Wenecja: Co warto zwiedzić

Wybierasz się do Wenecji? Koniecznie odwiedź też sąsiednie wyspy. Na Lido spotkasz najbogatszych tego świata, na Murano kupisz szklaną biżuterię, zaś Burano z barwnymi domkami na pewno Cię zauroczy.

Reklama

Jest nazywana Królową Adriatyku. Wenecja zajmuje aż 118 wysp na bagnistej lagunie (55 tysięcy hektarów powierzchni!). Kilka z nich na pewno warto odwiedzić, bo każda jest jedyna w swoim rodzaju.

Wśród gwiazd

Najbardziej znana jest długa i wąska wyspa Lido. To właśnie tu, we wrześniu, w eleganckim pałacu odbywa się międzynarodowy Festiwal Filmowy. Na Lido znajdują się najbardziej ekskluzywne hotele Wenecji: m.in. Grand Hotel de Bains (pobyt w nim zainspirował Tomasza Manna do napisania „Śmierci w Wenecji”) oraz kasyno. Tutaj też są piaszczyste plaże, ale w większości prywatne i płatne.

Na szkle malowane

Murano słynie z wyrobu luster, kryształów i biżuterii (wiele warsztatów organizuje pokazy wydmuchiwania masy szklanej). Wyspa ta ma związek z Warszawą – otóż w XVII w. urodził się na niej Józef Szymon Bellotti, który jako architekt pracował dla polskich królów. Zbudował on u nas pałacyk, który nazwał Murano. Pałacyk pozostał w nazwie osiedla – Muranów.

Kolorowe domki

Wielobarwne domki Burano to przejaw pragmatyzmu – miały pomóc powracającym z połowu rybakom odnaleźć swoje lokum. Dziś na Burano nie ma rybaków, ale domki wciąż są kolorowe. Teraz wyspa jest stolicą koronkarstwa.

Cisza i spokój

Małe i ciche Torcello jest uważane za kolebkę kultury weneckiej. Znajdują się na niej najstarsze zabytki cywilizacji laguny: m.in. bazylika Santa Maria Assunta z VII-XI w. z mozaikami i kościół Santa Fosca z XI-XII w. Niesamowita atmosfera panuje na wyspie San Michele, która jest... cmentarzem Wenecji. Opasuje ją mur z różowej cegły, zza którego wystają cyprysy. Spokój kontrastuje z gwarem innych wysp.

JOG

Do Wenecji dolecimy tanimi liniami lotniczymi. Bilet w obie strony z Warszawy kosztuje ok. 500 zł.

Komunikację pomiędzy wyspami zapewniają tramwaje wodne (vaporetto). Godzinny bilet kosztuje 7 euro.

Jeśli jednak planujecie zwiedzić kilka wysp jednego dnia (są oddalone od siebie o kilkanaście minut drogi), warto kupić bilet 12-godzinny za 18 euro lub 24-godzinny za 20 euro. Na ten sam bilet można pojechać koleją z lądu (Mestre) do stacji St. Lucia.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej