​Węgry - atrakcje, zabytki, zwiedzanie

Szukasz miejsca na niezapomniany urlop? Polecamy ci Węgry! Ten niedoceniany i z pozoru mało interesujący kraj, szybko cię zauroczy. Piaszczyste plaże nad Balatonem, klimatyczny Budapeszt, malownicze krajobrazy... Odkryj wszystkie najważniejsze atrakcje Węgier i sprawdź, jakich zakątków nie możesz pominąć podczas zwiedzania jego wyjątkowych terenów.

Zdjęcie

Wzgórze zamkowe w Budapeszcie /123/RF PICSEL
Wzgórze zamkowe w Budapeszcie
/123/RF PICSEL

Dlaczego warto wybrać się do kraju Madziarów?

Odpowiedź jest prosta! Tylko tutaj spróbujemy jedynej w swoim rodzaju kuchni, spędzimy leniwie czas na piaszczystej plaży i zwiedzimy urokliwe miejscowości. Świetne położenie Węgier sprawia, że panująca na terenie kraju pogoda przez cały rok sprzyja aktywnemu wypoczynkowi i poznawaniu jego tajemnic - a na dodatek podróż z Polski zajmie nam najwyżej kilkanaście godzin. 

Celów świetnych wycieczek mamy wiele: szukając idealnego miejsca na wypoczynek, natrafimy na prześliczne jeziora, w tym największy zbiornik wodny Europy Środkowej, czyli słynny Balaton, a marząc o dziarskim przemierzaniu historycznych dzielnic, do wyboru mamy kilka klimatycznych miast. 

Reklama

Od czerwca do sierpnia na Węgrzech trwa sezon turystyczny, podczas którego kraj odwiedza najwięcej turystów, dlatego własny wyjazd najlepiej zaplanować na koniec wiosny lub początek jesieni.

Zwiedzanie Budapesztu

Żaden szanujący się podróżnik podczas swojej wizyty na Węgrzech nie może ominąć madziarskiej stolicy. Budapeszt, położone nad Dunajem największe miasto w kraju, daje nam wyjątkową okazję przyjrzenia się z bliska południowej kulturze, odkrycia zabytków oraz... niezapomnianej zabawy w klubach do białego rana. 

Uważany za jeden z najpiękniejszych europejskich ośrodków, zachwyca turystów niezliczonymi atrakcjami, spośród których warto rzucić okiem chociaż na kilkah. Zwiedzanie polecamy zacząć od Óbudy, czyli najstarszej części stolicy. Dzielnica powstała na murach starożytnego rzymskiego Aquintum, więc jej historia sięga dwóch tysięcy lat wstecz. Znajdziemy tam mnóstwo pozostałości antycznej kultury: m.in. imponujący amfiteatr, łaźnie i akweny. 

Tuż obok głównego placu trafimy na dwie galerie sztuki, które zdecydowanie warto odwiedzić ze względu na zgromadzone wewnątrz zabytki. Piękno Budapesztu podziwiać można również z pokładu sunącego Dunajcem statku - zmiana perspektywy zdecydowanie służy historycznej metropolii. 

Dla zainteresowanych przeszłością mamy jeszcze propozycję wizyty na Wyspie Małgorzaty znanej z pozostałości klasztoru dominikanek. Góra Gellerta, Park Pomników czy Ogród Zoologiczny to natomiast idealne propozycje na rodzinną wycieczkę - z najmłodszymi możemy wybrać się również do oceanarium.

Ciekawe miejsca na Węgrzech

Gdzie warto się wybrać, by odkryć absolutnie unikatowe zakątki? Polecamy wycieczkę do twierdzy Komárom pochodzącej z XIII-wieku. Wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO zabytek od lat przyciąga wszystkich amatorów historii i artylerii. Z nieco innej kategorii są natomiast pozostałości rzymskich fortyfikacji. 

Tego typu zabudowania znajdziemy m.in. w okolicy Limes - biegnące wzdłuż Dunaju rzymskie umocnienia graniczne robią naprawdę duże wrażenie. A dla miłośników fortec mamy kolejną propozycję: tym razem jest to zamek Gödöllő położony na wschód od węgierskiej stolicy. 200-letnia klimatyczna budowla gości obecnie setki koncertów muzycznych i festiwali - zdecydowanie warto wybrać się na któryś z nich. Na koniec zostawiliśmy prawdziwą perełkę, a mianowicie położone na północy miasto Eger. 

Barokowa siedziba biskupów słynie z bogatej przeszłości, o czym świadczą liczne historyczne zabytki ze średniowiecznym zamkiem na czele. Zainteresowani dostaną tutaj okazję odwiedzenia kilku ciekawych wystaw, m.in. muzeum więziennictwa, galerii obrazów i mennicy.

Aktywny wypoczynek na łonie przyrody

Jeżeli zmęczy nas zwiedzanie miast i zapragniemy spędzić kilka godzin w jedności z naturą, koniecznie wybierzmy się nad Balaton. Mimo że otaczające jezioro tereny są w sezonie oblegane przez tysiące turystów, to wciąż zdecydowanie warto je odwiedzić - i to nie tylko dla możliwości plażowania! Wody zbiornika idealnie nadają się do uprawiania wszelakich sportów, więc jeśli marzysz o spróbowaniu swoich sił w żeglarstwie, surfingu lub wędkarstwie, masz świetną okazję, by to zrobić. 

Nieco inną propozycją jest wyprawa do jaskini Baradla znajdującej się w Parku Narodowym Aggtelek. Ten niezwykły geologiczny fenomen został udostępniony do zwiedzania przez turystów, a wewnątrz groty niekiedy odbywają się niezwykłe koncerty. Jeżeli wybieramy się na Węgry zimą, koniecznie zwróćmy zaś uwagę na Góry Matra, stanowiące centrum śnieżnego szaleństwa. To właśnie tutaj natrafimy na idealne warunki narciarskie, trasy zjazdowe i doskonałą infrastrukturę sportową.Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej