​Wersal - najpiękniejszy pałac we Francji

Wersal jest niewielką miejscowością nieopodal Paryża, gdzie znajduje się najsłynniejszy pałac we Francji. Twórcą przebudowy wcześniejszego, niewielkiego zameczku był Ludwik XIV. Uczynił zeń zeń wizytówkę kraju, wzorzec dla innych pałaców.

Zdjęcie

Sala Zwierciadlana w Wersalu /AFP
Sala Zwierciadlana w Wersalu
/AFP

Historia Wersalu

Ludwik XIV przeprowadził się do Wersalu w 1682 roku. Przebudowa zameczku myśliwskiego wcześniejszego władcy, Ludwika XIII zajęła w sumie ponad 20 lat. Najpierw wokół starego budynku powstały dwa skrzydła zaprojektowane przez La Vau. Dzięki czemu utworzono wydłużony dziedziniec. Później kolejne dwa skrzydła oraz najbardziej okazałą część pałacu (Galerię Zwierciadlaną) stworzył Mansart. Dopełnieniem stały się park i ogrody oraz pozostałe, mniejsze budynki.

Zwiedzanie Wersalu

Na pierwszy dziedziniec wchodzi się przez piękną, kutą bramę ozdobioną herbem królewskim. Jest to Dziedziniec Ministrów, drugi Dziedziniec Marmurowy znajduje się przed najstarszą częścią pałacu. Zwiedzający najpierw udają się do skrzydła południowego. 

Reklama

Znajduje się tam nietypowa kaplica dwukondygnacyjna - piętro przeznaczone było dla rodziny królewskiej, na parterze zasiadali dworzanie. W tym skrzydle mieści się również sala opery pałacowej, zbudowana w 1770 roku, gdzie może zasiąść 700 osób.

Królewskie apartamenty oraz Galeria Zwierciadlana

Turyści mają również możliwość zobaczenia apartamentów reprezentacyjnych, których nazwy związane są z mitologią rzymską: salon Obfitości, Wenus, Diany, Marsa, Merkurego i Apollina. Wstępem do pomieszczeń jest przedsionek Herkulesa.

Galeria Zwierciadlana, z której słynie pałac jest wysoka na 13 metrów, długa na 75 m i szeroka na 10 m. Naprzeciwko 17 okien ustawiono 17 luster, które w czasach świetności Wersalu uznawane były za największe na świecie. 

Całość dopełniają kandelabry, obrazy na suficie oraz drzewka pomarańczowe w srebrnych donicach. W sali odbywały się niegdyś najpiękniejsze bale w Europie. Później miejsce to stało się świadkiem ważnych wydarzeń historycznych: w 1871 roku proklamowano tutaj powstanie cesarstwa niemieckiego, a 1919 roku podpisano traktat kończący I wojnę światową.

Za Salą Zwierciadlaną znajduje się sypialnia królowej, w której to przychodziły na świat królewskie dzieci.

Ogrody i park

Niebywałe i imponujące są królewskie ogrody i ogrody. Warto przeznaczyć (szczególnie przy dobrej pogodzie) nieco więcej czasu na spacery wśród zadbanych kwiatów i równo przystrzyżonych krzewów tworzących geometryczne wzory. 

W ogrodach znajdują się również liczne baseny i fontanny oraz rzeźby i posągi. Mieści się tutaj również oranżeria, gdzie rosną palmy, drzewa pomarańczowe i migdałowe oraz granaty. 

Pałac dla wszystkich

Nie wszyscy wiedzą, że Ludwik XIV był otwarty na gości. Nie chcąc zamykać się przed swoimi poddanymi pozwalał wszystkim, jeśli tylko nie wyglądali na włóczęgów, spacerować po królewskim ogrodzie. Wersal miał być pałacem całej Francji. 

W efekcie trawniki często były zadeptane, a rzeźby poobtłukiwane. Zdarzało się również, że znikały ozdoby lub części wyposażenia fontann.

Informacje praktyczne

Posiadłość królewska w Wersalu czynna jest dla zwiedzających codzienne za wyjątkiem poniedziałków. Znajduje się ok. 25 kilometrów od Paryża. Szybko i wygodnie można ze stolicy dojechać autostradą lub koleją. Wstęp do parku i ogrodów jest bezpłatny. 

Bilet umożliwiający zwiedzanie wszystkich pomieszczeń kosztuje 18 euro (na 1 dzień) lub 25 euro (2-dni). Wejście tylko to pałacu - 15 euro. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jedna z najdziwniejszych wysp świata leży na Atlantyku, około 180 kilometrów na wschód od kanadyjskiej Nowej Szkocji. Piaszczysta łacha o długości 42 kilometrów stawia czoła wzburzonym wodom,... więcej