Wenecja. Jedyne takie miasto w Europie

Jest tylko jedna, ale wiele miast szczyci się porównaniami do niej. Kanały zamiast ulic, łodzie zamiast samochodów. Wysepki, mosty tworzą wyjątkową atmosferę.

Zdjęcie

Wenecja - miasto na wodzie /123/RF PICSEL
Wenecja - miasto na wodzie
/123/RF PICSEL


150 kanałów i około 400 mostów spina wyspy u wybrzeża Morza Adriatyckiego z lądem w jedno z najpiękniejszych miast świata. Najstarsza część Wenecji to okolice mostu Rialto, Kanału Grande z placem św. Marka, bazyliką i Pałacem Dożów.

Reklama

Potęga Republiki Weneckiej, państwa-miasta, które zbudowało swoją potęgę na handlu m.in. z Chinami, trwała dwa tysiące lat. A bajecznie bogaci kupcy przez wieki stawiali luksusowe rezydencje, świątynie, do których zamawiali dzieła takich mistrzów jak Tycjan czy Tintoretto. 

Wpływy bizantyjskie oraz arabskie w połączeniu z miejscową sztuką zaowocowały stworzeniem stylu wenecko-bizantyjskiego. Jego wspaniałym przykładem jest Bazylika św. Marka, patrona Wenecji. Można podziwiać bryłę i fasadę budynku, ale w środku czekają niesamowite mozaiki ze złotych i szklanych kostek.

Most westchnień

Obok bazyliki znajduje się wejście do Pałacu Dożów, czyli najwyższych urzędników, którzy rządzili miastem, ale także sądów, administracji i policji. Zbudowany w stylu weneckiego gotyku, z licznymi koronkowymi łukami robi wrażenie budowli niezwykle lekkiej. A pełne przepychu wnętrza ścinają z nóg. Między pałacem a stojącym po drugiej stronie kanału budynkiem więzienia biegnie Most Westchnień. Wewnątrz są dwa oddzielne korytarze, którymi odprowadzano skazańców.

Legenda głosi, że przechodząc, wzdychali do swoich ukochanych i wolnego świata, które oglądali z tego miejsca po raz ostatni. Przy placu stoi też dzwonnica, Campanille, charakterystyczna dla włoskich miast. Z jej szczytu można podziwiać fantastyczną panoramę miasta. 


Na wodach kanału

W Wenecji nie ma ścisłego centrum, jest tu wiele wysp i wysepek, placów, nabrzeży i targowisk. Nie ma więc lepszego sposobu na zwiedzanie, jak leniwe włóczenie się po zaułkach. Oczywiście, najlepiej zobaczyć Wenecję z wód kanałów.

Ponieważ tradycyjne gondole są dość drogie, dobrą opcją jest skorzystanie z tramwaju wodnego (vaporetto). Łaciński napis na weneckiej wieży zegarowej głosi, że odmierza się tu tylko godziny szczęśliwe. I będąc tutaj, faktycznie czujemy, że tak jest.

Warto wiedzieć

✓ Wygodny dojazd autem jest autostradą A4 Triest – Turyn, zjazd Mestre. W Mestre najlepiej zostawić auto, bo wjazd do centrum jest trudny, a parkingi dość kosztowne.

✓ Loty od 800 zł w dwie strony. Amatorzy tanich przelotów powinni wziąć pod uwagę również lotniska w Treviso i Weronie.

✓ Przejażdżka tramwajem wodnym po Canale Grande kosztuje ok. 7 euro od osoby. Promy między brzegami kanału 0,5 euro.

✓ Tańsze noclegi znajdziemy w Mestre, czyli lądowej dzielnicy Wenecji.

Szkło weneckie

Z produkcji szklanych naczyń, biżuterii i bibelotów słynie jedna z trzech wysp Laguny Weneckiej, Murano. Tradycja tego rzemiosła sięga 700 lat!

Bajecznie kolorowe, z nitkami złota, mleczne lub kryształowo przejrzyste zawojowało świat. Szukając pamiątek, warto zwrócić uwagę na znak: Vetro Artistico di Murano.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Olivia
Więcej na temat:

Zobacz również