​Wenecja - praktyczny poradnik dla turysty

Zdecydowałeś się na urlop w "mieście na wodzie"? Wenecja to miejsce, które z pewnością pozwoli ci zapomnieć o problemach i troskach codzienności. Przed wyjazdem do Włoch zapoznaj się z kilkoma naszymi poradami, które pozwolą uniknąć ci wiele przykrości i stresu.

Zdjęcie

W Wenecji koniecznie musisz popłynąć gondolą /123/RF PICSEL
W Wenecji koniecznie musisz popłynąć gondolą
/123/RF PICSEL

Podstawowe informacje

Wenecja to miasto położone w północnych Włoszech, na malowniczym wybrzeżu Morza Adriatyckiego. To stosunkowo niewielki obszar aglomeracyjny - w jego granicach zamieszkuje około 270 tysięcy osób. Będąc w Wenecji  nie musisz obawiać się o przestawianie zegarków, gdyż leży ona w tej samej strefie czasowej co Warszawa. 

W tym rejonie Włoch panuje bardzo przyjazny i łagodny klimat a średnia temperatura w ciągu roku to około 15 stopni Celsjusza. Najlepszy okres na wyprawę do Wenecji to sezon typowo wakacyjny, czyli czerwiec, lipiec, sierpień i początek września. Wtedy rzecz jasna natrafisz na najpiękniejszą pogodę. Cenną informacją dla ciebie powinna być średnia temperatura wody w lagunie w tym okresie - to aż 25 stopni Celsjusza! 

Reklama

W okresie zimowym poziom morza wyraźnie się podnosi i jest to idealny czas na podziwianie choćby placu Św. Marka zalanego wodą. Wówczas można przepłynąć nad nim w gondoli.

Ceny w Wenecji

Przed wyjazdem do Wenecji pamiętaj o zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość tamtejszej waluty. Na szczęście od kilku dobrych lat w całych Włoszech obowiązuje euro. Jeżeli w czasie pobytu na wakacjach zabraknie Ci lokalnych pieniędzy, bez żadnego problemu wymienisz polskie złotówki w licznych kantorach, zarówno w centrum, jak i na obrzeżach miasta. 

Warto wiedzieć, że ceny w Wenecji są stosunkowo wyższe niż w Polsce - często nawet czterokrotnie! Planując zakupy pamiętaj, że podobnie jak w każdym dużym ośrodku turystycznym, najdrożej jest w centrum miasta. W jego obszarze problemem może być też brak większych sklepów. W otaczających Wenecję mniejszych miasteczkach na stałym lądzie napotkasz bardziej przystępne ceny. 

Przykładowo ceny za legendarną włoską pizze w weneckiej restauracji będziesz musiał zapłacić od 7 euro w górę. Co istotne - inne dania obiadowe są zazwyczaj nieznacznie droższe. Jeżeli planujesz poruszać się po okolicy samochodem, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu około 2 euro za litr benzyny. 

Jeśli chodzi i zakup pamiątek - pocztówkę w centrum Wenecji można kupić za około 50 eurocentów, a zdobiona pamiątkowa maska to koszt od 5 do 20 euro (w zależności o rozmiaru). Rzecz jasna ręcznie wykonana i jedyna w swoim rodzaju maska to wydatek od 100 euro w górę.

Parkingi i noclegi

Wenecja to miejsce, które bez wątpienia zasługuje na co najmniej kilkudniowe zwiedzanie, co wiąże się z koniecznością organizacji noclegów. Ze względu na wysokie ceny hotelowych pokoi, polecamy poszukanie hosteli lub nawet pól namiotowych na stałym lądzie w pobliżu Wenecji. To popularne wśród turystów rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić nawet do 200 złotych za noc! 

Pamiętaj, że praktycznie z każdej mniejszej miejscowości nieopodal Wenecji bez problemu dojedziesz w kilkanaście minut do samego centrum "miasta na wodzie". Najpopularniejszą miejscowością na tani nocleg jest Mestre. Jeśli do Wenecji planujesz dotrzeć własnym samochodem, pamiętaj, żeby zadbać o miejsce parkingowe. W zabytkowym centrum jest ich niewiele. 

Na wyspie Tronchetto zlokalizowany jest duży piętrowy parking, na którym pozostawienie auta na całą dobę kosztuje 21 euro. Jeszcze bliżej centrum znajdziesz parking Piazzale Roma - tam koszt za jedno miejsce to aż 26 euro. Zdecydowanie tańszą opcją jest korzystanie z dobrze rozwiniętej sieci komunikacji miejskiej w Wenecji.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej