Wiedeń, Paryż, Mediolan - ​najbardziej muzyczne miasta w Europie

Są na świecie takie miasta, które jednoznacznie kojarzą się z muzyką klasyczną. Spacerując ich ulicami można odnieść wrażenie, że budynki i ulice po prostu rozbrzmiewają utworami wielkich mistrzów. Jak zwiedzać Wiedeń, Paryż i Mediolan, aby nie przegapić najlepszych koncertów w wykonaniu światowej sławy mistrzów?

Zdjęcie

Filharmonia Wiedeńska /123/RF PICSEL
Filharmonia Wiedeńska
/123/RF PICSEL

Wiedeń

Niekwestionowaną stolicą muzyki poważnej jest Wiedeń. To z tym właśnie miastem, z resztą jednym z najpiękniejszych w Europie, związało się wielu znanych kompozytorów i dyrygentów - między innymi Staruss. Haydn, Schubert i Mahler. Dziś liczne sale koncertowe Wiednia przyciągają międzynarodowe sławy i wielbicieli muzyki poważnej - tej klasycznej i nowoczesnej.

Do współczesnych sław Wiednia zaliczają się członkowie Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego, którego tradycja sięga od 1498 roku. Grupa występuje ze znanymi muzykami z całego świata, a w jej skład wchodzą zarówno uczniowie przedszkoli jak i licealiści. Jeśli jesteście ciekawi, zajrzyjcie do kaplicy Zamku Hofburg - chórzyści śpiewają tu w czasie mszy w każdą niedzielę. 

Reklama

Występy chóru dominują też w programie sali koncertowej MuTh, znajdującej się w parku Augarten. W piątki Wiedeński Chór Chłopięcy wykonuje tu utwory klasyczne, a także muzykę operową i... pop. Zdecydowanie warto zobaczyć chociaż jeden z ich koncertów.

Uznanymi muzykami są Filharmonicy Wiedeńscy, uznawani za jedną z najlepszym orkiestr świata. Grupa od 160 lat cieszy się niesłabnącym poważaniem w muzycznym świecie. Kierowanie orkiestrą podczas Koncertu Noworocznego jest uznawane za wyjątkowy zaszczyt. Grupa ma swoją siedzibę w budynku Musikverein (Wiedeńskim Towarzystwie Muzycznym). 

Istniejący od 1870 roku budynek Towarzystwa jest usytuowany na Placu Karola w pobliżu Ringstrasse. Filharmonicy co roku prezentują tutaj słynny Koncert Noworoczny.

 Budynek Towarzystwa to niekwestionowany król wśród sal koncertowych Wiednia, choć odbywają się tu nie tylko koncert muzyki poważnej - niekiedy można tu także posłuchać jazzu. Jeśli jesteście zainteresowani zwiedzeniem budynku, codziennie można wziąć udział w trwającym 45-minut oprowadzeniu. Przewodnicy mówią zarówno po niemiecku, jak i po angielsku.

Dobrą muzykę znajdziecie także w Wiedeńskiej Sali Koncertowej Konzerthaus. Można tu usłyszeć utwory z odległych epok - średniowiecza i baroku, choć zdarzają się także koncerty jazzowe i naprawdę nowoczesne brzmienia! Sala istnieje od 1913 roku i do dziś stanowi światowe centrum muzyki poważnej. 

Odbywa się tu między innymi styczniowy Resonanzen - koncert muzyki dawnej, a także równie popularny Wien Modern, skupiający się tym razem na twórczości współczesnych kompozytorów. Zwiedzanie Resonanzen umożliwiają trwające godzinę oprowadzenia - w tym czasie otrzymacie nie tylko mnóstwo informacji na temat historii całej instytucji i architektury budynku, ale i zobaczycie którąś z prób.

W Wiedniu jednak muzyka klasyczna rozbrzmiewa nie tylko w wystawnych salach koncertowych - aby posłuchać znakomitego koncertu wystarczy udać się do jednej z licznych muzycznych kawiarni. Jedząc deser w kawiarniach muzycznych, można posłuchać muzyki na żywo granej przez uzdolnionych artystów. 

Wiekowe kawiarnie muzyczne znajdują się między innymi na Ringstrasse - wśród nich wyróżnia się Cafe Swarzenberg, istniejąca od 1860 roku. W 1873 na Ringstrasse pojawiła się także Cafe Landtman, gdzie często gościła między innymi Marlene Dietrich. Fortepianowe koncerty odbywają się także regularnie w Cafe Prucknel - to nieco bardziej nowoczesne miejsce, z designem utrzymanym w stylu lat 50.

Operowi artyści zachodzą natomiast do znajdującej się w pobliżu Opery Narodowej Cafe Weimar - tutaj rozbrzmiewają utwory operetkowe, a także jazz. Swoje kawiarnie ma także Pałac Schönbrunn.  

Z kolei jeśli akurat zwiedzacie starówkę, zajrzyjcie do Cafe Braunerhof. Muzycy należący do kawiarnianego zespołu posługują się trzema instrumentami - skrzypcami, wiolonczelą i pianinem. Dawnym miejscem spotkań literatów jest Cafe Central - tutaj znakomitej muzyki można posłuchać codziennie.

Ważnym przybytkiem muzyki klasycznej jest także Wiedeńska Opera Narodowa, uznawana za jedną z najważniejszych scen operetkowych na świecie. Każdego sezonu odbywa się tu ponad 300 spektakli, w tym opery, musicale oraz taniec. Opera zaczęła istnieć w 1898 roku i początkowo pełniła funkcje teatru mówionego. 

Bogata oferta przedstawień gwarantuje, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, a ceny wbrew pozorom nie są bardzo wybórowane. O ile najdroższe bilety przekraczają 200 euro, to ceny wejściówek i biletów w sprzedaży internetowej zaczynają się od 13 euro.

Paryż

Ze znakomitej sceny muzyki klasycznej słynie także Paryż, gdzie żył i tworzył między innymi Fryderyk Chopin. Na koncert można się udać między innymi do Opery Garnier. Choć w porównaniu do wiedeńskich sal budynek opery jest nowy (liczy sobie zaledwie 137 lat), ale jest uznawany za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów na świecie. 

Wszystko mieni się tutaj złotem i zdobieniami, a na jego projekcie jest wzorowany między innymi Teatr Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wielki, utrzymany w stylu eklektycznym gmach opery może pomieścić 2200 osób. Opera Garnier dość długo pełniła funkcję Opery Narodowej (o czym informuje umieszczony na fasadzie napis), obecnie jednak odbywają się tu głównie przedstawienia baletowe. 

Warto pamiętać, że to właśnie tu dzieje się akacja słynnego romansu Upiór w operze.  Bilety na przedstawienia można kupić w cenie od 10 do 150 euro. Samo zwiedzanie jest tańsze i kosztuje 7 euro.

Obecnie siedzibą Opery Narodowej Paryża jest Opera Bastille. Nowoczesny budynek powstał w 1983 roku. Imponuje swoim rozmachem - uwagę przyciągają bajeczne zdobienia ścian i ciężkie żyrandole. Warto wybrać się tutaj na koncert - bilety niekoniecznie będą kosztowały majątek - najtańsze wejściówki to 5 euro! 

Jeśli jednak nie zależy wam na słuchaniu koncertów, a na zwiedzeniu samego budynku - a zdecydowanie jest co podziwiać - można wybrać się na samodzielne zwiedzanie lub wycieczkę z przewodnikiem.

Mediolan

Do najsłynniejszych scen operowych Mediolanu zalicza się La Scala. Tutejsza, składająca się z 135 muzyków orkiestra jest jedną z najlepszych na świecie. Sława i poziom orkiestry były stale rozwijane dzięki przewodnictwu utalentowanych dyrygentów - między innymi Toscaniniego i Sabathy, a także Herberta von Karajan.

Oprócz tego La Scala może się poszczycić własną grupą chórzystów. Chór wykonuje głównie repertuar operowy, ale w jego wykonaniu można także usłyszeć nowoczesne, dwudziestowieczne utwory. 

Przez lata chór La Scali wyróżniał się w międzynarodowych konkursach muzyki poważnej. Także uznana na całym świecie grupa baletowa La Scali była prowadzona przez znakomitych choreografów, między innymi Jeana Georgesa Noverry i Salvatore Vigniano. Ostatnie lata przyniosły baletowi sławę za sprawą występów w Operze Paryskiej i Teatrze Bolszoj w Moskwie.

Po koncercie w La Scali warto odwiedzić muzeum z instrumentami muzycznymi oraz Bibliotekę Livia Simoni, gdzie znajduje się ponad 10 000 dzieł związanych z literaturą i teatrologią - wiele z nich to zabytki sięgające XVII wieku.

Mediolan ma tę przewagę nad Paryżem czy Wiedniem, że można się tam dostać za niewielkie pieniądze - dzięki tanim lotom do Mediolanu, chociaż do Paryża też można znaleźć wyjątkowo tanie bilety lotnicze. Nieco trudniej jest w przypadku Wiednia - ale urok miasta rekompensuje to z nawiązką.  

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Gwarny i tłumny Bangkok zdaje się nigdy nie zasypiać. Pełen zabytków, biurowców i starych ruin, kusi egzotyką i obietnicą dobrej zabawy. To miasto albo się kocha, albo nienawidzi. więcej