​Walencja - hiszpańskie miasto idealne

Walencja nie jest popularnym celem podróżny wśród polskich turystów. Tymczasem Brytyjczycy uznali je za jedno z pięciu najlepszych miast na wyjazd weekendowy. Nie brakuje to atrakcji kulturalnych, festiwali i ciekawych muzeów. Można także skorzystać z morskich kąpieli. Temperatura nawet w zimie potrafi przekraczać 15 stopni.

Zdjęcie

Plaza de la Reina - Walencja /123/RF PICSEL
Plaza de la Reina - Walencja
/123/RF PICSEL

Walencja jest trzecim co do wielkości miastem w Hiszpanii, położonym nad Morzem Śródziemnym. Słynie ze sportu, dlatego w 2011 otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Sportu.  Jest również ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalno-naukowym. Znajduje się tutaj również port handlowy i pasażerski.

Walencka katedra i Święty Graal

W Walencji znajduje się wiele interesujących świątyń. Katedra pochodzi z XIII wieku. Wedle legendy to właśnie spoczywa prawdziwy Święty Graal. Aby go zobaczyć trzeba pójść na prawo od wejścia do bocznej kaplicy. Kielich, który ma zaledwie 17 centymetrów trafił do Walencji w 1424 roku dzięki królowi Alfonsowi V. 

Reklama

Jednak według podań naczynie, z którego ostatnią wieczerzę spożywał Jezu Chrystus, miało być zwyczajnym glinianym kubkiem. W katedrze w Walencji możemy podziwiać zdobiony kamieniami szlachetnymi kielich wyrzeźbiony z agatu wraz alabastrową podstawą. Jednak wiara, że jest on autentyczny wśród Hiszpanów nie słabnie.

Handlowe zabytki Walencji

Warto odwiedzić zbudowaną w stylu gotyckim giełdę jedwabiu (La Lonja). Jest to jedna z najznamienitszych budowli Walencji. Powstała w latach 1482-1498 i jest przykładem klasycznego gotyku. Niegdyś gwar handlarzy jedwabiu słyszalny był z daleka. Współczesna świątynia handlu stoi niemal naprzeciwko. 

Mercado Central jest to ciekawy przykład architektury modernistycznej i jednocześnie największą halą targową w Hiszpanii. Warto zajrzeć i zrobić zakupy przy jednym z wielu straganów oferujących lokalne specjały.

Najpiękniejszy portal w Walencji

Niebywałym miejscem jest Marqués de Dos Aguas. Trochę pałac, trochę muzeum. Oszałamiający barokowy portal z alabastru symbolizuje dwie życiodajne rzeki. Po przekroczeniu jego progów wchodzimy do ciekawego Muzeum Ceramiki.

Sąd Wodny

Sąd Wodny jest nietypową atrakcją Walencji. Co tydzień w czwartek, punktualnie o godzinie 12 przed katedralnymi Drzwiami Apostołów katedry zbiera się ośmiu sędziów. Sąd z reguły trwa kilka minut, chyba że wybuchną jakieś gorące kłótnie. Jego zadaniem jest rozwiązanie sporów i problemów rolników nawadniających swoje pola. Odbywa się w tym samym miejscu od przeszło tysiąca lat.

Ogrody Turii oraz Miasto Sztuki i Nauki

Punktem obowiązkowym podczas wizyty w Walencji jest spacer pośród ogrodów Turii. Po powodzi w 1957 roku władze zdecydowały się odwrócić koryto rzeki Turii, a w pozostałej po niej, suchej części utworzono ogrody oraz park.

Na południowym krańcu ogrodów znajduje się Miasto Sztuki i Nauki (Ciudad de las Artes y las Ciencias), które jest niebywałym kompleksem rozrywkowo-kulturalno-edukacyjnym. Budynki zaprojektowane przez Felixa Candelę oraz Santiago Calatravę wprawiają swą odważną architekturą w osłupienie. 

Znajduje się tutaj między innymi kino IMAX, opera, sale koncertowe, hale sportowe, aleja botaniczno-artystyczna oraz oceanarium. Warto także zaplanować wizytę w ogromnym muzeum nauki i techniki.

Plaże

W Walencji można także zażywać kąpieli. Znajdują się tu dwie główne plaże: Malvarrosa i Cabanyal (Arenas). Plaże są bardzo szerokie, dzięki czemu nawet w sezonie nie bywa tu przesadnie tłoczno. Oczywiście można także korzystać z uroków promenady i licznych ulokowanych przy niej knajpek.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również

  • Każda pora roku jest dobra, by wybrać się na Maderę, portugalską wyspę wulkaniczną na Atlantyku. Zwłaszcza zima – u nas mróz, a tam temperatura nie spada poniżej 20ºC. Wszechobecna zieleń i... więcej