​Umbria - zielone serce Włoch

Umbria to region położony w samym środku Półwyspu Apenińskiego. Jako jedyny z regionów centralnej części Włoch nie ma dostępu do morza. Nie kusi pięknymi plażami, ale zachwyca swoimi zielonymi krajobrazami i bogatą historią...

Zdjęcie

Asyż w Umbrii /123/RF PICSEL
Asyż w Umbrii
/123/RF PICSEL

Zielona Umbria

Nietknięta przez człowieka natura, bujna roślinność pokrywająca wzgórza i pagórki, łany pól wypełnione żółtymi słonecznikami - to sprawia, że Umbria nie przestaje zachwycać. Przez region ciągnie się górski łańcuch Apeninów Umbryjsko - Marchijskich. 

Jeden z jego szczytów to Monte Cucco, w leżącej pod nim górze znajduje się największa grota w Umbrii, schodząca na 922 metry głębokości. Region szczyci się jednym z największych jezior Włoch. Jezioro Trazymeńskie ma piękną, turkusową wodę i niewielką głębokość. Tereny wokół rozlewiska nie są zagospodarowane. Dzikie, trawiaste plaże mają swój urok, choć nie stanowią wabiącej turystów atrakcji. 

Reklama

Terytorium wypełnione dziką przyrodą to jeden z dwóch skarbów jakie ma w posiadaniu Umbria. Drugi to historia...

Historia wiecznie żywa

Historyczne  miejsca takie jak Asyż i Perugia sprawiają, że warto Umbrię odwiedzić. Spacer po średniowiecznym mieście Św. Franciszka i starożytnej osadzie Etrusków to podróż w czasie. Zabytkowa zabudowa, malownicze freski zdobiące świątynie i  muzea, które dokumentują dzieje regionu sprawią, że oddech historii poczujesz na własnej skórze. 

W oddalonym od Asyżu o 40 kilometrów Gubbio można podążyć szlakiem tzw. "drzwi umarłych , czyli zamurowanych jako naznaczonych śmiercią przejść,  które według legendy służyły do wynoszenia trumien ze zmarłymi oraz okrążyć trzykrotnie fontannę szaleńców by uzyskać honorowy tytuł obłąkanego. Do dodatkowych atrakcji regionu należą park archeologiczny Carsuale w San Gemini oraz skamieniały las w Dunarobba.

Zaciszna kraina

Pod względem komunikacyjnym Umbria pozostaje trochę opuszczonym regionem.  Górzystość terenu utrudnia stworzenie dogodnej dla mieszkańców i turystów infrastruktury. Największe drogi krajowe przechodzą jedynie przez granice tego regionu, utrudniając dostanie się do centralnej części.  

Ciężko dotrzeć tu także pociągiem, a jedyne lotnisko znajduje się w stolicy regionu, Perugii. To wszystko sprawia, że czas w Umbrii płynie wolniej. Tylko tu zobaczyć możesz babcie które przyodziane w fartuchy ręcznie wyrabiają makaron. Tylko tu frontowe drzwi nie zamykane były od wieków. Bo i po co? Do miejscowych zawitać może tylko cisza i spokój...


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Zobacz również