak właśnie tutaj.

Kuchnia chorwacka

W Chorwacji trzeba koniecznie spróbować ryb – smażonych lub pieczonych na ruszcie. Są zawsze świeże, kupowane na rannym targu rybnym. Pyszne są tu też owoce morza oraz sery. W nadmorskich kafejkach trzeba koniecznie spróbować pysznej mocnej kawy.

Zabytki w Puli

Na południowo-zachodnim krańcu półwyspu Istria znajduje się Pula – miasto założone już w V w. p.n.e., w którym zachowało się w całości kilka zabytków z czasów rzymskich: amfiteatr (warto wejść do środka), świątynia Augusta i łuk triumfalny.

W Puli warto też obejrzeć obronny fort zbudowany przez Wenecjan, z którego rozciąga się panorama na całe miasto, na amfiteatr i port z czasów starożytnych.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej