​Valladolid - miasto w Hiszpanii, które warto odwiedzić

W centralnej części Hiszpanii kryje się niesamowite miasto, pełne wspaniałych zabytków, zachwycające klimatem i pysznymi winami, z których słynie cała jego okolica. To Valladolid, stolica regionu Kastylia - Leon.

Zdjęcie

Kościół Santa Maria La Antigua w Valladolid /123/RF PICSEL
Kościół Santa Maria La Antigua w Valladolid
/123/RF PICSEL

Co ciekawe, Valladolid to bardzo stare miasto. Osadnictwo w tym miejscu rozpoczęło się jeszcze na długo przez rzymskim panowaniem na tych terenach, chociaż epoka ta nie pozostawiła po sobie zbyt wielu śladów. Najciekawsze z zabytków pochodzą z czasów nowożytnych. Ich rozmach i przepych świadczą o tym, że niegdyś Valladolid stanowiło prawdziwą potęgę, także pod względem politycznym. 

Jeżeli chcielibyście odwiedzić centralną Hiszpanię, w tym między innymi Valladolid, najtańsze bilety lotnicze znajdziecie na Tanich lotach.

Reklama

Plaza Mayor

W poszukiwaniu miejsca, w którym bije serce miasta, najlepiej udać się na Plaza Mayor. To wyjątkowy plac, którego plan i architektura stanowiły wzór dla wielu innych europejskich metropolii, nie tylko w samej Hiszpanii. Jego historia sięga aż XIII wieku, jednak obecny kształt to przede wszystkim zasługa budowniczych z XVI stulecia, w którym punkt ten otrzymał swoją obecną nazwę. 

Było to związane z pożarem. Zniszczył on dotychczasowe zabudowania, przede wszystkim o charakterze religijnym. Plac jest zupełnie zamknięty arkadami otaczających go budynków, a takie uformowanie sprawia, że może całkowicie służyć mieszkańcom miasta. To popularne miejsce na spotkania towarzyskie, a w trakcie świąt odbywają się tu zawsze najważniejsze uroczystości. 

Warto zwrócić uwagę na Casa Consistoria, czyli budynek miejskiego ratusza. Chociaż jest bardzo eklektyczny, na pierwszy plan wysuwają się elementy renesansowe. Zachwycają przede wszystkim okna budowli, z których wiele udekorowanych zostało bajecznymi witrażami.

Perły hiszpańskiego renesansu

Jeżeli jesteście miłośnikami sztuki włoskiego renesansu, z pewnością zainteresuje Was architektura Valladolid. Wiele z tutejszych budynków to pierwsze w całym kraju przykłady hiszpańskiego odrodzenia, w pewnym stopniu różniącego się, już choćby pod względami ideologicznymi, względem włoskiego wzorca. 

Najstarszym zabytkiem tego stylu jest Palacio del Santa Cruz, znany także jako Santa Cruz College. Pałac w całości wykonany został z wapienia, dzięki czemu do dziś zachwyca jasną, niemal białą fasadą, która nadaje mu lekkości. Do najładniejszych części należy patio otoczone krużgankami i balkonami, bogato zdobionymi elementami roślinnymi i zwierzęcymi.

W mieście można znaleźć także wiele zabytków reprezentujących inne prądy, m.in. klasycystyczny Teatro Lope de Vega czy San Gregorio w stylu flamandzkiego gotyku, gdzie obecnie znajduje się bardzo znane muzeum rzeźby. Prowincja Valladolid słynie jednak przede wszystkim z zamków i fortec, jak Castillo de Mota i Castillo de Penafiel.

Śladami osobistości

Niewiele jest chyba miejsc na świecie, w których ważyły się losy tak wielu znanych osobistości. Jeżeli chcielibyście podążać po Valladolid śladami jednej z nich, będziecie mogli wybierać w całym katalogu nazwisk. 

Można tu odwiedzić m.in. Casa de Cervantes, gdzie sławny pisarz mieszkał wraz z rodziną i gdzie stworzył swoje najbardziej znane dzieło, czyli "Don Kichota". Valladolid stało się też ostatnim miejscem, które w swoim życiu odwiedził Krzysztof Kolumb, a jego ówczesna siedziba także została przekształcona w muzeum. 

Warto odwiedzić również tutejsze galerie sztuki. Prócz wspomnianej już placówki poświęconej rzeźbie bardzo ciekawe są także Patio Herreriano, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej.

Święta

Valladolid słynie także z imprez, które ściągają do miasta tłumy. W październiku odbywa się tutaj jeden z najbardziej znanych festiwali filmowych na świecie. Seminci, czyli Semana Internacional de Cine de Valladolid, odbywa się już od blisko sześćdziesięciu lat. 

Zasłynął przede wszystkim dzięki odwadze komisji konkursowej, która dopuszczała nawet najbardziej szokujące dzieła, często zbyt kontrowersyjne dla reszty Europy. Ta tradycja utrzymana została do dziś i chociaż ówczesna cenzura od dawna nie istnieje, nawet jak na dzisiejsze warunki Seminci okazuje się bardzo liberalny.

W Valladolid odbywają się także jedne z najstarszych i największych procesji religijnych podczas Wielkiego Tygodnia. Z takich pochodów, podczas których zakapturzeni mnisi przy akompaniamencie podniosłych pieśni kroczą ulicami miasta, słynie cała Hiszpania, jednak tutejsze uznawane za robiące szczególne wrażenie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL

Zobacz również

  • Posiadająca diamenty, złoto i ropę Angola nie zabiega o reklamę. Aż dziw, że nie ma w tym kraju turystów. A przecież miejsc wartych zobaczenia w tym zakątku Afryki nie brakuje. więcej