Wielki Kanion Kolorado - informacje praktyczne, ciekawostki

​Wymienia się go bardzo często w zestawieniu najciekawszych i najpiękniejszych miejsc na ziemi. Nie bez powodu - Wielki Kanion Kolorado jest jedyny w swoim rodzaju.

Zdjęcie

Skywalk - mostek widokowy nad Wielkim Kanionem /123/RF PICSEL
Skywalk - mostek widokowy nad Wielkim Kanionem
/123/RF PICSEL

Powstał na przełomie rzeki Kolorado w stanie Arizona w Stanach Zjednoczonych. Obecnie ma 446 km długości, a największa jego głębokość to 1600 m. W najszerszym miejscu ma 29 km, a  najwęższym 800 m. Jest największym, ale nie najgłębszym przełomem rzeki na świecie. Jego obszar wchodzi w skład parku narodowego - Grand Canyon National Park.

Krawędzie kanionu opowiadają dzieje ziemi nawet sprzed sześciu milionów lat. Głęboko odsłonięte warstwy geologiczne stworzyły pewnego rodzaju monumentalne dzieła i rzeźby. Kanion przyciąga turystów spragnionych niecodziennych wrażeń, odważnych i szalonych, a także tych, którzy pragną poczuć wolność i oderwać się na chwilę od codzienności i rutyny.

Reklama

Wielki Kanion dzieli się na dwie części, które zdecydowanie się od siebie różnią - widokami, stopniem zagospodarowania, ale także charakterem turystów je odwiedzających,

Północna część jest idealna dla osób poszukujących spokoju i wyciszenia. Północną krawędź wybierają prawdziwi podróżnicy, backpakerzy. Można tutaj trafić na wiele wyjątkowych miejsc widokowych i zetknąć się z dziką przyrodą.

Południowa odwiedzana jest przez cały rok przez rzesze turystów z całego świata. Znajduje się tam dobrze wyposażone centrum informacji turystycznej, a także kilka dobrze przygotowanych i łatwo dostępnych punktów widokowych.

Platforma widokowa

W 2007 roku nad zachodnią częścią Wielkiego Kanionu otwarto szklaną kładkę, most. Jest on najwyższym balkonem świata, usytuowanym na wysokości ponad 1200 metrów. Turyści mają możliwość podziwiana przepaści pod kładką, a jeszcze większych doznań doświadcza się dzięki temu, że podłoże po którym się przechodzi jest przezroczyste. Daje to wrażenie spadania w przepaść kanionu. 

Skywalk, bo taką nazwę nosi ten obiekt został zaprojektowany przez MRJ Architects. Według obliczeń Marka Johnsona most jest na tyle wytrzymały, by udźwignąć ciężar 120 dorosłych osób, a także oprzeć się wiatrom wiejącym z maksymalną prędkością do 160 km/h.

Informacje praktyczne

Krawędź południowa udostępniona jest dla ruchu turystycznego przez cały rok, przez całą dobę. Tak samo ma się sprawa z restauracjami, kempingami, miejscami noclegowymi. W związku z dużym obłożeniem, warto rezerwować miejsce dużo wcześniej. Krawędź południowa przyciąga bowiem aż 90 % turystów wybierających się do parku, by zobaczyć Wielki Kanion. 

Inaczej ma się sprawa z krawędzią północną. Tutaj większość atrakcji, jak i zaplecze gastronomiczne i noclegi funkcjonują od maja do października. Nie ma punktów widokowych, sklepów z pamiątkami. Ta cześć jest po prostu bardzo naturalna, rzadko odwiedzana i co za tym idzie - dzika. Jest jednocześnie dużo trudniejsza do przejścia i wyższa o 305 metrów od południowej ściany.

Na teren parku wjeżdża się za opłatą, która uwzględnia pojazd, a nie ilość wjeżdżających osób. Wjazd nie tylko samochodem wiąże się z opłatą. Nieco niższe, ale obowiązkowe do uiszczenia są także opłaty dla rowerzystów, czy pieszych.

Na terenie Parku Narodowego jeżdżą bezpłatne autobusy, które rozwożą turystów.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również