Wiedeń: Stoki i bale

W tym sezonie zimę mamy bardzo kapryśną. Przekonali się o tym nie tylko nasi górale, ale nawet austriaccy. Na alpejskich stokach jest raczej wiosennie a nie zimowo.

Reklama

Pojeździć na nartach można tylko bardzo wysoko, na terenach lodowcowych. Ale i tam trzeba bardzo uważać, bo śniegu jest mało i łatwo o groźny wypadek.

Skoro są takie problemy z szusowaniem, może warto by nieco więcej czasu poświęcić na zwiedzanie. A austriacka stolica ma wiele do zaoferowania.

Wystarczy wspomnieć o takich zabytkach, jak gotycka katedra św. Szczepana, cesarski kompleks Hofburg, barokowy pałac Schoenbrunn, czy Muzeum Historii Sztuki. Znaleźć tu można 27 zamków i 150 pałaców. Ale będąc tu w karnawale, warto pamiętać, że jak świat światem Wiedeń stoi balami.

Najsłynniejsze białe

Co roku odbywa się ich tutaj blisko 300! Jest Bal Kwiatowy, Bal Cukierników, Bal Myśliwych, Bal Filharmoników Wiedeńskich, Bal Właścicieli Kawiarń, Bal Debiutantek…

Ale najsłynniejszy jest oczywiście Bal w Operze. Jak za czasów cesarza Franciszka Józefa w środkowej loży zasiadają najwyżsi dostojnicy. Współcześnie są to prezydent i premier Austrii. Zapraszają oni specjalnych gości ze świata. Wraz z nimi zbiera się cała śmietanka towarzyska w łącznej liczbie 5 tysięcy osób!

Kulinarne ABC

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Rewia
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej