​Włochy - zwiedzanie, atrakcje, zabytki

Z czym kojarzą ci się Włochy? Z pizzą, spaghetti, a może przepięknymi plażami? Odkryj mniej stereotypowe oblicze tego niezwykłego kraju i wybierz się na przygodę swojego życia! Nad adriatyckim wybrzeżem czekają na ciebie pełne architektonicznych zabytków miasta, prześliczne krajobrazy, wulkany, jeziora i wiele wiele więcej. Południe przyciąga zarówno miłośników leżenia plackiem nad morzem, jak i tych, chcących spróbować swoich sił w sportach wodnych lub... narciarstwie.

Zdjęcie

Koloseum - wizytówka Włoch /123/RF PICSEL
Koloseum - wizytówka Włoch
/123/RF PICSEL

Niepowtarzalny klimat

Wystarczy chwila spędzona za włoską granicą, by zauważyć, że południowa atmosfera zupełnie nie przypomina tej naszej. Otwarci ludzie, radośnie krzyczący na powitanie, prześliczna pogoda, niesamowite widoki... 

Kraj przepysznej kuchni i zimowego szaleństwa przywita nas wszystkim co najlepsze. Włochy są idealnym celem wycieczki zarówno dla smakoszy, jak i leniuchów, sportowców, amatorów zwiedzania... Jednym słowem - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie! 

Reklama

Świetne warunki panujące wśród zaśnieżonych alpejskich szczytów dostarczają niezapomnianych wrażeń miłośnikom narciarstwa i snowboardzistom, a piaszczyste plaże to idealne miejsce na odpoczynek po całym roku ciężkiej pracy. 

Majestatyczne zabytki, na które natrafimy w każdym z większych miast - Neapolu, Pizie, Florencji czy Wenecji co roku przyciągają miliony zainteresowanych historią turystów. Czekają na nas tutaj bowiem nie tylko nowoczesne i interaktywne muzea pełne bezcennych eksponatów, ale również niezwykła architektura i prześliczne krajobrazy.

Wypoczynek na wybrzeżu

Marzysz o leniwych popołudniach spędzanych na ogrzanych słońcem plażach? Trafiłeś idealnie! Do wyboru masz tutaj nie tylko malownicze zakątki Włoskiej Riwiery, ale również przycupniętą u stóp Wezuwiusza Zatokę Neapolitańską. W jej okolicach natrafimy nie tylko na ciche i spokojne piaszczyste plaże, ale również na pełne zabytków miasta z niesamowitym Neapolem na czele. 

Warto zajrzeć również do Toskanii, znanej z prześlicznego białego wybrzeża i licznych gajów oliwnych. Całość, w połączeniu z prawdziwie śródziemnomorskim klimatem, tworzy krajobraz absolutnie nie do podrobienia. 

Równie piękne miejscowości położone pomiędzy Triestem a Brindisi nad Adriatykiem zachęcają turystów do przyjazdu swoimi klimatycznymi uliczkami i nieziemskim położeniem - ulokowane tuż nad lazurowymi falami sprawiają, że każdy słoneczny dzień mamy ochotę spędzić w wodzie. Koniecznie zajrzyjmy tam do kurortów takich jak Rimini, Lido di Jesolo, Lignano lub Caorle. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

Zabytki włoskich miast

Odwiedzając Włochy nie można ominąć oczywiście ich przepięknej stolicy - Rzymu. Całe miasto stanowi nie lada gratkę dla wszystkich sympatyków dawnej kultury. Na każdym kroku natkniemy się tutaj na monumentalne historyczne zabytki, a interesujące muzea zdradzą nam wszystkie tajemnice starożytnej południowej kultury. Co koniecznie trzeba zobaczyć w pamiętającym czasy cesarstwa centrum? 

Zajrzyjmy do Koloseum, Kapitolu i Forum Romanum, jako najważniejszych pozostałości dawnych dni i odwiedźmy jeden z imponujących kościołów - Bazylikę św. Jana lub San Marco. Na uwagę zasługuje również Plac Wenecki i Panteon z Piazza Navona. Oprócz Rzymu, warto także zajrzeć na północ Włoch. To właśnie tam znajdziemy stolicę mody i turystyki, znaną z gotyckich katedr i najstarszego teatru operowego w Europie, czyli oczywiście... Mediolan! 

Czekają tutaj na nas niezliczone muzea i umieszczone na ich wystawach arcydzieła sztuki, m.in. "Ostatnia wieczerza" Leonarda da Vinci. Nie można również nie odwiedzić Wenecji. Miasto kanałów zachwyci nas niepowtarzalną atmosferą, uroczym wystrojem i unikatowymi w skali światowej budowlami wokół placu św. Marka.

Kiedy jechać do Włoch?

Jeżeli wydaje ci się, że lipiec i sierpień będą idealnymi miesiącami na południową wycieczkę, to niestety możesz się pomylić. Panujące wówczas upały przyciągają miliony turystów z całego świata - na popularnych plażach pomiędzy leżaki nie da się wcisnąć nawet szpilki! Zatłoczone kurorty i uniemożliwiający zwiedzanie ukrop na pewno sprawią, że wakacje niestety zaliczymy do nieudanych. 

Jak więc ustrzec się przed takimi problemami? Późna wiosna, czyli okres od maja do czerwca lub wczesna jesień to świetna pora na rodzinny wyjazd do Włoch. Prześliczna, lecz nieuciążliwa słoneczna pogoda umila leniuchowanie na plaży i odkrywanie zabytków południowych miast, a wciąż świetnie funkcjonujące pensjonaty nie przerażą nas ilością goszczących w nich podróżnych.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również