Wiedeń - magiczny nawet w grudniu

Gdzie adwent może być bardziej magiczny niż w rozświetlonej, rozedrganej muzyką i pełnej rozmachu stolicy Austrii?

Zdjęcie

Co roku w Wiedniu można podziwiać piękne, świąteczne dekoracje /123/RF PICSEL
Co roku w Wiedniu można podziwiać piękne, świąteczne dekoracje
/123/RF PICSEL


W tym roku już po raz 30. na wiedeńskim Rathausplatz odbędzie się kiermasz Vienna Magic of Advent (Wiedeńska magia adwentu). W sercu parku ratuszowego, nieopodal parlamentu, na tle zimowych krajobrazów, w świątecznych dekoracjach na turystów oraz mieszkańców Wiednia czekają kramy.

Powietrze przesyca tu zapach pieczonych migdałów i kasztanów. Niezapomniany klimat tworzą świąteczne melodie w wykonaniu znanych i lubianych chórów z całego świata, którym akompaniują muzycy Turmbläser grający… na rogach.

Reklama

Na świąteczny kiermasz koniecznie wybierz się z dziećmi. W Rathuaspark czeka na nie szereg niespodzianek – przejażdżki na karuzeli z kucykami lub ekspresem Christkindl, warsztaty wypieków itp. Oczywiście jest to również doskonała okazja do nabycia świątecznych upominków. Gdy już zmęczą Was zakupy, będziecie mogli posilić się wybornymi przekąskami.

Szczególną atrakcją, jak co roku, jest ozdobiona anielskimi skrzydłami Niebiańska Scena ustawiona na samym środku kiermaszowego rynku. Osoby władające niemieckim z przyjemnością posłuchają znanych Austriaków, którzy od poniedziałku do piątku czytają na niej różne opowiadania, wiersze oraz anegdoty.

Będąc w Wiedniu nie można pozostać obojętnym wobec monumentalnych zabytków tego miasta

Katedra św. Szczepana z potężnym spadzistym dachem oraz górującą nad stolicą wieżą jest nie tylko symbolem Wiednia, ale też architektonicznym arcydziełem.

Z kolei na placu Albertina znajdziesz muzeum sztuki nowoczesnej z tysiącami rysunków i akwarel. Koniecznie odwiedź też siedzibę Habsburgów, czyli pałac Hofburg. Liczy zaledwie… 2600 pokoi oraz muzea, kaplice i ogrody.

Choć pora nie sprzyja podziwianiu zieleni, zajrzyj do prywatnego ogrodu rodziny cesarskiej – Burggarten. Mieści się tam palmiarnia i Schmetterlinghaus (Dom Motyli). Nie zapomnij też o cesarskiej letniej rezydencji. Nie bez kozery Schönbrunn nazywany jest wiedeńskim Wersalem. To najpiękniejszy pałac w Austrii.

Dla dzieci atrakcją będzie najstarszy ogród zoologiczny na świecie – Tiergarten.

Para cesarska spożywała tam śniadania w otoczeniu zwierząt. Jeśli czas Wam pozwoli, zabierz rodzinę na Prater (wesołe miasteczko). Będąc w mieście trzeba choć raz przejechać się na Riesenrad, czyli wielkim diabelskim młynie. Wieczorem zaś warto zaszyć się w jednej z licznych winiarni i spróbować trunku z lokalnych winnic.

Anna Kryńska

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Na żywo
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej