Wakacje na greckiej wyspie Skopelos

Senna i spokojna Skopelos nie zachłysnęła się sławą, gdy nakręcono tu musical „Mamma Mia!”. Toczące się w Atenach burze z jej perspektywy zdają się dziać w innej galaktyce.

Zdjęcie

Zatoki na wyspie Skopelos w Grecji /123/RF PICSEL
Zatoki na wyspie Skopelos w Grecji
/123/RF PICSEL


Tawerna Kopali" style="vertical-align: middle;"> Koralowa tawerna przy plaży Agnontas to sekretne miejsce, gdzie nie tylko wybornie zjemy, ale przy okazji schłodzimy stopy w morskich falach. Pasta z bakłażana, feta zapiekana z ziołami, kalmary w chrupkiej panierce, ośmiornica, jagnięcina, masa przepysznych meze oraz niesamowity widok na morze i rude koty łaszące się do stóp tworzą niezapomnianą atmosferę tego miejsca.Glossa

Po grecku znaczy „język”. To też nazwa niewielkiej wioski położonej na krańcu wysuniętego niczym jęzor w morze półwyspu na północy. Jej białe domki o oknach z błękitnymi obramowaniami przycupnęły na stromo biegnącym ku wybrzeżu zboczu.

Reklama

Krążąc w upale po labiryncie tutejszych uliczek, można spotkać przechadzające się po nich bez cienia zadyszki krzepkie staruszki, ubrane całe na czarno. A kobiety z tutejszego koła gospodyń wyrabiają najlepsze na wyspie słodycze.

Ze zmielonych migdałów doprawionych cukrem i wodą różaną lepią pyszne, marcepanowe kwiaty i figurki.

Zielona wyspa

Skopelos to najbardziej zielona z wysp Morza Egejskiego. Choć jest nieduża, niewiele większa niż popularna Santorini (ma 96 km kw.), to rośnie na niej ponad pięć milionów pinii i prawie sześćdziesiąt tysięcy drzew oliwnych. Cienia nigdy nie brakuje.

Agios joannis

Kapliczka św. Jana stoi na samotnej, 100-metrowej skale. Według legendy znaleziono tu ikonę, która przeniesiona do pobliskiego kościoła w tajemniczy sposób wróciła nad morze.

Zbudowano więc dla niej kapliczkę, do której prowadzą wykute w skale stopnie. Tu też odbył się ślub w finale musicalu „Mamma Mia!” P. Lloyd. Obecnie jest to najpopularniejsze na wyspie miejsce na zawarcie związku małżeńskiego.

Kastani beach

Plaża Kasztanowa słynie z tego, że „zagrała” w kilku scenach musicalu „Mamma Mia!”. Filmowcy postawili na niej bar i pomost. Pomost rozebrano, bar jest, ale inny niż w filmie. Za to plaża pokryta białym żwirkiem i otoczona turkusową wodą to najtłoczniejsze, bo najbardziej znane, miejsce na wyspie. Tuż obok jest kilka takich samych, choć mniej popularnych i zupełnie pustych.

Tiropita + retsina

Tiropita, czyli popularne w całej Grecji smażone w głębokim tłuszczu ciasto filo nadziewane serem feta, na Skopelos jest zakręcone niczym ślimak. Najlepiej smakuje z retsiną – greckim winem, które charakterystyczny, nieco cierpki i drzewny smak zawdzięcza dodatkowi sosnowej żywicy.

Morskie przysmaki

Smażone na oliwie dorady, ośmiornice czy kalmary – Grecja to raj dla miłośników owoców morza. Warto też zwrócić uwagę na maleńkie rybki zwane gavros. Pod tą nazwą kryje się to, co akurat udało się złapać w sieć: szprotki, okonki, płotki, uklejki, smażone na chrupko i podawane w całości. To najtańsza rybna pozycja w karcie. Ale jaka smaczna!

Architektura

W miasteczkach domy są białe z niebieskimi akcentami – drzwiami, okiennicami lub obramowaniami okien. Większość ma skośne dachy, a to dlatego, że zimą i jesienią pada tu częściej niż na przykład na Cykladach. Na wyspie jest około 360 kościołów i kapliczek. Niekiedy do ich budowy wykorzystano ruiny starszych budowli, można więc w ich murach wypatrzyć marmurowe płyty nagrobne, koła młyńskie i inne niespodzianki.

Czarna ceramika

Czarna ceramika to specjalność artysty Nikosa Rodiosa. Ta antyczna sztuka polega na wielokrotnym wypalaniu naczyń w wysokich temperaturach i małej ilości tlenu. Inspiracją był fragment starożytnej amfory, którą znalazł ojciec Nikosa. Proces jej powstawania można podejrzeć w rodzinnej pracowni znajdującej się w stolicy wyspy.

Snorkeling

Skaliste lub wysypane białymi kamyczkami dno to idealne tło dla przejrzystej, turkusowej wody. Pływając w masce, wypatrzymy tu całe stada ryb, falujące w rytm fal podwodne łąki, a wśród skał – ośmiornice. Nurkujący z butlą mogą podejrzeć podwodne stanowiska archeologiczne, a na sąsiedniej wyspie Alonisos, w otaczającym ją Parku Morskim, można spotkać rzadki gatunek foki śródziemnomorskiej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Tekst pochodzi z magazynu

PANI
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Jak przygotować się do podróży

    O ile samo podróżowanie zazwyczaj pozwala skutecznie odpocząć, o tyle przygotowanie do niego już niekoniecznie. Pakowanie, kompletowanie dokumentów oraz próba przewidzenia wszelkich możliwych... więcej