​Wenezuela - kultura, obyczaje i kuchnia

Dobrym sposobem na umilenie sobie czasu w ramach przygotowań do wakacyjnych wojaży jest stopniowe zapoznawanie się z kulturą, obyczajami czy chociażby nawykami kulinarnymi kraju, do którego się wybieramy. Jeżeli masz przed sobą podróż do Wenezueli, koniecznie zapoznaj się z naszym zestawieniem najważniejszych informacji na temat życia rdzennych mieszkańców tego malowniczego kraju.

Zdjęcie

Arepa z wołowiną /123/RF PICSEL
Arepa z wołowiną
/123/RF PICSEL

Przydatne języki

Mieszkańcy Wenezueli nie przykładali przez ostatnie lata szczególnej wagi do nauki języków obcych. W związku z tym najlepszym sposobem na skuteczne porozumiewanie się na miejscu jest nawet podstawowa znajomość języka hiszpańskiego. Trzeba jednak przyznać, że w ciągu ostatnich lat wzrósł odsetek lokalnej ludności, która przede wszystkim ze względu na wzmożony ruch turystyczny, zaczyna posługiwać się prostymi zwrotami po angielsku. To jednak wciąż nie jest standardem - dlatego uważajmy, szczególnie w mniejszych miejscowościach.

Wenezuealczycy i ich usposobienie

Rdzenni mieszkańcy tego kraju uchodzą za bardzo pozytywnie nastawionych do turystów. Są gościnni i zazwyczaj bezinteresownie służą pomocą, gdy tylko zostaną o nią poproszeni - nie powinieneś więc obawiać się ich reakcji na prośbę o wskazanie drogi czy inną uprzejmość. 

Reklama

Niestety trzeba przyznać, że obywatele większych miast, takich jak stolica Wenezueli, Caracas, są pod mocnym wpływem przykładów płynących z popkultury przesyconej treściami ze Stanów Zjednoczonych Ameryki. Są oni już mniej otwarci i bardziej nieufni wobec przyjezdnych. Zjawisko to dotyka zwłaszcza młodzież.

Piękne kobiety na piedestale

Wśród mieszkańców Wenezueli da się z pewnością zauważyć silny trend ubóstwiania pięknych, młodych kobiet. W większych miastach nawet kilka razy do roku organizowane są z bardzo dużym rozmachem specjalne konkursy piękności, w których ochoczo biorą udział młode dziewczyny, często po licznych operacjach plastycznych. 

Nie bez powodu to właśnie do Wenezueli należy tytuł państwa z największą ilością przyznanych tytułów Miss World czy Miss Universe. Kult piękna jest tam niemalże obsesją wszystkich obywateli.

Lokalna kuchnia

Zwyczaje kulinarne panujące w Wenezueli z pewnością pozwolą ci zasmakować - i to dosłownie, w lokalnej kulturze. To najbardziej popularnych składników zaliczają się przede wszystkim liczne owoce, takie jak ananasy, arbuzy czy mango. 

Funkcję pieczywa pełni specjalnie wypiekane małe bułeczki nazywane "arepa". Wytwarza się je z mąki kukurydzianej. Jeśli chodzi o mięso, na terenie Wenezueli najchętniej jada się smażoną wołowinę, podawaną zwyczajowo z licznymi przyprawami i pomidorami lub papryką. Smacznego!


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Miejsca, które najbardziej się zmieniły przez ostatnie 20 lat

    Czas nie wszędzie pędzi z tą samą prędkością. W różnych miejscach można odnieść wrażenie, że dni mijają jak szalone, w innych - że przez 50 lat nic się nie zmieniło. Zapraszamy was do podróży w... więcej