​Transport w Azji

Azja jest piękna, ale wiele osób przyprawia o zawrót głowy. Jak się poruszać w świecie, w którym na chodnikach są tysiące pieszych, na ulicach miliony samochodów i skuterów a w komunikacji publicznej często tłok, którego w Europie nie można sobie wyobrazić?

Zdjęcie

Szybkie pociągi w Chinach /123/RF PICSEL
Szybkie pociągi w Chinach
/123/RF PICSEL

Do tego dochodzi jeszcze kwestia osobistych preferencji. Dla niektórych lot samolotem równa się najgorszemu nocnemu koszmarowi, inni mają chorobę lokomocyjną w autokarach kursujących za dłuższe dystanse. 

Wiadomo także, że niektóre środki transportu są droższe, inne tańsze - chociaż w dzisiejszych czasach promocji first i last minute, warto uważniej śledzić strony lokalnych przewoźników. Jakie opcje przejazdów czekają nas w Azji, co jest opłacalne, co mniej, a na co warto zwrócić uwagę?

Reklama

Szybciej niż AzjaExpress

Samolot to od niego najczęściej zaczynamy azjatycką podróż. Nie ma zbyt wielu innych możliwości dojazdu do Azji - oprócz kolei, aczkolwiek równa się to podróży trwające 2-3 tygodnie. Najczęściej ceny za bilet lotniczy w dwie strony do krajów Azji zaczynają się od 2000 zł, chociaż można natrafić na tańsze okazje (nawet 1400 zł). Podróżowanie samolotem ma jedną zasadniczą zaletę - oszczędza bardzo dużo czasu. 

Zdjęcie

Taksówki w Indiach /123/RF PICSEL
Taksówki w Indiach
/123/RF PICSEL


Odległość, którą pociągiem pokonuje się w kilkanaście godzin, samolotem zajmuje około dwóch godzin. W Azji jest to także dość tani środek komunikacji. Bilety na przeloty krajowe a także do krajów sąsiadujących są często bardzo korzystne, zwłaszcza jeżeli wybierzemy lokalne linie lotnicze. W Polsce tanie loty do Azji są ogólnie dostępne, ale już połączenia wewnętrzne nie zawsze - można zarezerwować tylko w niektórych serwisach.

Pociąg pociągowi nierówny

Podróż do Azji w wersji luksusowej

​Tłumy turystów, komary, słabe jedzenie - to brzmi jak wakacyjny koszmar. Dodaj do tego azjatycki klimat i odległość od domu, a podróżowania odechciewa się na kilka lat. Jednak wyprawa do Azji może też okazać się najbardziej relaksującym odpoczynkiem w Twoim życiu. Przedstawiamy Azję w wersji... czytaj więcej

Pociąg - w każdym krajach Azji transport kolejowy wygląda inaczej. Niektóre kraje jak Japonia czy Chiny posiadają najnowsze, najwygodniejsze składy, które mkną ponad 300 km na godzinę, w niektórych krajach takich jak Kambodża czy Laos, nie uświadczymy żadnego pociągu z powodu braku czynnych torów kolejowych. W Indiach przemierzanie kraju pociągiem jest najlepszym wyborem zarówno pod względem ceny jak i wygody. 

Będąc w Japonii, musimy liczyć się z tym, że koszta podróży pociągiem będą niemałe (zwłaszcza Shinkansenem). Często bardziej opłaca się  porównywalna czasowo podróż samolotem. W Chinach rodzajów pociągów jest tak wiele, że praktycznie każdy znajdzie tutaj coś na swoją kieszeń. Oszczędni mogą wybrać najwolniejsze połączenie lub miejsce w najniższej klasie. Jest też opcja bardzo szybkiej i wygodnej podróży najnowocześniejszym i bardzo wygodnym składem, płacąc kilkukrotnie wyższą cenę.

Autobus w Azji, czy to ma sens?

 Zdecydowanym plusem w poruszaniu się autobusem jest to, że dojeżdża on w miejsca, do których nie docierają ani pociągi ani tym bardziej samoloty. Szczególnie popularny środek transportu w krajach Azji Południowo-Wschodniej - Laosie, Kambodży czy Tajlandii. 

Na czas jazdy autobusu i punktualność wpływu niestety nie ma nikt (poza kierowcą, który potrafi pędzić jak oszalały lub jechać tempem ślimaczym), aczkolwiek istnieje możliwość wyboru klasy. Często do wyboru są przejazdy oznaczone VIP lub LUX posiadające różne udogodnienia jak więcej miejsca pod nogami czy klimatyzacja (jednak zdarza się, że są to tylko nic nie znaczące oznakowania, więc należy uważać). Bilety na przejazdy 

Jak korzystać z taksówek?

Taxi - taksówki w Azji to zmora wielu turystów. Podróż nimi gwarantuje wygodę, ale nie znając języka, najczęściej obcokrajowcy padają ofiarami oszustw i naciągaczy. Najczęściej taksówkami jeździ się po miastach, lecz za odpowiednio wysoką opłatą kierowca zgodzi się nas zawieźć wszędzie. 

Każdy pasażer przed jazdą powinien zapytać się o cenę przejazdu. Tak jest w wielu miejscach na świecie, nie tylko w Azji. Taksówki, jak na tamtejsze ceny są drogie, ale jeśli cenę za przejazd rozłoży się na kilku pasażerów, opłaca się to dużo bardziej. Żeby nie przepłacić, warto unikać nagabywaczy i wcześniej poszukać w Internecie wiadomości o oficjalnych taksówkach.

Nie taki straszny transport publiczny

W największych azjatyckich miastach jak Pekin, Szanghaj, Hongkong, Tokio czy Seul komunikacja miejska jest bardzo rozwinięta, ale niestety droga. Oprócz sieci miejskich autobusów, miasta te posiadają po kilka linii metra, którymi szybko i bezpiecznie dotrzeć można w różne zakątki miasta. 

W mniejszych miastach i w pozostałych krajach Azji poruszanie się komunikacja miejską, wydaje się zarówno najtańszym (bilety za przejazd to koszt od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych maksymalnie) jak i najciekawszym sposobem.

Innymi metodami transportu są już typowo azjatyckie "pojazdy", z których często korzystają jedynie tutejsi mieszkańcy, Dla turystów, przejażdżka jeepneyem na Filipinach, tuktukiem w Tajlandii czy tradycyjną rikszą w Japonii, może być dodatkową atrakcją turystyczną. Czasami jednak warto odbyć także małą, pieszą wędrówkę rozkoszując się pięknymi, egzotycznymi krajobrazami.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • ​Najlepsze kierunki azjatyckie dla par na wiosnę

    Pogoda za oknem sprawia, że chętniej wracamy do marzeń o podróży do dalekiej i egzotycznej Azji, gdzie w wielu miejscach właśnie teraz świeci słońce, a woda ma przyjemnie wysoką temperaturę. Azja... więcej