Tani Sylwester w Europie

​Sylwester to wyjątkowy moment, dlatego warto spędzić go w oryginalnym miejscu i z wyjątkowymi ludźmi. Wiele osób spędza go romantycznie ze swoją drugą połówką, inni organizują wyjazdy ze znajomymi. My podpowiadamy, gdzie w Europie można dobrze bawić się w ostatnią noc roku, nie wydając zbyt wiele.

Zdjęcie

A może Sylwester w Budapeszcie? /123/RF PICSEL
A może Sylwester w Budapeszcie?
/123/RF PICSEL

Budapeszt w całej okazałości

Wycieczka sylwestrowa do Budapesztu może okazać się najlepszym rozwiązaniem na odpoczynek - bo w Nowy Rok należy wejść zrelaksowanym! Łaźnie Széchenyi, Dagály Bath czy Dandár Bath, czyli sławne na cały świat termy to niedrogi i prosty sposób, by zapomnieć na chwilę o całym świecie i ostatni raz w starym roku zrobić coś dla siebie.

Oczywiście na pobycie w termach nasza wycieczka do Budapesztu wcale nie musi się skończyć. Są na starym mieście punkty obowiązkowe do zwiedzania dla tych, którzy w stolicy Węgier są po raz pierwszy: Zamek Królewski lub Most Łańcuchowy, który oświetlony przypomina broadwayowską scenę. Z Wieży Elżbiety na Górze Jana roztacza się najlepsza panorama. Budapeszt pod względem zabytków jest pełen atrakcji, a przy okazji jest to jedna z tańszych środkowo-europejskich stolic w Europie.

Reklama

W gruncie rzeczy spędzenie sylwestra w Budapeszcie na świeżym powietrzu (oczywiście jeśli pogoda na to pozwoli) jest dużo lepsze niż spędzenie nocy w zamkniętym pomieszczeniu na imprezie czy kolacji, do których okazji jest oczywiście mnóstwo, nie tylko w ścisłym centrum. Gra świateł na Dunaju, przepiękne efekty specjalne podczas koncertów czy fajerwerki o północy to wspaniały i spektakularny sposób, by powitać Nowy Rok.

Przy okazji warto wiedzieć, że najwygodniej jest dotrzeć tam samolotem. Tanie loty do Budapesztu oferują zarówno węgierski Wizz Air jak i Ryanair. Nawet teraz, w grudniu można znaleźć dobrą ofertę na sylwestra.

Ryga, nieutartym szlakiem

Ryga, choć może wydawać się to nieoczywiste, jest ostatnio najmodniejszym kierunkiem jeżeli chodzi o sezonowe zabawy oraz sylwestrowe szaleństwo. W centrum i okolicach są organizowane liczne imprezy, przygotowane specjalnie dla turystów, oraz eleganckie noworoczne kolacje. A wszystko za bardzo niską cenę, nieporównywalną do tych zachodnich. Nic, tylko wsiąść w samolot i lecieć!

Stare miasto stolicy Łotwy należy do secesyjnych skarbów, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Sylwester w tym mieście, jakkolwiek spędzony, będzie wyprawą do innego świata. A zaskakujące, bo mimo pięknej architektury, małej odległości i niedużych kosztów podróży, nie jest to bardzo popularny kierunek wypraw Polaków. Najwyższy czas to zmienić, bo naprawdę warto!

Oprócz wspomnianych skarbów secesyjnych, Ryga słynie ze swojego położenia na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Wspaniałe zamki i katedry, Baszta Prochowa i Brama Szwedzka, zadowolą każdego amatora zwiedzania. Plac Ratuszowy z pomnikiem Rolanda to kolejna obowiązkowa lokacja wypełniona malowniczymi budynkami. 

Jednym z ciekawszych secesyjnych budynków jest Dom Kotów, nazwany tak ze względu na obecność, no cóż, dwóch kotów na dachu budynku. Dla tych, którzy będą mieli czas na dłuższą wyprawę, istnieje możliwość wycieczki do malowniczego Parku Narodowego Gauja, w której piękny zamek i rzeka o tej samej nazwie tworzą niesamowitą atmosferę do zimowych spacerów. 

Sylwester w Rydze jest idealny dla dwóch typów podróżników - młodych, energicznych, szukających niezależnych imprez oraz dla tych, którzy oprócz zabawy chcą pozwiedzać i doświadczyć czegoś oryginalnego.

Wybierając miejsce na sylwestra, warto też kierować się smakiem. Łotewska kuchnia zasmakuje każdemu - jednocześnie mnóstwo w niej swojskich akcentów, ale też wiele nowych aromatów i połączeń. Sporo w niej wpływów niemieckich, skandynawskich i rosyjskich. Jest prosta, a jednocześnie nietucząca. 

Poleca się zwłaszcza ryby - Łotysze naprawdę wiedzą, co z nimi zrobić, żeby podkreślić ich walory smakowe i zdrowotne. Miłośnicy grzybków w marynacie też nie będą rozczarowani. My z kolei polecamy zupę z chleba. Brzmi biednie, ale smakuje doskonale. Bez problemu można dostać pierogi i mnóstwo pysznych ciast czy deserów.

Bratysława - blisko i imprezowo

Nie ma to jak świętować Nowy Rok w słowiańskich klimatach. Bliskie położenie i niskie ceny sprawiają, że stolica Słowacji od wielu lat jest celem zagranicznych wypadów Polaków. Słowacy mają podobny do polskiego temperament, dlatego nie ma nic prostszego niż wyjazd na sylwestra właśnie do Bratysławy.

Sama stolica jest niezwykle ciekawym miastem - świętowanie Nowego Roku można połączyć ze spacerem w okolicach Zamku Bratysławskiego, z którego rozpościera się widok na całe miasto, czy Ruin Gerulaty, czyli dawnego obiektu wojska rzymskiego, teraz pełniącego funkcję Muzeum Miasta Bratysławy.

Dla tych lubiących dobrą zabawę Bratysława, zawsze przygotowuje liczne imprezy i dyskoteki, specjalnie biorąc pod uwagę zainteresowanie przyjezdnych gości. Oferty rozciągają się od imprez otwartych na świeżym powietrzu, przez dyskoteki z DJ-em, aż po ekskluzywne bale w eleganckich rezydencjach. Wiele obiektów oferuje wręcz cały noworoczny program, w którym impreza sylwestrowa jest tylko jedną z atrakcji, a trwa nawet trzy dni! Połączenie zatem szalonej zabawy z odpoczynkiem należy to specjalności bratysławskich lokali.

Warto pamiętać, że walutą na Słowacji jest euro, więc pobyt w Bratysławie może być wygodnym przystankiem w podróży po Europie (np. po Słowacji, Węgier i Austrii). Ceny artykułów spożywczych i alkoholu są zaskakująco niskie w porównaniu do innych cen europejskich (ceny piwa są równoważne z cenami polskimi). 

Choć niektóre koncerny (a przynajmniej te przejęte przez Heinekena) nie oferują już tych samych piw co kiedyś, dla samego sentymentu wciąż można kupić Złotego Bażanta czy Kielta. Słowacy piją tradycyjne słowackie wino (Małokarpackie, Nitrzańskie lub Tokaj) oraz wódkę (śliwowica, borowiczka). Absynt, którego w Polsce nie kupimy, na Słowacji kosztuje ok. 15 euro. Nicolaus wódka to jeden z bardziej popularnych produktów alkoholowych, najczęściej polecany turystom. Tym, którzy stronią od wyskokowych napojów pozostaje jednak wspaniała, swojska słowacka kuchnia.


Artykuł pochodzi z kategorii: Zwiedzaj świat

FRU.PL
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Niezwykłe  polskie pasterki

    Są w Polsce miejsca, gdzie Boże Narodzenie obchodzi się szczególnie uroczyście. Jeśli wybierzemy się na pasterkę w podziemnej kaplicy lub w klasztorze, będzie to na pewno niezwykłe przeżycie.... więcej