Wenecja - diament wśród europejskich miast

Panorama Wenecji to niezapomniany widok. Od stuleci stanowi źródło zachwytów pisarzy, artystów, podróżników. Przez wielu uważna jest za najpiękniejsze europejskie miasto

Reklama

Ze względu na bogatą architekturę oraz wyjątkowe położenie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Wycieczkę warto zacząć od Canale Grande

To największy i najdłuższy kanał, dzielący Wenecję na dwie części. Po obu jego stronach znajduje się wiele zachwycających pałaców i obiektów sakralnych.

Do najbardziej okazałych należą pałac Ca’d’Oro (Złoty Dom) oraz kościół Santa Maria della Salute z XVII wieku. Brzegi kanału łączą cztery okazałe mosty, które same w sobie stanowią atrakcję turystyczną. Są to mosty: Akademii, Bosych, Rialto i Konstytucji.

Przy placu św. Marka znajdują się najważniejsze zabytki Wenecji. Sam plac należy do najpiękniejszych na świecie i to tutaj odbywa się coroczny karnawał. Wybudowana tu Bazylika św. Marka to pełna przepychu świątynia w stylu bizantyjskim. Szczególnie charakterystyczne dla weneckiej bazyliki są mozaiki ze złota, pokrywające całe sklepienie świątyni.

Tuż obok znajduje się Pałac Dożów, który stanowi jeden z najwspanialszych przykładów weneckiej architektury. Do zwiedzania udostępnione są pomieszczenia pałacowe dekorowane freskami m.in. Veronesego czy Jacopo Tintoretto. Pałac jest połączony ze słynnym Mostem Westchnień. Najwyższą budowlą Wenecji jest wieża św. Marka o wysokości 99 metrów. Jest dostępna dla zwiedzających, dzięki czemu istnieje możliwość podziwiania panoramy tego wspaniałego włoskiego miasta.

E.J.

Wszędobylski lew

Skrzydlaty lew to symbol św. Marka – jednego z ewangelistów, będącego patronem Wenecji. Poświęcona jest mu najsłynniejsza świątynia miasta – Bazylika św. Marka, a także plac, przy którym jest położona.

Złoty Lew to także główna nagroda na corocznym europejskim festiwalu filmowym w Wenecji.

Słynne szklane cudeńka

Tradycja wytwarzania różnokolorowego szkła narodziła się na weneckiej wyspie Murano już w XIII w. Dziś znajduje się tam siedziba Muzeum Szkła (Museo Vetrario), gdzie turyści mają okazję zobaczyć historię wytwarzania szkła, a także podziwiać wyroby szklane od czasów starożytnego Egiptu do współczesnych.

Przysmaki

Owocowo-warzywny targ Erberia, a także specjalizujący się w owocach morza i rybach targ Pesheria to najbardziej znane bazary w pobliżu mostu Rialto.

W godzinach popołudniowych, kiedy targ zbliża się ku końcowi, można dostać od sprzedających produkty, których już nie będą sprzedawać następnego dnia, zupełnie za darmo.

Karnawał na 102

Tradycja karnawału jest kultywowana od ponad 900 lat i wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Na 10 dni miasto zamienia się w festiwal muzyki, teatru, akrobatyki i wymyślnych kostiumów. Co roku wymyślane jest inne hasło przewodnie dla karnawałowej zabawy.

Najważniejszym atrybutem każdego z uczestników jest oczywiście karnawałowa maska – raz klasyczna, raz awangardowa.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Życie na gorąco
Więcej na temat:

Zobacz również