​Wielki Kanion Kolorado - cud świata w stanie Arizona

Wielki Kanion Kolorado to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Ameryce i na całym świecie. Najczęściej fotografowany fragment naszej Ziemi okrzyknięty został mianem jednego z siedmiu cudów świata. Dzięki temu niezwykłemu pomnikowi przyrody Arizona każdego roku gości miliony turystów z całego globu.

Zdjęcie

Wielki Kanion /AFP
Wielki Kanion
/AFP

Cud natury

Kanion Kolorado znajduje się w północno-zachodniej części stanu Arizona. Jest on rozciągnięty wzdłuż rzeki Kolorado na dystansie 446km. Jego długość wynosi prawie tyle co szerokość Polski mierzona ze wschodu na zachód. To zdecydowanie największy przełom rzeki na świecie, choć wcale nie najgłębszy.  

Maksymalna głębokość kanionu wynosi  1,6 km. Zdaniem naukowców już 70 mln lat temu miał on wysokość kilkuset metrów.  Kiedy powstał ten ogromny wąwóz? Zdania są podzielone. W odsłoniętych warstwach geologicznych można prześledzić historię Ziemi z ostatnich 6 milionów lat. Prawdopodobnie obok skamielin drzew i morskich zwierząt znajdują się w nich szczątki dinozaurów!

Reklama

Cud inżynierii

To niesamowite miejsce w Arizonie każdego roku odwiedza około 5 milionów turystów. Przyciąga ich nie tylko urok nieskażonej przyrody ale także chęć odczucia mocnych wrażeń. Takowych dostarcza powietrzny spacer nad Wielkim Kanionem. Grand Canyon Skyway to konstrukcja przyprawiająca o zawrót głowy. Dosłownie i w przenośni.  

Zbudowana ze szkła rampa wystaje 20 metrów poza krawędź Kanionu. Ma kształt podkowy umożliwiający  oglądanie z góry rzeki Kolorado. Niezwykły balkon umiejscowiony jest na wysokości 1,2 km nad Ziemią. Spacer po nim to przeżycie ekscytujące. Wyceniono je na około 25 dolarów. A wspomnienia? Pozostaną na zawsze. I będą bezcenne.

Cel wyczynowców

To tu realizowane są szalone pomysły. Kanion Kolorado to miejsce wymarzone do uprawiania sportów ekstremalnych. Wielką popularnością cieszą się  szkoły i obozy przetrwania organizowane przez byłych komandosów, wspinaczki i wyprawy rowerowe. Arizona przyciąga turystów kochających adrenalinę. 

Coraz większą popularnością cieszy się rafting, czyli spływ pontonem spienionym nurtem rzeki. Przeprawa przez groźną Colorado River to nie tylko niesamowita przygoda związana z dobrą zabawą, ale także poznawanie miejsc dostępnych tylko z poziomu rzeki, takich jak indiańskie wioski, ukryte wodospady, wiszące ogrody. 

Spływy takie trwają od 3 do 7 dni. Koszt wyprawy wraz z noclegami i wyżywieniem to około 900 dolarów. Jeśli szukasz mocnych wrażeń przybywaj do Arizony!

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej