​Turku - zwiedzanie najstarszego miasta Finlandii

Słynąca z nienaruszonej, dzikiej przyrody Finlandia wciąż nie jest popularnym celem wakacyjnych wycieczek - a szkoda, bo zachwycające są nie tylko jej malownicze krajobrazy, ale także historyczne miasta. Zamiast jednak spędzać urlop w zatłoczonych Helsinkach, odwiedźmy mniej znane, lecz równie klimatyczne Turku. Jakie atrakcje czekają tam na ciebie?

Zdjęcie

Zamek w Turku /123/RF PICSEL
Zamek w Turku
/123/RF PICSEL

Parę słów o burzliwej przeszłości Turku

O położonym w południowo-zachodniej części kraju Turku wspominają różne źródła historyczne nawet z VIII wieku. Najstarsza fińska osada stanowiła wówczas ważny węzeł komunikacyjno-handlowy, pełniąc przy okazji funkcję stolicy jednego z okolicznych księstw. W średniowieczu wybudowano tam zamek, a miasto urosło do rangi stolicy całego kraju. 

Zlokalizowane w strefie wpływów szwedzkich rozwijało się coraz szybciej - jak na drożdżach zaczęły tam wyrastać sakralne obiekty: kościoły i klasztory oraz kupieckie domy. Turku przystąpiło do związku hanzeatyckiego, co jeszcze umocniło jego pozycję na arenie międzynarodowej. W XVI i XVII wieku nadeszły nieco gorsze chwile - najpierw kraj próbował uniezależnić się od Szwedów, co przyniosło wiele lokalnych bitew i wojen, później został okupowany przez Rosjan. 

Reklama

W 1812 roku Turku utraciło status stolicy, a kilka lat później pożar zniszczył dużą część miasta. Wtedy też zamieniono większość drewnianej zabudowy na bardziej współczesną, w stylu klasycystycznym. Okolica ucierpiała również w czasie II wojny światowej, a zamek został zbombardowany. Na szczęście do dziś większość zniszczeń została naprawiona, a Turku cieszy się opinią świetnego ośrodka akademickiego i kulturowego.

Największe atrakcje Turku

Podczas spaceru urokliwą miejską starówką na pewno zwrócimy uwagę na jej interesujące budownictwo i niepowtarzalny klimat. Mało kto wie, że w Turku znajduje się aż 50 niepowtarzalnych obiektów, będących wartymi odwiedzenia historycznymi zabytkami. Koniecznie zajrzyjmy przede wszystkim do monumentalnej twierdzy Turunlinna, powstałej na początku XIII wieku. 

To na niej panował Jan III Waza z Katarzyną Jagiellonką, i w jej lochach więziony był król Szwecji Eryk. Do zwiedzania udostępniono zarówno wywołujące ciarki na plecach podziemia, jak i sale zamkowe i lokalne muzeum. Po dokładnym obejrzeniu pałacowych ekspozycji, warto przejść się wzdłuż zabytkowych domów, spośród kolonialnych wyłapując te średniowieczne, drewniane. 

Spośród budynków mieszkalnych wyróżniają się te sakralne - bazylika z 1285 roku, nieco starsza katedra i XV-wieczny klasztor to miejsca ciekawe przede wszystkim dla zainteresowanych religią podróżników. Każdy natomiast powinien rzucić okiem na siedzibę Abo Akademi, czyli najstarszego fińskiego uniwersytetu oraz XVIII-wiecznego obserwatorium Vartiovuori.

Muzea i galerie

Dla każdego coś dobrego! W Turku oferta kulturalna jest tak bogata, że niezależnie od zainteresowań, na pewno nie będziemy się tam ani chwili się nudzić. Wszystkim miłośnikom malarstwa polecamy wizytę w Muzeum Sztuki, w którym znajdziemy niezliczoną ilość dzieł modernistycznych, oraz zerknięcie do, już bardziej skonkretyzowanego, Muzeum rzeźbiarza Waino Aaltonena. 

Jeżeli ciekawi nas burzliwa przeszłość miasta i całego kraju, wybierzmy się na wystawę w Aboa Vetus, poświęconej średniowiecznemu życiu mieszkańców okolicy oraz do Muzeum Ett Hem, gdzie dowiemy się wszystkiego o codzienności mieszczan z XX wieku. Nie można ominąć również ekspozycji w Luostarinmäki, pokazującej szczegóły funkcjonowania cechów rzemieślniczych oraz intrygującego Muzeum Farmacji.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Nie ma znaczenia, czy przyjedziemy do Ortisei, Canazei, Corvary czy Arabby. W Dolomitach u stóp Gruppo del Sella przez cały tydzień można nie zdejmować nart i codziennie jeździć na innych stokach. więcej